Чому свербить тіло вночі та що з цим робити

30 листопад 2023
Чому свербить тіло вночі та що з цим робити

Свербіння шкіри вночі може стати справжньою проблемою, погіршуючи якість сну та загальний комфорт життя. У цій статті ми розглянемо, чому виникає цей дискомфорт та дамо кілька дієвих порад як з ним боротися.

Симптоми та причини нічного свербежу

Нічний свербіж (прурит ночі) – це неприємне відчуття свербіння на шкірі, яке зазвичай поглиблюється вночі і може заважати спокійному сну. Цей симптом може бути спровокований різними причинами і пов'язаний з різними захворюваннями або станами. Давайте розглянемо основні симптоми та можливі причини нічного свербежу:

Симптоми нічного свербежу

 • Відчуття свербіння на шкірі, яке може бути легким або інтенсивним.
 • Шкіра може стати червоною або подразненою внаслідок частого розчісування.
 • Свербіж може бути обмежений певними ділянками шкіри або відчуватися по всьому тілу.

Причини нічного свербежу

 • Відсутність достатнього зволоження шкіри може призвести до свербежу, особливо взимку або в умовах низької вологості.
 • Алергічні реакції на їжу, ліки або контакт із алергенами можуть спричинити свербіж.
 • Спричинене контактом з певними речовинами або матеріалами.
 • Різні шкірні захворювання, такі як екзема, псоріаз і висип, можуть супроводжуватися сверблячкою.
 • Деякі інфекції, такі як водянка, лишай, герпес, можуть викликати свербіж.
 • Стан напруги або стресу може підвищити відчуття свербежу.
 • Порушення функції печінки, нирок, недостатність залоз, діабет тощо можуть впливати на стан шкіри та спричиняти свербіж.
 • Деякі ліки можуть мати свербіж як побічний ефект.
 • Запалення шкіри може бути причиною свербежу.

Якщо у вас виникає нічний свербіж, важливо звернутися до лікаря або дерматолога для правильної діагностики та лікування, оскільки цей симптом може бути проявом різних захворювань або станів, і відповідне лікування залежить від його причин.

Діагностика нічного свербежу

Діагностика нічного свербежу включає в себе декілька етапів, визначення причини і призначення правильного лікування. Ось основні кроки у діагностиці нічного свербежу:

 • Медична історія. Лікар проводить співбесіду з пацієнтом для збору інформації про симптоми, їх тривалість та інтенсивність, а також будь-які фактори, які можуть бути пов'язані зі свербежем. Важливо вказати, чи виникає свербіж лише вночі, чи він є постійним.
 • Фізичне обстеження. Лікар оглядає шкіру та слизові оболонки для виявлення будь-яких ознак захворювань шкіри, алергічних реакцій або інших патологій.
 • Лабораторні дослідження. Зазвичай проводяться загальний аналіз крові та аналізи на вміст специфічних маркерів, таких як рівень імуноглобулінів E (IgE) у випадку підозри на алергію.
 • Дерматоскопія. Дослідження шкіри за допомогою дерматоскопа може допомогти виявити ознаки деяких шкірних захворювань.
 • Інші дослідження. У випадку підозри на системні захворювання або внутрішні причини свербежу можуть бути призначені інші дослідження, такі як аналізи крові та сечі, біопсія шкіри або обстеження органів внутрішньої порожнини.
 • Алергологічні дослідження. Якщо є підозра на алергію, можуть проводитися алергологічні дослідження, такі як шкірні проби або аналіз крові на алергени
 • Консультація інших спеціалістів. У деяких випадках лікар може направити пацієнта на консультацію до інших спеціалістів, таких як дерматолог, алерголог, ендокринолог або інфекціоніст, для додаткового обстеження та діагностики.

Завдяки точному діагнозу та визначенню причини свербежу лікар зможе призначити відповідне лікування чи надати рекомендації щодо подолання цього симптому.

Лікування

Лікування нічного свербежу залежить від його причин та ступеня ураження шкіри та наявності супутніх захворювань. Важливо відзначити, що самолікування може бути неефективним або навіть загрожувати вашому здоров'ю, тому важливо звертатися до лікаря для правильної діагностики та лікування. Ось деякі можливі методи лікування нічного свербежу:

 • Лікування основного захворювання. Якщо нічний свербіж є симптомом іншого захворювання, такого як алергія, екзема, псоріаз, інфекції сечовивідних шляхів, гепатит C тощо, то перш за все потрібно лікувати саму основну проблему.
 • Заспокійливі та Протиалергічні засоби. Лікар може рекомендувати вам приймати антигістамінні препарати або заспокійливі засоби для полегшення свербежу. Однак важливо зазначити, що деякі антигістамінні препарати можуть викликати сонливість.
 • Зовнішні засоби. Для полегшення свербежу можуть використовуватися спеціальні лікарські засоби, такі як мазі або креми, що містять гідрокортизон або інші протизапальні компоненти. Однак застосовувати його потрібно за призначенням лікаря.
 • Уникайте подразників. Якщо свербіж пов'язаний з алергією, важливо уникати контакту з алергенами. Це часто передбачає уникання алергенних продуктів, впливу шкідливих речовин або подразників.
 • Збереження шкіри в хорошому стані. Для людей з сухою шкірою може бути корисним використовувати зволожуючі креми або лосьйони для шкіри.
 • Зміна способу життя. Подекуди зміна деяких звичок, таких як харчування, прийом алкоголю або куріння, може полегшити свербіж.
 • Посилене лікування. В окремих випадках лікар може призначити більш потужні ліки або процедури, такі як фототерапія, лазерна терапія або імунотерапія.

Важливо пам'ятати, що метод лікування необхідно підбирати індивідуально в залежності від причини і та характеру свербежу. Завжди звертайтеся до лікаря для консультації перш ніж приймати будь-які препарати або проходити будь-яку процедуру.

Зв'язок між свербежем та психічним станом

Свербіж і психічний стан можуть бути пов’язані.

Є кілька варіантів того, як психічний стан впливає на свербіж і навпаки:

 • Стрес і тривожність. Стрес і тривожність можуть призвести до збільшення свербежу або погіршити його симптоми. Нервова напруга може стимулювати реакції шкіри, такі як свербіж, і погіршувати стан при деяких захворюваннях шкіри, таких як екзема.
 • Психосоматичний ефект. Психосоматичний ефект означає, що психічний стан може впливати на фізичне здоров'я. У деяких випадках поганий психічний стан може викликати фізичні симптоми, включаючи свербіж.
 • Побічні ефекти ліків. Деякі психотропні ліки можуть мати побічний ефект у вигляді свербежу або подразнення шкіри.
 • Зворотний вплив. Сам по собі свербіж може призводити до тривожності та погіршувати психічний стан пацієнта, особливо якщо він триває довгий час та не піддається лікуванню.

Важливо враховувати, що взаємозв'язок між психічним станом і свербежем досить складний і індивідуальний для кожної людини. Лікування може вимагати психотерапії, ліків або комплексного підходу до управління обома аспектами. Якщо ви стикаєтеся з цими проблемами, важливо звертатися до лікаря або психіатра для отримання професійної допомоги і підтримки.

Купити онлайн протисвербіжні засоби за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які ліки варто лише з припису лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.