Чому виникає забудькуватість та як її побороти

22 квітень 2024
Чому виникає забудькуватість та як її побороти

Забудькуватість – це явище, з яким стикається майже кожна людина в різні періоди свого життя. Від простого забування ключів вдома до пропуску важливих зустрічей – такі моменти знайомі багатьом. Часто забудькуватість є лише незначним тимчасовим розладом, але іноді вона може бути симптомом більш серйозних станів. У цій статті ми розглянемо різні причини забудькуватості, від повсякденного стресу та недосипання до медичних умов, таких як депресія чи неврологічні розлади. Також ми обговоримо, які методи можуть бути ефективними для боротьби з забудькуватістю, покращення пам'яті та концентрації уваги, щоб допомогти вам залишатися ментально активними і уважними у повсякденному житті.

Причини виникнення

Забудькуватість може бути спричинена різними факторами, і розуміння їх допомагає в ідентифікації та вирішенні проблеми. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 1. Часті стресові ситуації або тривалий емоційний стрес можуть негативно впливати на пам'ять, оскільки вони перевантажують мозок та відволікають увагу від конкретних завдань.
 2. Недостатня кількість сну або поганий сон можуть впливати на когнітивні функції, включаючи пам'ять.
 3. З віком можуть відбуватися природні зміни в мозку, які впливають на когнітивні процеси, включаючи пам'ять.
 4. Деякі лікарські препарати можуть мати побічні ефекти, що впливають на пам'ять та концентрацію.
 5. Хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, а також дефіцит вітаміну B12, хронічні інфекції, алкоголізм або неврологічні стани, такі як хвороба Альцгеймера чи деменція, можуть викликати забудькуватість.
 6. Швидкий спосіб життя в сучасному світі, де надходить постійний потік інформації, може призвести до перевантаження пам'яті, ускладнюючи процеси зосередженості та запам'ятовування.
 7. Нерозв'язані емоційні проблеми або невирішені конфлікти можуть несвідомо відволікати та викликати тимчасові проблеми з пам'яттю.
 8. Незбалансоване харчування, недостатність фізичних вправ та зловживання алкоголем можуть негативно впливати на когнітивні функції.

Це лише кілька можливих причин забудькуватості, розуміння і, за потреби, адресація цих факторів може допомогти зменшити забудькуватість. Якщо забудькуватість стає вираженою або негативно впливає на повсякденне життя, важливо звернутися за медичною допомогою для виключення серйозних медичних станів.

Ознаки

Забудькуватість може виявлятися у різних формах, враховуючи індивідуальні характеристики та можливі причини. Ось деякі найбільш поширені прояви забудькуватості:

 • Проблеми з запам'ятовуванням недавніх подій або розмов, які відбулися не так давно.
 • Труднощі з запам'ятовуванням імен, дат та фактів.
 • Часте повторення одних і тих же питань або інформації через нездатність запам'ятати її з першого разу.
 • Часте забування, де були залишені предмети повсякденного вжитку, такі як ключі, телефон, гаманець.
 • Проблеми з плануванням або виконанням завдань, які вимагають організації або послідовних дій.
 • Втрата орієнтації навіть у добре знайомих місцях.
 • Виникають проблеми з підбором правильних слів або завершенням речень.
 • Повільна реакція на подразники навколишнього середовища.
 • Погіршення академічних або професійних результатів через забудькування.
 • Роздратування або фрустрація через нездатність запам'ятати інформацію.

Важливо розуміти, що деякий рівень забудькуватості може бути нормальним, особливо під час стресу або з віком. Однак, якщо симптоми забудькуватості стають частими та серйозно впливають на повсякденне життя, це може вимагати консультації з лікарем для виключення медичних станів, таких як деменція або неврологічні розлади.

Діагностика

Діагностика забудькуватості передбачає оцінку когнітивних функцій і виявлення можливих основних причин. Лікар може провести наступні кроки для діагностики:

 • Медичний анамнез. Важливо зібрати інформацію про симптоми, їх тривалість, та вплив на повсякденне життя. Лікар також розгляне сімейну історію хвороб, особливо неврологічних захворювань.
 • Фізичне обстеження. Лікар проводить огляд пацієнта для виявлення ознак неврологічних або інших медичних проблем, які можуть впливати на пам'ять та когнітивні функції.
 • Нейропсихологічне тестування. Це набір тестів, спрямованих на оцінку рівня когнітивних здібностей, включаючи пам'ять, увагу, мовлення та інші когнітивні функції.
 • Лабораторні тести. Деякі лабораторні аналізи, такі як вимірювання рівня глюкози в крові, електролітів, та інших біохімічних параметрів можуть бути проведені для виявлення медичних станів, що впливають на пам'ять (наприклад, проблеми з щитовидною залозою, дефіцит вітамінів, інфекції).
 • Зображувальні дослідження мозку. Комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ) мозку може виявити зміни в мозку, пов’язані з деменцією, інсультом або іншими захворюваннями.
 • Оцінка психічного стану. Це включає оцінку емоційного та психічного стану пацієнта, а також можливих факторів стресу, депресії або тривожності.
 • Огляд лікарських препаратів. Лікар переглядає список лікарських засобів, які приймає пацієнт, для виявлення можливих побічних ефектів або взаємодій, що можуть впливати на пам'ять та когнітивні функції.

Важливо пам'ятати, що діагностика забудькуватості – це комплексний процес, який може вимагати співпраці між різними медичними спеціалістами. У разі виникнення забудькуватості, яка впливає на повсякденне життя або постійно погіршується, слід звернутися до лікаря для оцінки та відповідного лікування.

Лікування

Лікування забудькуватості залежить від її причин та ступеня тяжкості. Ось основні підходи:

 • Адресація підгрунтових медичних станів. Якщо забудькуватість викликана конкретним медичним станом, таким як дефіцит вітаміну B12, проблеми з щитовидною залозою або депресія, лікування цього стану може допомогти поліпшити пам'ять.
 • Оптимізація лікарської терапії. Перегляд та коригування прийому ліків, особливо якщо забудькуватість може бути побічним ефектом певних препаратів.
 • Зміни в способі життя. Покращення якості сну. Регулярні фізичні вправи, які покращують кровообіг і мозкову функцію. Збалансоване харчування, багате на антиоксиданти та омега-3 жирні кислоти. Контроль стресу через медитацію, йогу або інші релаксаційні техніки.
 • Когнітивні терапії та вправи. Тренування пам'яті та когнітивні вправи, такі як кросворди, пазли або спеціалізовані комп'ютерні програми. Робота з логопедом або нейропсихологом для поліпшення пам'яті та інших когнітивних функцій.
 • Соціальна підтримка. Залучення до соціальних активностей та забезпечення підтримки з боку сім'ї та друзів. Професійна психологічна підтримка в разі потреби.
 • Медикаментозне лікування. У деяких випадках, особливо при більш серйозних неврологічних станах, можуть бути призначені спеціалізовані лікарські препарати.

Важливо враховувати, що лікування має бути індивідуальним та враховувати конкретні потреби та умови кожної людини. Якщо ви виявляєте у себе або у близьких ознаки забудькуватості, які негативно впливають на повсякденне життя, слід звернутися до лікаря для діагностики та вибору відповідного лікування.

Профілактика

Профілактика забудькуватості зосереджується на здоровому способі життя та активностях, які підтримують когнітивні функції. Ось кілька рекомендацій:

 • Здоровий сон. Достатня кількість якісного сну є важливою для когнітивних функцій та загального здоров'я.
 • Здорове харчування. Раціон, багатий на фрукти, овочі, цільнозернові продукти, здорові жири (наприклад, омега-3 жирні кислоти), та обмеження споживання перероблених продуктів та цукру, може допомогти підтримувати когнітивні функції.
 • Фізичні вправи. Регулярні фізичні вправи, включаючи аеробні вправи, можуть покращити кровообіг та оптимальну роботу мозку.
 • Інтелектуальна активність. Регулярні ментальні виклики, такі як читання, головоломки, кросворди, навчання новим навичкам, можуть сприяти підтримці когнітивних функцій.
 • Соціальна активність. Участь у соціальних заходах, спілкування з друзями та родиною може допомогти підтримувати ментальне здоров'я.
 • Управління стресом. Практики, такі як медитація, йога, глибоке дихання, можуть допомогти управляти стресом.
 • Відмова від шкідливих звичок. Обмеження алкоголю та відмова від куріння можуть знизити ризик проблем з пам'яттю.
 • Регулярні медичні огляди. Важливо контролювати хронічні захворювання, такі як діабет, високий кров'яний тиск, холестерин, які можуть впливати на нормальне функціонування мозку.
 • Підтримка оптимального ваги. Контроль ваги через здорове харчування та активний спосіб життя може знизити ризик когнітивних порушень.

Ефективна профілактика забудькуватості та збереження здоров'я мозку вимагає комплексного підходу та зміни життєвого стилю. Збалансоване харчування, регулярна фізична активність, соціальна взаємодія, ментальна стимуляція, контроль стресу і достатній сон — це важливі складові, що сприяють оптимальному функціонуванню мозку та пам'яті.

Неважливо, чи ви молоді або старієте, здоров'я мозку — це скарб, який варто берегти протягом усього життя. Ретельне дотримання зазначених рекомендацій може допомогти зберегти чіткість думок, пам'ять і ясність розуму на протязі багатьох років, сприяючи загальному добробуту та якості життя.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати при забудькуватості за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.