Ксилометазоліну гідрохлорид – це активна фармакологічна речовина з групи симпатоміметиків, яка застосовується місцево для усунення набряку слизової оболонки носа. Вона діє на α-адренорецептори судин слизової оболонки, викликаючи звуження судин і тим самим зменшуючи гіперемію, набряк та об’єм виділень. Уже через кілька хвилин після застосування настає полегшення дихання, яке може зберігатися до 10 годин. Саме тому з діючою речовиною ксилометазолін препарати широко використовуються в отоларингології та стали звичним елементом аптечки в багатьох домівках. Варто пам’ятати, що цей засіб призначений для короткочасного використання, адже тривале застосування може викликати звикання та зворотну закладеність носа.
Показання до застосування
Препарати на основі ксилометазоліну є ефективними в ситуаціях, коли пацієнту потрібно швидко позбутися набряку носових ходів та відновити вільне носове дихання. Найчастіше їх призначають від нежитю та захворювань порожнини носа, які супроводжуються підвищеним слизоутворенням і обструкцією носових шляхів. Основні показання включають:
- гострий риніт вірусної або бактеріальної природи;
- алергічний риніт у період сезонного загострення;
- синусити, особливо в комбінації з антибактеріальною терапією;
- отит середнього вуха – для зменшення набряку в носоглотці;
- підготовка до діагностичних або хірургічних втручань у носовій порожнині.
У багатьох випадках ці препарати стають частиною комплексного підходу до лікування ЛОР-органів, забезпечуючи швидке полегшення симптомів і покращуючи загальне самопочуття пацієнта.
Протипоказання до застосування
Як і будь-який медичний засіб, ліки, які містять ксилометазолін, мають низку обмежень щодо використання. Згідно з даними, які містить додана до препаратів, які мають у складі ксилометазолін, інструкція, їх не рекомендується застосовувати при таких станах:
- підвищена чутливість до діючої речовини або допоміжних компонентів;
- сухий риніт (атрофічний);
- глаукома закритокутова;
- трансфеноїдальна гіпофізектомія або інші хірургічні втручання з оголенням мозкової оболонки в анамнезі;
- тяжкі серцево-судинні порушення, зокрема артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, тахікардія;
- тиреотоксикоз;
- період вагітності – лише після консультації з лікарем;
- вік до 2 років (залежно від концентрації діючої речовини в конкретному препараті).
Також слід уникати одночасного застосування з деякими антидепресантами та інгібіторами МАО. Пацієнтам із хронічними захворюваннями важливо повідомити лікаря про свій стан перед використанням засобів на основі ксилометазоліну.
Побічні ефекти
Зазвичай ксилометазолін добре переноситься при дотриманні рекомендованої дози та тривалості лікування. Однак у деяких випадках можуть спостерігатися небажані реакції, пов’язані як із місцевим, так і загальним впливом на організм. Серед найпоширеніших:
- печіння або подразнення слизової носа;
- сухість у носі або горлі;
- чхання, головний біль, тимчасове запаморочення;
- при тривалому застосуванні – розвиток медикаментозного риніту, зворотна закладеність носа, що посилюється після кожного використання препарату;
- підвищення артеріального тиску, тахікардія (у чутливих осіб або при перевищенні доз);
- порушення сну, збудження або тривожності, особливо в дітей.
У разі появи побічних ефектів слід припинити застосування препарату та звернутися до лікаря. Особливо це важливо при симптомах, які зберігаються або прогресують.
Передозування
Передозування препаратами на основі ксилометазоліну зазвичай виникає при надмірному або надто частому застосуванні. Ознаками можуть бути сильне відчуття сухості в носі, тривале печіння, прискорене серцебиття, підвищення тиску, безсоння, нервозність. У дітей передозування здатне викликати брадикардію, загальмованість або, навпаки, збудження нервової системи, сонливість, тремор, судоми. У важких випадках можливі зниження температури тіла, апное, набряк легень, порушення серцевого ритму, кома, психогенні розлади, а також гіпертонія, яка може змінитися різкою гіпотензією.
При підозрі на передозування необхідно припинити використання засобу, забезпечити спокій, доступ свіжого повітря і звернутися по медичну допомогу. Самостійно збільшувати дозу або тривалість застосування категорично не рекомендується.
Ксилометазоліну гідрохлорид – це ефективна судинозвужувальна діюча речовина, що забезпечує швидке зняття набряку слизової оболонки носа і повертає комфорт дихання. На препарати, які містять ксилометазолін, ціна може варіюватися залежно від форми випуску, концентрації діючої речовини та виробника. Придбати їх можна в аптеках мережі «Бажаємо здоров'я» в Києві та інших містах України (окрім тимчасово окупованих територій).
Перед початком застосування рекомендується проконсультуватися з лікарем, оскільки самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.
Відмова від відповідальності
Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення користувача з інформацією розміщеною на сайті.
Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.
Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!
Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!