Отруєння чадним газом: ознаки і перша допомога

07 березень 2024
Отруєння чадним газом: ознаки і перша допомога

Отруєння чадним газом (монооксидом вуглецю) є однією з найпоширеніших і небезпечних невидимих загроз в побуті та промисловості. Чадний газ безбарвний, без запаху, без смаку, що робить його особливо підступним, оскільки його неможливо виявити без спеціального обладнання. Цей газ виникає в результаті неповного згоряння природного газу (також бутану або пропану з балону) і може бути випущений від різних джерел, включаючи автомобілі, обігрівачі та печі. У цій статті ми розглянемо основні ознаки та симптоми отруєння чадним газом, такі як головний біль, запаморочення, нудота, слабкість і втрата свідомості, а також обговоримо кроки, які необхідно вжити для надання першої допомоги.

Причини виникнення

Отруєння чадним газом може виникнути з різних причин, зазвичай пов'язаних з неправильним згорянням природного газу у побутових або промислових умовах. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 • Неправильна робота опалювальних систем. Отруєння часто виникає через несправні або неправильно встановлені домашні обігрівачі, водонагрівачі, каміни або печі.
 • Використання газових приладів в закритих приміщеннях. Наприклад, використання газових генераторів, грилів або обігрівачів у закритих або погано вентильованих приміщеннях може призвести до накопичення чадного газу.
 • Заблоковані або несправні димарі. Засмічені або пошкоджені димоходи та вентиляційні отвори можуть перешкоджати належному виведенню газів і призвести до накопичення чадного газу в приміщенні.
 • Автомобілі, що працюють у закритому гаражі. Запуск автомобільного двигуна в закритому гаражі може призвести до накопичення чадного газу.
 • Витікання газу з газопроводів. Неналежне обслуговування газопроводів може спричинити витік чадного газу.
 • Пожежі. Чадний газ також може утворюватися під час пожежі, особливо в закритих приміщеннях, де згоряння є неповним.
 • Використання тютюнових виробів. Чадний газ може утворюватися в результаті тютюнопаління, особливо в погано вентильованих приміщеннях.

Знання цих причин є важливим для запобігання ризику отруєння чадним газом та для вжиття відповідних заходів безпеки, таких як правильне обслуговування обладнання, використання детекторів чадного газу та забезпечення адекватної вентиляції.

Симптоми

Симптоми отруєння чадним газом часто важко виявити, оскільки вони можуть нагадувати грип або інші поширені захворювання, а сам чадний газ може залишитися непоміченим, оскільки він безбарвний і не має запаху. Ось деякі з найпоширеніших симптомів отруєння чадним газом:

 1. Головний біль, який часто є одним з перших і найпоширеніших симптомів.
 2. Запаморочення та слабкість.
 3. Відчуття нудоти, яке може призвести до блювоти.
 4. Сплутаність свідомості, втрата пам'яті, труднощі з концентрацією уваги.
 5. Біль у грудях, особливо при глибокому диханні.
 6. Труднощі з диханням, які можуть виникати раптово.
 7. У важких випадках отруєння може виникнути втрата свідомості або навіть кома.
 8. Раптове погіршення зору, зокрема розмитість зорової картинки та втрата фокусу.
 9. Відчуття дискомфорту або болю в животі.
 10. Зміни кольору шкіри, зокрема шкіра може стати червоною або блідою.

Важливо відзначити, що симптоми можуть відрізнятися залежно від ступеня та тривалості впливу чадного газу на організм. У разі виникнення будь-яких з цих симптомів, особливо якщо вони з'являються раптово або в приміщенні з пічним опаленням чи іншими потенційними джерелами чадного газу, необхідно негайно вийти на свіже повітря та звернутися за медичною допомогою.

Перша допомога

Надання першої допомоги при отруєнні чадним газом є критично важливим і може врятувати життя. Ось основні кроки, які слід вжити:

 1. Негайно вийдіть на свіже повітря. Перш за все, важливо негайно покинути зону, де можливе накопичення чадного газу. Якщо людина знаходиться у будівлі, відкрийте всі вікна та двері для вентиляції.
 2. Викликайте екстрену допомогу. Негайно телефонуйте в службу екстреної допомоги (наприклад, 103 або 112 в Україні). Чітко повідомте, що ви підозрюєте отруєння чадним газом.
 3. Перевірте дихання та свідомість потерпілого. Якщо людина не реагує та не дихає, негайно розпочніть серцево-легеневу реанімацію (СЛР).
 4. Не вдихайте чадний газ самостійно. При спробах надання допомоги уникайте самостійного вдихання чадного газу.
 5. Забезпечте потерпілому комфортну позицію. Якщо потерпілий у свідомості, намагайтеся забезпечити йому комфортну позицію, зазвичай це положення сидячи або напівсидячи, щоб полегшити дихання.
 6. Моніторинг стану. Слідкуйте за станом потерпілого до прибуття медичних працівників, відзначаючи будь-які зміни в стані свідомості або диханні.
 7. Надання відомостей рятувальникам. При прибутті медичних працівників надайте їм всю доступну інформацію про можливе джерело чадного газу та тривалість впливу.

Пам'ятайте, що профілактика є ключем до уникнення отруєння чадним газом. Регулярно перевіряйте та обслуговуйте опалювальні системи, використовуйте детектори чадного газу в будівлі та забезпечте достатню вентиляцію приміщень.

Для проведення своєчасної терапії отруєння чадним газом ви можете придбати ліки онлайн на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.