Ішемічна хвороба серця: розпізнавання, наслідки та відновлення

22 листопад 2023
Ішемічна хвороба серця: розпізнавання, наслідки та відновлення

Ішемічна хвороба серця (ІХС) – це одна з найпоширеніших та найсерйозніших серцевих захворювань, яка щороку стає причиною мільйонів смертей по всьому світу. ІХС являється глобальною медичною проблемою, і вона вимагає нашої уваги та розуміння.

Це захворювання, яке часто називають «серцевим нападом» або «стенокардією», спричинене недостатнім надходженням кисню до серцевого м’яза через звуження артерій, які постачають кров до серця. Наявність ішемічної хвороби серця може становити серйозну загрозу для життя і може виникнути у будь-якої людини, незалежно від віку та статі.

У цій статті ми розглянемо причини, симптоми, діагностику, лікування та профілактику ішемічної хвороби серця, а також дізнаємось про важливість своєчасної реакції на це захворювання.

Причини та фактори ризику ішемічної хвороби серця

Ішемічна хвороба серця (ІХС) є серйозним захворюванням, і її розвиток може бути обумовлений численними причинами та факторами ризику. Ось деякі з них:

 1. Атеросклероз, що виникає при накопиченні жирових відкладень (бляшок) на стінках артерій. Ці бляшки зменшують просвіт судин, обмежуючи доставку кисню і поживних речовин до серцевого м'язу.
 2. Куріння є одним із найважливіших факторів ризику для ІХС. Тютюнокуріння підвищує рівень шкідливого холестерину в крові, сприяє утворенню згущень у судинах та спричиняє звуженню артерій.
 3. Високий кров'яний тиск (гіпертонія) підвищує навантаження на серце та артерії, що може призвести до їхнього ушкодження та розвитку ІХС.
 4. Цукровий діабет. Діабет підвищує ризик розвитку атеросклерозу та сприяє ушкодженню судин.
 5. Гіперхолестеринемія. Підвищений рівень холестерину в крові сприяє утворенню бляшок на стінках судин і розвитку атеросклерозу.
 6. Спадковість. Якщо у вашої родини були випадки ІХС або інших серцевих захворювань, ваш ризик також може бути підвищений.
 7. Стать та вік. Чоловіки мають загальний ризик ІХС вище за жінок, особливо до досягнення постменопаузального віку. Вік також є фактором ризику, оскільки ризик збільшується зі старінням.
 8. Фізична неактивність. Брак фізичної активності сприяє накопиченню зайвої ваги, підвищеному кров'яному тиску та іншим факторам ризику ІХС.
 9. Ожиріння. Зайва вага та ожиріння підвищують ризик розвитку ІХС та інших серцевих захворювань.
 10. Стреси та депресія можуть мати негативний вплив на серцево-судинну систему та сприяти розвитку ІХС.

Знання цих факторів ризику і прийняття заходів для їхньої мінімізації, таких як здоровий спосіб життя, регулярна фізична активність, збалансована дієта та відмова від куріння, може допомогти запобігти розвитку ІХС та зберегти ваше серце здоровим.

Симптоми ішемічної хвороби серця

Ішемічна хвороба серця (ІХС) може мати різноманітні симптоми, і вони можуть різнитися в залежності від стадії та виду ІХС. Основними симптомами ІХС є:

 • Біль у грудях: Це найтиповіший симптом. Біль або дискомфорт у грудях може відчуватися як стиснення, тиск, здавлювання або печіння. Зазвичай він виникає під час фізичного навантаження або стресу та зазвичай полегшується під час відпочинку.
 • Дихальні симптоми: Дехто з ішемічною хворобою серця може відчувати одиночні або повторювані епізоди запаморочення, задишки або відчуття недостатку повітря.
 • Іррадіюючий біль: Біль у грудях може віддавати в шию, ліву руку, ліве плече, верхню частину спини або навіть живіт.
 • Слабкість та втома: Серце не отримує достатньо кисню, що може призвести до загальної слабкості та втоми, особливо під час фізичних вправ.
 • Симптоми, подібні до грипу: Деякі люди можуть відчувати симптоми, які подібні до грипу, такі як головний біль, нудота, блювота або підвищена потреба у сні.
 • Погіршення при важких навантаженнях: Симптоми ІХС зазвичай погіршуються під час фізичних навантажень або стресу та полегшуються під час відпочинку.
 • Симптоми вночі: Деякі люди можуть відчувати симптоми ІХС під час сну або вночі.

Важливо відзначити, що ішемічна хвороба серця може протікати безсимптомно у деяких людей, особливо на ранніх стадіях. Тому важливо слухати своє тіло, звертати увагу на будь-які незвичайні відчуття і, якщо необхідно, шукати медичну допомогу. Серцевий напад є серйозним станом, і вчасна реакція може врятувати життя.

Діагностика ішемічної хвороби серця

Діагностика ішемічної хвороби серця (ІХС) включає в себе ряд клінічних, лабораторних та інструментальних методів, які допомагають лікарям оцінити стан серцево-судинної системи та підтвердити наявність хвороби. Основні методи діагностики ІХС включають:

 • Електрокардіографія (ЕКГ) – це простий та доступний метод, який записує електричну активність серця. Зміни в електрокардіограмі можуть свідчити про ішемію (недостатність кровопостачання) серцевого м'язу.
 • Стрес-тест – пацієнт виконує фізичні вправи (наприклад, біг на біговій доріжці), під час яких записується ЕКГ. Цей тест допомагає виявити зміни в ЕКГ, які можуть вказувати на ішемію серця, яка виникає під час фізичного навантаження.
 • Коронарографія – інвазивний метод, при якому проводиться введення контрастної речовини в коронарні артерії серця, і рентгенологічне обстеження показує будь-які звуження або блокування судин. Цей метод найточніший для визначення ступеня ураження артерій.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) серця – дозволяє отримати детальні зображення серця та коронарних артерій, що допомагає виявити атеросклероз та звуження судин.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) серця – надає високоякісні зображення серця та коронарних судин, що може бути корисним для діагностики ІХС.
 • Аналізи крові. Визначення рівня біомаркерів, таких як креатинінкіназа-МВ та тропоніни, може допомогти в ранній діагностиці серцевого нападу або нестабільної стенокардії.
 • Ехокардіографія – використовує ультразвукові хвилі для візуалізації серця та вимірювання його функцій. Вона допомагає виявити аномалії структури та функції серця.

Діагностика ІХС – це важливий крок у виявленні та лікуванні серцевих проблем. Наявність симптомів або ризикових факторів може вимагати консультації з лікарем та проведення відповідних обстежень для визначення стану вашого серця.

Лікування ішемічної хвороби серця

Лікування ішемічної хвороби серця (ІХС) зазвичай включає комплекс заходів для полегшення симптомів, попередження подальших ускладнень та поліпшення якості життя пацієнта. Основні методи лікування ІХС включають:

 1. Зміни в стилі життя. Раціон повинен бути збалансованим, з низьким вмістом насичених жирів та натрію. Рекомендується вживання багато фруктів, овочів, цільнозернових продуктів та риби. Регулярні фізичні вправи покращують стан серця та судин, знижують артеріальний тиск та рівень холестерину.
 2. Медикаментозна терапія. Аспірин та інші ліки можуть допомогти у запобіганні утворенню тромбів. Статини знижують рівень холестерину в крові та зменшують ризик утворення атеросклеротичних бляшок у судинах. Бета-блокатори знижують частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск. Нітрати допомагають розширити судини та полегшити симптоми стенокардії.
 3. Інтервенційні процедури. Коронарна ангіопластика та стентування, під час таких процедур лікар розширює звужені артерії та встановлює стент для покращення кровопостачання до серця. Коронарне шунтування, під час якого лікар створює обхідні шляхи для крові, оминаючи звужені артерії.
 4. Лікування супутніх захворювань, зокрема, контроль артеріального тиску, цукрового діабету та інших факторів ризику допомагає запобігти подальшим ускладненням.
 5. Лікування при нестабільній стенокардії та серцевих нападах. Нестабільна стенокардія або серцевий напад можуть вимагати негайного прийому антиангінальних і тромболітичних (для розчинення тромбів) препаратів.
 6. Реабілітація після лікування ішемічної хвороби серця включає в себе фізичну реабілітацію, психологічну підтримку та знання з питань здорового способу життя.

Лікування ІХС може бути індивідуально підібраним для кожного пацієнта в залежності від ступеня захворювання та супутніх факторів. Важливо звертатися до лікаря для точного діагнозу та розробки плану лікування.

Профілактика ішемічної хвороби серця

Профілактика ішемічної хвороби серця (ІХС) є важливою для зниження ризику розвитку цього захворювання. Основні рекомендації з профілактики включають:

 1. Здоровий спосіб життя. Дотримуйтеся збалансованої дієти з обмеженням насичених жирів, трансжирів та солі. Збагачуйте дієту овочами, фруктами, цільнозерновими продуктами та рибою. Регулярні фізичні вправи (хоча б 150 хвилин на тиждень) підвищують фізичну витривалість та сприяють зниженню артеріального тиску та рівня холестерину. Паління тютюну є одним із найбільших факторів ризику розвитку ІХС. Відмова від цієї звички значно знижує ризик.
 2. Контроль факторів ризику. Регулярно вимірюйте артеріальний тиск і, якщо він підвищений, дотримуйтесь призначеного лікування. Підтримуйте стабільний рівень цукру в крові за допомогою дієти та ліків якщо це необхідно. Контролюйте рівень холестерину в крові і, за необхідності, приймайте препарати, призначені лікарем. Дотримуйте стресостійкого способу життя, використовуючи методи релаксації та медитації.
 3. Лікування і контроль стану здоров'я. Регулярно відвідуйте лікаря для здійснення медичних обстежень та вимірювання факторів ризику. Дотримуйтесь призначеного лікування, якщо вам було встановлено ІХС або інші серцево-судинні захворювання.
 4. Своєчасна медична допомога. Якщо виникають будь-які симптоми ІХС, такі як біль у грудях, запаморочення, сильна втома тощо, негайно звертайтеся до лікаря.

Профілактика ІХС може значно зменшити ризик розвитку серцевих проблем. Важливо пам'ятати, що вони можуть бути ефективніші, коли виконуються разом зі здоровим способом життя і регулярними медичними обстеженнями.

Сьогодні купити препарати для лікування серця за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові додатки варто лише під наглядом лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.