Оксибутинін – це синтетична діюча речовина, що належить до групи спазмолітиків з антихолінергічною дією. Вона застосовується в урології для лікування функціональних розладів сечового міхура, що супроводжуються неконтрольованими скороченнями м’язової стінки цього органа. Основна дія оксибутиніну полягає в пригніченні м'язових спазмів детрузора (м'язу, що відповідає за виведення сечі), завдяки чому досягається зменшення частоти позивів до сечовипускання, усувається нетримання сечі та інші симптоми гіперактивного сечового міхура. Це значно покращує якість життя пацієнтів, які страждають на урологічні захворювання, пов’язані з порушенням м’язового контролю.
Показання до застосування
Оксибутинін призначається при станах, пов’язаних із гіперактивною діяльністю сечового міхура або його нейрогенною дисфункцією. Препарати на його основі чинять розслаблюючу дію на гладкі м’язи сечового міхура, знижують тонус його стінки та нормалізують частоту скорочень.
Показання до призначення оксибутиніну включають:
- ургентне нетримання сечі та часті позиви до сечовипускання;
- гіперактивний сечовий міхур;
- нейрогенна дисфункція міхура (унаслідок ураження спинного мозку, розсіяного склерозу);
- симптоматичне лікування після хірургічних втручань на органах малого таза;
- допоміжна терапія при аденомі простати, якщо наявні симптоми роздратування міхура;
- підтримка після інфекцій сечовидільної системи, які викликали подразнення сечового міхура;
- нічне нетримання сечі (енурез) у дітей, пов’язане з гіперактивністю детрузора, у поєднанні з немедикаментозною терапією, якщо інші методи виявились неефективними.
Лікар підбирає дозування індивідуально, а на ліки, які містять діючу речовину оксибутинін, інструкція завжди містить важливі рекомендації щодо тривалості курсу, частоти прийому та можливих обмежень.
Протипоказання до застосування
Застосування оксибутиніну потребує попередньої консультації з лікарем, адже існує ряд станів, за яких препарат не рекомендується або вимагає особливої обережності. Найчастіше протипоказання пов’язані з порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної або сечовидільної системи.
Прийом оксибутиніну протипоказаний при наявності гострої затримки сечі, механічній обструкції шлунково-кишкового тракту, міастенії гравіс, токсичному мегаколоні, езофагеальній дисфункції, глаукомі із закритим кутом без належного лікування. Оксибутинін також слід з обережністю застосовувати пацієнтам із порушеннями функції печінки чи нирок, у разі вегетативної нейропатії, недостатності мозкового кровообігу, гіперплазії передміхурової залози, ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, тахікардії або серцевої аритмії. Препарати з ним не застосовують у дітей віком до 5 років без чіткого обґрунтування. Вагітним жінкам його призначають лише у випадках, коли очікувана користь перевищує потенційний ризик. З обережністю слід комбінувати препарат з іншими засобами, що пригнічують центральну нервову систему, оскільки це може посилити седативний ефект
Побічні ефекти
Хоча оксибутинін зазвичай добре переноситься, в окремих випадках можливі побічні реакції. Вони залежать від індивідуальної чутливості, дозування та тривалості терапії. Найчастіше виникають симптоми з боку шлунково-кишкового тракту та нервової системи.
До типових побічних ефектів належать: сухість у роті, запор, головний біль, сонливість, запаморочення, порушення акомодації, відчуття жару. У деяких пацієнтів можуть виникати прискорене серцебиття або утруднення сечовипускання. Якщо прояви побічних ефектів посилюються або не зникають протягом декількох днів, варто звернутися до лікаря для корекції схеми лікування. За оцінками фахівців, на ліки, у складі яких є оксибутинін, відгуки загалом позитивні, особливо при дотриманні дозування.
Передозування
Передозування оксибутиніном зустрічається рідко, однак можливе при випадковому або навмисному перевищенні дози. Симптоми можуть бути пов’язані з посиленою антихолінергічною дією.
Серед основних ознак передозування: збудження, тремор, тахікардія, нудота, блювання, затримка сечі, галюцинації, порушення зору, сухість у роті, почервоніння шкіри, гіпертермія. У важких випадках можливе пригнічення дихання, судоми, кома, порушення кровообігу, параліч дихальних м’язів. При підозрі на передозування необхідно терміново звернутися до медичного закладу. Лікування симптоматичне, включає промивання шлунка, підтримання життєво важливих функцій, введення бензодіазепінів при сильному збудженні, пропранололу – при тахікардії, катетеризацію – при затримці сечі. У разі тяжкого антихолінергічного синдрому можливе введення специфічного антидота, наприклад фізостигміну, під контролем лікаря. У разі пригнічення дихання – проведення штучної вентиляції легенів.
Оксибутинін – це ефективна речовина для лікування розладів сечовидільної системи, пов’язаних із гіперактивністю сечового міхура. Він дає змогу пацієнтам знову контролювати своє сечовипускання, позбутися ургентних позивів та нетримання, що є надзвичайно важливим для соціальної адаптації та комфорту. Його застосування обґрунтоване при хронічних неврогенних станах, післяопераційних розладах, а також у складі комплексного підходу до лікування аденоми простати.
Щоб дізнатися, яка на засоби, що містять у своєму складі оксибутинін, ціна, рекомендується звернутися до мережі аптек «Бажаємо здоров’я» в Києві та інших містах України (окрім тимчасово окупованих територій). Тут ви можете придбати перевірені препарати за доступними цінами та отримати фахову консультацію щодо правильного застосування.
Зверніть увагу: самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я – застосовуйте засоби з оксибутиніном лише за призначенням лікаря.
Відмова від відповідальності
Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення користувача з інформацією розміщеною на сайті.
Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.
Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!
Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!