Збільшені лімфовузли на шиї: причини, наслідки та що робити

21 грудень 2023
Збільшені лімфовузли на шиї: причини, наслідки та що робити

Збільшені лімфовузли на шиї можуть бути для багатьох приводом до невпевненості та занепокоєння. Важливо розуміти причини такого стану і взаємозв'язок із загальним станом здоров'я. Розглянемо докладніше причини, симптоми та наслідки цього явища.

Лімфовузол на шиї – це важливий компонент нашої імунної системи. Ці невеликі вузлики відіграють роль у фільтрації лімфи, яка може містити шкідливі шкідливі речовини, включаючи бактерії та віруси.

 • Лімфа – це прозора рідина, що циркулює у лімфатичній системі.
 • Лімфовузли – місця, де лімфа проходить через спеціальні фільтри, що захищають нас від інфекцій.

На шиї багато лімфатичних вузлів, і кожен вузол може з певних причин збільшуватися в розмірах.

Причини збільшення лімфовузлів

Лімфовузли – це важлива частина лімфатичної системи, яка допомагає організму виявляти та боротися з інфекціями та іншими шкідливими речовинами. Їх збільшення часто свідчить про реакцію організму на інфекцію, запалення або інші стани. Ось деякі з основних причин збільшення лімфовузлів:

 • Інфекції. Це найбільш поширена причина збільшення лімфовузлів. Бактеріальні або вірусні інфекції можуть викликати тимчасове збільшення лімфовузлів.
 • Запалення. Запалення може викликати збільшення лімфовузлів, особливо при станах, таких як ревматоїдний артрит чи вовчак.
 • Злоякісні новоутворення. Деякі види раку можуть спричинити збільшення лімфовузлів.
 • Метастази. Рак інших органів може метастазувати в лімфовузли, викликаючи їх збільшення.
 • Імунні реакції. Реакція на щеплення або прийом ліків може викликати тимчасове збільшення лімфовузлів.
 • Специфічні інфекції. Деякі інфекції, такі як туберкульоз або сифіліс, можуть викликати збільшення лімфовузлів.
 • Інші причини. Інші стани, такі як гіпертиреоз, лимфедема або жировик, також можуть викликати збільшення лімфовузлів.

При виявленні збільшених лімфовузлів важливо визначити їх причину. У більшості випадків вони є результатом тимчасової інфекції, але якщо збільшення тривале, супроводжується іншими симптомами або ви хвилюєтеся, варто звернутися до лікаря для діагностики.

Симптоми

Коли лімфовузли збільшуються в розмірі, це може бути відчутно або видно під час пальпації ділянки тіла. Ось деякі з основних симптомів збільшення лімфовузлів:

 1. Болючість та чутливість: Збільшені лімфовузли можуть бути болючими під час дотику або навіть без нього.
 2. Збільшення розміру: Нормальні незмінені лімфатичні вузли неможливо побачити або пропальпувати. Збільшені лімфатичні вузли прощупуються без особливих зусиль, іноді під шкірою чітко видно утворення, які можуть бути різного розміру, від маленької горошини до великого яйця.
 3. Симптоми інфекції: Такі як лихоманка, нічна пітливість, втрата ваги, слабкість чи втома.
 4. Зміни в шкірі: Червоний, теплий або запалений вигляд шкіри над лімфовузлом.
 5. Локальні симптоми: Наприклад, збільшені лімфовузли на шиї можуть спричиняти біль при ковтанні, а ті, що знаходяться під руками, можуть викликати набряк рук.
 6. Загальні симптоми: Такі як висока температура, втрата апетиту, втрата ваги або нездужання.

Якщо ви помітили один або кілька з цих симптомів, особливо якщо вони тривають довше 2-3 тижнів, рекомендується звернутися до лікаря. Важливо пам'ятати, що збільшення лімфовузлів може бути пов'язане з багатьма станами, від банальних інфекцій до серйозних захворювань, тому діагностика їх причини є важливою для визначення подальшого лікування.

Діагностика

Діагностика збільшення лімфовузлів вимагає комплексного підходу, який включає в себе анамнез, фізичний огляд та додаткові діагностичні методи.

 1. Анамнез. Лікар задасть питання про тривалість збільшення лімфовузлів, їх болючість, наявність інших симптомів (таких як гарячка, втрата ваги, нічна пітливість), а також інформацію про недавні інфекції, контакти з хворими та інше.
 2. Фізичний огляд. Лікар проводить пальпацію збільшених лімфовузлів, оцінює їх розмір, консистенцію, чи є вони болючими при дотику, а також стан шкіри навколо них.
 3. Лабораторні дослідження. Загальний аналіз крові та біопсія лімфовузла – можуть виявити ознаки інфекції або інших захворювань та необхідні для виявлення причини збільшення лімфовузлів.
 4. Зображувальні методи дослідження. УЗД (ультразвукове дослідження), рентгенографія грудної клітки та комп'ютерна томографія (КТ) – застосовуються для детального вивчення лімфовузлів та оточуючих тканин.
 5. Інші діагностичні процедури. Залежно від ситуації лікар може звернутися до інших специфічних тестів та досліджень.

Діагностика збільшення лімфовузлів – це важливий процес для визначення причини цього стану і вибору оптимального методу лікування. Важливо вчасно звернутися до фахівця при виявленні підозрілих симптомів.

Лікування

Лікування збільшених лімфовузлів залежить від їх причини. Найважливіше – виявити та лікувати основне захворювання, яке призвело до збільшення лімфовузлів.

Інфекційні причини

 • Бактеріальні інфекції – можуть вимагати лікування антибіотиками.
 • Вірусні інфекції – зазвичай вимагають симптоматичного лікування, такого як відпочинок, вживання достатньої кількості води та прийом знеболюючих.

Аутоімунні захворювання

 • Лікування може включати в себе протизапальні препарати, імуносупресанти чи інші специфічні терапевтичні засоби.

Онкологічні захворювання

 • В залежності від типу та стадії раку лікування може включати хіміотерапію, радіотерапію, хірургічне втручання або комбіновані методи.

Інші стани

 • Для збільшення лімфовузлів, яке спричинене іншими причинами (наприклад, реакцією на ліки), може бути необхідне корегування дози або зміна препарату.

Симптоматичне лікування

 • Протизапальні препарати можуть бути використані для зменшення болю та запалення.
 • Застосування теплого компреса може зменшити біль та набряк.

Ризики самолікування

Самостійне лікування без консультації з лікарем може призвести до неправильного визначення причини збільшення лімфовузлів та, відповідно, до неправильної терапії. Це може загрожувати здоров'ю пацієнта, призводити до ускладнень або прогресування основного захворювання.

У всіх випадках, коли збільшення лімфовузлів супроводжується тривожними симптомами або не зникає протягом кількох тижнів, необхідно звертатися до лікаря для діагностики та лікування.

Профілактика

Профілактичні заходи спрямовані на запобігання причинам, які можуть викликати збільшення лімфовузлів. Ці заходи можуть зменшити ризик розвитку стану, що призводить до збільшення лімфовузлів.

 1. Збереження загального здоров'я. Збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та достатній сон сприяють загальному здоров'ю і зміцненню імунної системи.
 2. Обережність у контактах. Уникайте контакту з особами, які страждають від інфекційних захворювань, що можуть передаватися при контакті, кашлем чи через повітря.
 3. Особиста гігієна. Регулярне миття рук із використанням мила або антисептичних розчинів. Уникайте подряпин та інших пошкоджень шкіри, щоб запобігти входу бактерій.
 4. Вакцинація. Слідкуйте за своєю вакцинаційною карткою, вчасно робіть всі необхідні щеплення.
 5. Запобігання хронічним захворюванням. Регулярні медичні огляди допоможуть своєчасно виявити та лікувати хвороби, які можуть спричинити збільшення лімфовузлів, такі як діабет або ревматоїдний артрит.
 6. Бережіть себе від травм. При роботі або відпочинку використовуйте захисне обладнання для запобігання травмам, які можуть викликати запалення та збільшення лімфовузлів.
 7. Не ігноруйте хронічні стани. Якщо у вас вже є діагностовані хронічні захворювання, слідкуйте за їхнім перебігом та дотримуйтесь рекомендацій лікаря.

Здоровий спосіб життя, уважне ставлення до свого здоров'я та вчасний доступ до медичної допомоги – це ключові моменти для профілактики захворювань, зокрема збільшення лімфовузлів та їх можливих наслідків.

Не ігноруйте збільшені лімфовузли на шиї. Вони можуть бути першим сигналом про проблеми у вашому організмі. Звертайте увагу на своє тіло та слідкуйте за своїм здоров'ям. Не забувайте вчасно звертатися до лікаря та дотримуватися профілактичних заходів. Пам'ятайте, ваше здоров'я – в ваших руках.

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.