Пеніциламін – це діюча речовина, що належить до групи специфічних протиревматичних засобів і має потужні хелатоутворювальні, імуномодулювальні та протиуролітичні властивості. Головна особливість цієї речовини – здатність утворювати стабільні комплекси з іонами важких металів (зокрема міді, свинцю, ртуті), а також знижувати концентрацію цистину в сечі. Саме завдяки таким унікальним властивостям пеніциламін застосовується при багатьох захворюваннях, коли йдеться про кістки, м'язи та суглоби (наприклад, ревматоїдний артрит), а також у випадках, коли організм страждає від накопичення токсичних металів або цистинових каменів. Препарати на основі пеніциламіну використовуються переважно у складних клінічних випадках, коли інші підходи виявилися недостатньо ефективними.
Показання до застосування
Найчастіше препарати, до складу яких входить пеніциламін, використовують при наступних захворюваннях та патологічних станах:
- Хвороба Вільсона – спадкове порушення обміну міді, що призводить до її накопичення в тканинах організму та ураження печінки, мозку, нирок.
- Ревматоїдний артрит, зокрема при недостатній ефективності стандартної терапії або наявності тяжких проявів захворювання.
- Цистинурія – спадкове порушення обміну амінокислот, що спричиняє утворення каменів у сечовивідних шляхах.
- В окремих випадках для детоксикації організму при отруєнні важкими металами, зокрема свинцем, ртуттю або міддю.
Завдяки своїм хелатуючим і протизапальним властивостям пеніциламін дає змогу зменшити тяжкість перебігу багатьох хронічних захворювань, знизити інтоксикацію та сповільнити руйнування тканин. Підбір дози, режиму та тривалості лікування завжди здійснюється лікарем на основі клінічної картини та лабораторних аналізів.
Протипоказання до застосування
Попри широкий терапевтичний потенціал, пеніциламін має низку протипоказань, які обов’язково потрібно враховувати перед початком лікування. Його не призначають у випадках підвищеної чутливості до самої діючої. Також застосування заборонено при системному червоному вовчаку, апластичній анемії або агранулоцитозі в анамнезі, пов’язаних із попереднім застосуванням пеніциламіну.
Протипоказанням є ревматоїдний артрит, що супроводжується порушенням функції нирок. Не рекомендовано призначати препарат при помірній або тяжкій нирковій недостатності, за винятком випадків, де це чітко обґрунтовано (наприклад, при хворобі Вільсона під наглядом лікаря). Не рекомендується приймати препарати на основі пеніциламіну під час вагітності та грудного вигодовування через потенційну токсичність і ризики для плода або дитини. Серед обмежень варто виділити дитячий вік до 12 років, супутній прийом медикаментів, які можуть вступати у взаємодію з пеніциламіном та посилювати ризик побічних ефектів.
Детальну інформацію щодо сумісності з іншими лікарськими засобами містить на препарати, у складі яких є пеніциламін, інструкція. У разі виникнення подібних протипоказань лікар може призначити на ліки, у складі яких є пеніциламін, аналоги.
Побічні ефекти
Як і більшість активних лікарських засобів, пеніциламін може викликати небажані реакції з боку різних органів і систем. Найпоширеніші побічні ефекти проявляються у вигляді шкірних реакцій (висип, кропив’янка, еритема, свербіж), артралгії, змін з боку крові (наприклад, тромбоцитопенії), порушень функції нирок (протеїнурії, гломерулонефриту), стоматиту, гарячки та реакцій гіперчутливості.
Важливо при появі будь-яких підозрілих симптомів негайно повідомити про це лікаря, щоб уникнути тяжких ускладнень. Досвід пацієнтів та на ліки, які містять пеніциламін, відгуки допоможуть зорієнтуватися у поширених реакціях і реальному досвіді використання препарату.
Передозування
Передозування пеніциламіном може становити серйозну загрозу для здоров’я і супроводжується різкими порушеннями в роботі життєво важливих органів. Основними ознаками передозування є гострі алергічні реакції, включаючи висип, гарячку, свербіж, набряки, а також можливі порушення з боку крові, нирок і шлунково-кишкового тракту.
При підозрі на передозування необхідно негайно припинити прийом препарату, звернутися за медичною допомогою, а також провести детоксикаційні заходи під контролем лікаря. З метою запобігання таким станам варто суворо дотримуватися інструкцій і ніколи не перевищувати призначену дозу.
Пеніциламін – це важлива діюча речовина, що застосовується у терапії складних хронічних станів, пов’язаних з імунними порушеннями та метаболічними розладами. Її ефективність і багаторічний досвід застосування підтверджені в клінічній практиці, однак використання вимагає обережності, регулярного медичного контролю та чіткого дотримання інструкцій.
Протизапальні ліки та препарати, до складу яких входить пеніциламін, купити можна за доступними цінами у мережі аптек «Бажаємо здоров'я» в Києві та інших містах України (окрім тимчасово окупованих територій). На офіційному сайті вказано всю необхідну інформацію щодо засобів, які містять у своєму складі пеніциламін: ціна, інструкція, аналоги, наявність в різних аптеках.
Не слід займатися самолікуванням чи змінювати призначення лікаря, бо це може мати незворотні наслідки для вашого здоров’я.
Відмова від відповідальності
Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення користувача з інформацією розміщеною на сайті.
Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.
Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!
Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!