Холецистит: види, симптоми, причини, лікування, профілактика і дієта

11 квітень 2024
Холецистит: види, симптоми, причини, лікування, профілактика і дієта

Холецистит, або запалення жовчного міхура, є поширеним захворюванням, яке може викликати ряд неприємних симптомів та вимагати медичного втручання. Це захворювання зустрічається в різних формах, зокрема як гострий чи хронічний холецистит, і може бути викликано різними факторами, включаючи жовчнокам'яну хворобу, інфекції або навіть порушення кровообігу в жовчному міхурі.

У цій статті ми розглянемо різні види холециститу, їх симптоми та можливі причини. Також обговоримо різні методи лікування, від консервативної терапії до хірургічного втручання, а також важливість дієти та профілактичних заходів для зменшення ризику розвитку або загострення цього захворювання. Знання та розуміння цих аспектів може допомогти людям ефективно управляти цим станом та підтримувати своє здоров'я.

Причини виникнення

Холецистит, або запалення жовчного міхура, може виникати з різних причин, причому кожна з них має свої особливості. Основні фактори, що сприяють розвитку холециститу, включають:

 1. Жовчнокам'яна хвороба. Найбільш поширена причина холециститу. Камені у жовчному міхурі можуть блокувати відтік жовчі і спричиняти запалення.
 2. Патогенні мікроорганізми. Мікроорганізми, такі як кишкова паличка та сальмонела, які потрапляють в організм з їжею, можуть спричиняти інфекційне запалення жовчного міхура.
 3. Глистяні інвазії та інші паразити. Паразити, такі як глисти, можуть також спричиняти запалення жовчного міхура через свою присутність та діяльність.
 4. Деформація жовчного міхура, травмування. Травми, включаючи перекручування жовчного міхура, можуть пошкодити його та спричинити запалення.
 5. Вроджені аномалії. Деякі люди можуть мати вроджені аномалії, які збільшують ризик закупорки жовчних проток.
 6. Порушення кровообігу. Порушення кровообігу в області жовчного міхура може призвести до його запалення.
 7. Дискінезія жовчних шляхів. Порушення ритму та рухливості жовчних шляхів можуть спричинити недостатнє виведення жовчі та сприяти холециститу.
 8. Імунні порушення. Аутоімунні стани можуть викликати запалення жовчного міхура.

Розуміння цих причин є важливим для правильної діагностики та вибору ефективного лікування холециститу. Також важливо знати, що деякі фактори ризику, такі як ожиріння, вживання високожирної їжі, жіноча стать та вік понад 40 років, можуть збільшувати ймовірність розвитку цього захворювання. Важливо обговорити з лікарем свій ризик та можливі заходи профілактики.

Симптоми

Симптоми холециститу різняться залежно від ступеня та типу запалення, але існують деякі загальні ознаки, на які варто звернути увагу:

 • Біль у правому верхньому квадранті живота. Часто гострий, може посилюватися після вживання жирної їжі.
 • Жовтяниця. Пожовтіння шкіри та білків очей, викликане накопиченням білірубіну.
 • Лихоманка та озноб. Можуть вказувати на інфекційний процес.
 • Нудота та блювота. Часто супроводжують біль.
 • Зміна кольору сечі та калу. Сеча може стати темнішою, а кал – світлішим.
 • Відчуття важкості у животі. Особливо після їжі.
 • Здуття живота та газоутворення. Викликані порушеннями травлення.

Ці симптоми можуть різнитися від легких до вкрай виражених і часто вимагають медичної уваги. Важливо не ігнорувати ці ознаки, оскільки своєчасне лікування може запобігти ускладненням, таким як обструкція жовчовивідних шляхів або розрив жовчного міхура. У разі виникнення симптомів рекомендується звернутися до лікаря для точної діагностики та призначення відповідного лікування.

Види

Холецистит може класифікуватися за декількома категоріями, в залежності від причини та характеристик захворювання. Основні види холециститу включають:

 1. Гострий холецистит. Виникає раптово та характеризується загостренням запалення в жовчному міхурі. Часто викликаний жовчними каменями, що блокують відтік жовчі. Вимагає негайної медичної уваги.
 2. Хронічний холецистит. Розвивається поступово, з частими періодами загострення. Часто є наслідком тривалого гострого холециститу або повторюваних епізодів легкого запалення. Симптоми можуть бути менш виражені.
 3. Калькульозний холецистит. Виникає через утворення жовчних каменів, які блокують відтік жовчі та призводять до запалення міхура.
 4. Некалькульозний холецистит. Запалення міхура відбувається без наявності каменів у жовчовивідних шляхах. Часто асоціюється з критичними медичними станами, такими як сепсис або травми.
 5. Катаральний холецистит. Характеризується запаленням слизової оболонки міхура без виражених змін в стінках.
 6. Флегмонозний холецистит. Супроводжується глибоким запаленням стінок міхура.
 7. Емпієматичний холецистит. Характеризується накопиченням гною в міхурі.

Розуміння типу холециститу є важливим для вибору відповідної стратегії лікування. Кожен вид може мати свої специфічні рекомендації щодо лікування та профілактики, тому точний діагноз відіграє ключову роль у ефективному управлінні станом.

Діагностика

Діагностика холециститу вимагає комплексного підходу, який включає анамнез, фізичний огляд та ряд діагностичних тестів. Основні методи діагностики холециститу:

 • Анамнез та фізичний огляд. Лікар збирає детальну інформацію про характер болю, дієту та інші супутні симптоми. Фізичний огляд може включати пальпацію живота для виявлення болю та чутливості в області жовчного міхура.
 • Ультразвукове дослідження. Найчастіше використовується для виявлення каменів у жовчному міхурі та ознак запалення. Є неінвазивним та швидким методом.
 • Комп'ютерна томографія (КТ). Може бути використана для отримання детальних зображень жовчного міхура і прилеглих органів.
 • Холесцинтиграфія. Спеціалізований радіологічний тест, який допомагає оцінити функцію жовчного міхура.
 • Лабораторні аналізи. Аналізи крові та сечі можуть виявити підвищений рівень лейкоцитів та C-реактивного білка, що свідчить про запалення.
 • Холангіографія. Цей інструментальний метод дозволяє оцінити стан жовчних шляхів і виявити можливі блокади.
 • Інші дослідження. До інших можливих досліджень включаються ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ), діагностична лапароскопія та інші.

Точний діагноз дозволяє лікарю розробити ефективний план лікування. У разі підозри на холецистит необхідно звернутися до лікаря для проведення відповідних досліджень та отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Лікування

Лікування холециститу залежить від його типу та тяжкості симптомів. Методи лікування можуть варіюватися від консервативних до хірургічних:

 1. Консервативне лікування. Призначення протизапальних та знеболювальних препаратів для полегшення симптомів, препаратів для розчинення каменів у жовчному міхурі. Антибіотики в разі бактеріальної інфекції. Спеціальна дієта з обмеженням жирної, пряної та смаженої їжі, щоб уникнути подразнення жовчного міхура та погіршення симптомів.
 2. Хірургічне втручання. Холецистектомія – це хірургічне видалення жовчного міхура. Вона виконується у випадках гострого або хронічного холециститу, а також у разі наявності жовчних каменів, які призводять до ускладнень. Може бути виконана лапароскопічно або через відкриту операцію.
 3. Ендоскопічне втручання. Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) для видалення каменів із жовчовивідних шляхів.
 4. Паліативне лікування. Планування здорового раціону та ведення активного способу життя для попередження рецидивів хвороби. Регулярний медичний контроль та обстеження для моніторингу стану після лікування.

Важливо пам'ятати, що самолікування може бути небезпечним. Усі методи лікування, включаючи вибір медикаментів та необхідність хірургічного втручання, повинні бути призначені лікарем після діагностики та оцінки загального стану здоров'я пацієнта.

Профілактика

Профілактика холециститу включає ряд заходів, спрямованих на підтримку здоров'я жовчного міхура та запобігання факторам ризику, які можуть викликати захворювання. Основні рекомендації:

 • Здоровий спосіб життя, що включає в себе регулярну фізичну активність.
 • Здорове харчування з обмеженням жирної, пряної та солодкої їжі.
 • Відмова від шкідливих звичок, таких як куріння та надмірне вживання алкоголю.
 • Регулярне споживання рослинних продуктів, які містять велику кількість клітковини.
 • Підтримання здорової ваги та уникнення надмірного ожиріння.
 • Регулярні медичні обстеження для виявлення можливих проблем та попередження розвитку захворювань, особливо для осіб з факторами ризику.
 • Підтримка гідратації організму шляхом вживання достатньої кількості рідини протягом дня.

Ці профілактичні заходи не тільки знижують ризик розвитку холециститу, але й сприяють покращенню загального стану здоров'я. Важливо розуміти, що регулярне медичне обстеження та здоровий спосіб життя є ключовими факторами у запобіганні ряду хронічних захворювань.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для жовчного міхура за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 15.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.