Заспокійливі препарати

Loading ...
Loading ...
Loading ...

Стрес, нервове напруження, депресія чи інші психоемоційні розлади часто потребують медикаментозного підтримання для стабілізації стану пацієнта.

Заспокійливі препарати в лікарській формі розчину сприяють нормалізації роботи нервової системи, знижують рівень тривоги, покращують сон і загальне самопочуття. Завдяки рідкій формі активні речовини швидко засвоюються, що особливо важливо під час сильного емоційного збудження або в ситуаціях, коли потрібна швидка дія.

Види заспокійливих ліків

За способом застосування заспокійливі розчини бувають 2 видів:

  • для ін’єкцій та інфузій – забезпечують максимально швидкий ефект, корисні, коли оральні форми не дають бажаного результату чи не можуть бути застосовані;
  • для орального вживання – зручні для щоденного використання дорослими і дітьми.

Залежно від складу, властивостей і способу впливу на людський організм заспокійливі ліки бувають рецептурні та безрецептурні.

За типом компонентів розрізняють препарати натурального походження та на основі синтетичних речовин. Перші зазвичай містять рослинні екстракти, вітаміни та мінерали, чинять м’який вплив на нервову систему. Синтетичні мають виражену дію, швидше впливають на нервову систему, проте можуть мати більше побічних ефектів.

Вибір препарату залежить від різних чинників: діагнозу і клінічної картини, віку пацієнта, наявності супутніх захворювань.

Показання до застосування

Із застосуванням препаратів групи лікують різні стани, пов’язані з розладами у функціонуванні нервової системи. Показаннями до застосування таких ліків можуть бути неврози, безсоння, підвищена тривожність, панічні атаки, фобії, психосоматичні розлади, стреси та емоційне перенапруження.

Підбором ліків для конкретного клінічного випадку має займатися лікар, який бере до уваги анамнез та результати аналізів пацієнта. Не займайтеся самолікуванням, щоб не нашкодити своєму здоров’ю.

Переваги цієї форми випуску ліків перед іншими

Якщо порівнювати заспокійливі таблетки і препарати в рідкій формі, то ключовими перевагами останніх є швидша дія та зручність застосування. Рідка форма дозволяє точніше контролювати та коригувати дозування, відповідно до індивідуальних потреб. 

Розчин – оптимальний вибір для пацієнтів, яким із різних причин не підходять препарати в капсулах чи таблетках.

Активні компоненти

Вибираючи заспокійливе у формі розчину, важливо звертати увагу на склад препарату – від нього залежать властивості і вплив засобу на організм.

Розчини для ін’єкційного та інфузійного введення можуть містити такі компоненти:

  • антипсихотики (сульпірид, рисперидон) – застосовуються під час психомоторного збудження, агресії, гострих психозів;
  • нейролептики (зуклопентиксолу деканоат) – знижують тривожність, усувають напруження та прояви дратівливості.

У складі оральних розчинів частіше присутні біологічно активні речовини з екстрактів рослин, таких як валеріана, меліса, м’ята, пасифлора, звіробій та інші. Вони сприяють зниженню рівня стресу, нормалізують сон, заспокоюють нервову систему. 

Компонентами оральних заспокійливих також можуть бути вітаміни групи B, деякі антипсихотики (наприклад, рисперидон, який знижує тривожність і покращує емоційний стан).

Механізм дії

Принцип дії заспокійливих препаратів залежить від активних компонентів. Проте у своїй більшості ліки від неврозу та інших нервових розладів впливають на нейромедіатори, які відповідають за психоемоційний стан людини. Деякі компоненти спрямовані на стимулювання гальмівної дії ГАМК, що своєю чергою веде до розслаблення, зменшення тривожності та покращення сну.

Вітамінні комплекси сприяють правильному клітинному метаболізму та покращують кровообіг, що корисно для нормалізації психоемоційного стану. Речовини з антипсихотичними властивостями впливають на дофамінові та серотонінові рецептори, знижуючи психомоторне збудження, дратівливість, агресивність і тривожність. У комбінації з іншими компонентами такі препарати сприяють відновленню емоційного балансу та покращують якість життя пацієнта.

Заходи безпеки та протипоказання

Від складу препарату залежить не лише його показання до застосування, а й протипоказання та можливі побічні дії. Деякі компоненти не рекомендовані вагітним і жінкам, які годують грудьми, дітям, особам літнього віку та з хронічними захворюваннями. Оральні розчини з підсолоджувачами протипоказані пацієнтам із цукровим діабетом і непереносністю глюкози. Препарати з рослинними екстрактами в деяких осіб можуть спричиняти алергію.

Специфіка взаємодії заспокійливих з іншими ліками потребує ретельного вивчення інструкції перед початком терапії. Для уникнення небажаних побічних реакцій важливо ретельно дотримуватися рекомендованого дозування, а також проконсультуватися з лікарем, який індивідуально підбере оптимальний засіб, відповідно до потреб конкретного пацієнта.

В аптеках мережі «Бажаємо здоров’я», які працюють у Києві та інших містах України (крім тимчасово окупованих територій), можна купити заспокійливі препарати у формі розчину за прийнятними цінами та отримати ліки самовивозом. Вартість ліків, які можна придбати в мережі аптек, різна – вона залежить від виробника, складу, форми випуску, дозування.

Редакторська група
Оновлено
16.10.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

✅ Категорія Заспокійливі препарати
✅ Кількість препаратів 22
✅ Найдешевший препарат 55,20 ₴
✅ Форма випуску Таблетки, Капсули, Розчин, Суспензія, Сироп, Мазь, Краплі, Збір, Супозиторії, Квітки, Гранули, Трава, Рідина, Настойка, Драже, Льодяники, Олія, Листя, Гель, Плоди