Часті місячні після 40 років: порушення менструального циклу чи норма?

06 май 2024
Часті місячні після 40 років: порушення менструального циклу чи норма?

Період після 40 років для багатьох жінок стає часом значних фізіологічних та гормональних змін, пов'язаних із поступовим переходом до менопаузи, що може впливати на регулярність та характер менструального циклу. Часті місячні в цьому віці можуть стати предметом особливої уваги та іноді занепокоєння, адже вони можуть вказувати як на природні процеси в організмі, так і на потенційні медичні патології.

У цій статті ми обговоримо, що стоїть за частими місячними після 40 років, розберемося, чи є це порушенням менструального циклу, чи може вважатися нормальним станом, а також як це може впливати на загальний стан здоров'я жінки.

Причини виникнення

Після 40 років у жінок може спостерігатися зменшення фолікулярних запасів яєчників, що впливає на регулярність і тривалість менструальних циклів. Серед причин таких змін виділяють:

 • Пременопауза – перехідний період до менопаузи. Це час, коли починається природне зниження репродуктивної функції, що може спричинити нерегулярність менструацій.
 • Перименопауза – період, що передує менопаузі, характеризується зниженням рівня естрогену, що може призвести до нерегулярного менструального циклу, включаючи частіші або більш інтенсивні менструації.
 • Гормональні зміни – з віком відбувається природне зниження фертильності та коливання гормонального балансу, що також може впливати на частоту та об'єм менструальних виділень.
 • Міома матки – доброякісні новоутворення у стінках матки, які можуть спричинити збільшення тривалості та інтенсивності менструальних кровотеч.
 • Ендометріоз – стан, при якому тканина, схожа на внутрішній шар матки (ендометрій), росте поза маткою, що може призводити до болісних та частих менструацій.
 • Гіперплазія ендометрію – потовщення внутрішнього шару матки, що може викликати нерегулярні та часті кровотечі.
 • Поліпи ендометрію – доброякісні утворення на внутрішній оболонці матки, які також можуть сприяти збільшенню кількості та частоти менструальних виділень.
 • Захворювання щитовидної залози – як гіпертактивність, так і гіпоактивність щитовидної залози можуть впливати на менструальний цикл, спричиняючи його нерегулярність.

Важливо пам'ятати, що будь-які зміни в менструальному циклі після зазначеного віку вимагають уваги та можуть потребувати медичної консультації для визначення їх причини. Раннє виявлення та лікування можливих патологій допоможе зберегти здоров'я та якість життя жінки.

Симптоми

Давайте розглянемо основні симптоми, які можуть супроводжувати часті місячні у цьому віковому періоді:

 1. Скорочення інтервалу між менструаціями. Жінки можуть помічати, що інтервал між менструальними циклами стає коротшим, і менструації настають частіше, ніж зазвичай.
 2. Збільшення об'єму кров'яних виділень. Можливе збільшення кількості кров'яних виділень під час менструації, що також може бути ознакою змін у репродуктивній системі.
 3. Нерегулярність циклу. Крім скорочення інтервалів, можуть спостерігатися нерегулярності циклу, коли менструації відбуваються непередбачувано та з різним інтервалом.
 4. Зміни в характері кровотечі. Поява міжменструальних кровотеч, а також зміна кольору і консистенції менструальної крові.
 5. Симптоми ПМС (передменструального синдрому). Підсилення передменструального синдрому, який може включати емоційну лабільність, збільшення чутливості грудей, зміни апетиту та інші симптоми.
 6. Гормональні зміни. Часті місячні можуть бути пов'язані з коливаннями рівня гормонів, зокрема естрогену, що впливає на регулярність і характер менструального циклу.

Важливо звернути увагу на ці симптоми та зміни в організмі, оскільки вони можуть бути ознаками початку періоду перименопаузи або свідчити про наявність гінекологічних захворювань. Консультація з лікарем допоможе визначити причину частих місячних та підібрати відповідне лікування або корекцію стану.

Види

В цьому віці часті місячні можуть мати декілька різновидів, які відображають як нормальні, так і патологічні зміни в організмі. Описані нижче види частих місячних допомагають медичним фахівцям визначити потенційні зміни або проблеми в репродуктивній системі жінки:

 • Поліменорея – стан, при якому інтервал між менструаціями скорочується, і місячні наступають частіше, ніж кожні 21 день. Це може бути пов'язано з природними змінами в менструальному циклі на тлі початку перименопаузи.
 • Менометрорагія – поєднання нерегулярних і частих кровотеч, які можуть бути як дуже об'ємними, так і незначними. Це стан часто вимагає медичної уваги, оскільки може свідчити про гормональні порушення або патології репродуктивних органів.
 • Гіперменорея – збільшення тривалості та об'єму менструальної кровотечі. Хоча це не завжди вказує на часті місячні, гіперменорея може призводити до розвитку анемії та інших ускладнень.
 • Пререгулярна менструація – хоча це не є класичним «видом», цей термін може використовуватися для опису випадків, коли менструальний цикл залишається регулярним, але інтервали між менструаціями стають коротшими. Це часто спостерігається на початкових стадіях перименопаузи.

Увага до змін в менструальному циклі є важливою складовою збереження здоров'я жінки. Часті місячні можуть бути як нормальною реакцією організму на зміни, пов'язані з віком, так і сигналом про необхідність додаткового обстеження та лікування.

Діагностика

Ретельний аналіз симптомів, медичний огляд та спеціалізовані дослідження допомагають встановити причину змін і вибрати оптимальний план лікування. Для встановлення причин змін у менструальному циклі проводять:

 • Анамнез. Збір детальної медичної історії, включаючи тривалість, регулярність та інтенсивність менструальних кровотеч, а також наявність симптомів, що супроводжують, таких як больові відчуття, зміни ваги, настрою тощо.
 • Гінекологічний огляд. Важливо для виявлення будь-яких фізичних аномалій або ознак захворювань, що можуть впливати на менструальний цикл.
 • УЗД органів малого тазу. Ультразвукове дослідження допомагає виявити наявність кіст, міом, поліпів або інших структурних змін у матці та яєчниках.
 • Аналізи крові на гормони. Визначення рівнів естрогену, прогестерону, ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), ЛГ (лютеїнізуючий гормон) та інших гормонів для оцінки гормонального балансу.
 • Біопсія ендометрію. У деяких випадках може бути показана біопсія для виключення або підтвердження ендометріальної гіперплазії або раку ендометрію.
 • Тест на крововтрату. Для оцінки обсягу крововтрати під час менструації, що може вказувати на менорагію.

Важливо звертатися за медичною допомогою при зміні менструального циклу, оскільки вчасне виявлення і лікування можуть запобігти розвитку серйозних патологій.

Лікування

Лікування частих місячних після 40 років залежить від причини порушення циклу. Розглянемо основні методи лікування, які можуть бути запропоновані:

 1. Гормональна терапія для корекції дисбалансу. Цей метод передбачає прийом гормональних препаратів, які допомагають стабілізувати рівень гормонів у організмі, зменшуючи частоту та інтенсивність менструальних кровотеч.
 2. Хірургічне втручання у випадку виявлення патологій. У деяких випадках, наприклад, при наявності міоми матки або поліпів, може знадобитися хірургічне втручання для усунення основної причини частих менструацій.
 3. Використання внутрішньоматкових систем з прогестероном. Ці пристрої випускають гормон прямо в матку, що допомагає знизити інтенсивність кровотечі та нормалізувати цикл.
 4. Лікування супутніх захворювань. Якщо часті менструації асоціюються з іншими медичними станами, такими як захворювання щитоподібної залози або кровотечі, пов'язані з розладами згортання крові, лікування, спрямоване на ці захворювання, може допомогти нормалізувати менструальний цикл.
 5. Зміна способу життя. Здоровий спосіб життя, включаючи збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та уникнення стресу, може сприяти поліпшенню гормонального балансу та зменшенню симптомів.

Комплексний підхід, що включає як медикаментозне лікування, так і зміну способу життя, часто є найефективнішим у вирішенні цієї проблеми. Важливо регулярно консультуватися з лікарем для моніторингу стану та корекції лікувального плану залежно від динаміки симптомів. Також, варто пам’ятати про ризики самолікування, які можуть призвести до затримки діагностики серйозних захворювань або погіршення стану.

Профілактика

Певні заходи можуть допомогти зменшити ризик порушень менструального циклу та підтримати нормальний гормональний баланс:

 • Підтримка нормальної ваги. Надмірна або недостатня маса тіла може впливати на гормональний баланс, спричиняючи нерегулярні місячні. Збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи допомагають підтримувати оптимальну вагу.
 • Здоровий спосіб життя. Відмова від куріння та обмеження споживання алкоголю можуть зменшити ризик гормональних порушень. Тютюн і алкоголь негативно впливають на репродуктивну систему.
 • Регулярний медичний огляд. Регулярні візити до гінеколога допомагають виявляти та вчасно реагувати на будь-які порушення, що можуть спричинити зміни в менструальному циклі.
 • Управління стресом. Хронічний стрес може впливати на гормональний баланс та спричинити нерегулярні місячні. Методи релаксації, такі як йога, медитація та глибоке дихання, можуть бути корисними.
 • Достатній сон. Недолік сну може порушувати гормональний баланс, тому важливо забезпечити достатню кількість якісного сну.
 • Здорове харчування. Дієта, багата на фрукти, овочі, цільні зерна та низька за вмістом оброблених продуктів, сприяє здоров'ю репродуктивної системи.

Профілактика частих місячних після 40 років вимагає комплексного підходу, який включає здоровий спосіб життя, регулярні медичні огляди та увагу до свого емоційного благополуччя. Важливо слідкувати за своїм здоров'ям та не ігнорувати зміни в менструальному циклі, звертаючись до фахівців за консультацією та підтримкою.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для нормалізації жіночого менструального циклу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакционная группа
Обновлено: 08.05.2024
Проверено

Отказ от ответственности

Информация размещенная на сайте https://apteka.net.ua/ru носит, исключительно, информационный характер. Администрация сайта https://apteka.net.ua/ru не несет ответственности за возможные негативные последствия, которые могут возникнуть в результате ознакомления пользователя с информацией размещенной на сайте.

Услуги, продукты, информация и другие материалы на официальном сайте сети аптек «Бажаємо здоров’я» и «Аптека твоєї родини» и на официальных страницах в социальных сетях размещены, исключительно, в информационных целях и не должны восприниматься как альтернатива консультации врача. Сеть аптек «Бажаємо здоров’я» и «Аптека твоєї родини» не несет ответственности за какие-либо выводы, которые были установлены и приняты во внимание читателем самостоятельно на основании размещенной информации.

Установление диагноза и выбор методики лечения осуществляется только профильным врачом. Обязательно перед применением препарата проконсультируйтесь с врачом!

Помните, самолечение может нанести вред вашему здоровью!

Поделиться:
Комментировать сообщение
Комментарий опубликуется на сайте после проверки модератором
Обзоры пока не добавлены. Будьте первым, кто это добавит.