Сухий кашель у дитини: чому виникає і як лікувати

28 лютий 2024
Сухий кашель у дитини: чому виникає і як лікувати

Сухий кашель у дитини часто викликає занепокоєння у батьків, адже він може бути симптомом різноманітних станів, від простих причин, таких як сухе повітря в приміщенні, до серйозніших захворювань. Кашель – це не тільки фізичний дискомфорт для дитини, але й потенційний сигнал про те, що ваша дитина потребує медичної допомоги. В статті ми розглянемо основні причини виникнення сухого кашлю у дітей, методи діагностики та сучасні підходи до лікування. Також розглянемо практичні поради для батьків щодо того, як заспокоїти кашель в домашніх умовах і коли потрібно звернутися до лікаря. Ця інформація допоможе батькам краще розуміти цей симптом і вживати правильних заходів для забезпечення здоров'я та комфорту дітей.

Причини виникнення

Причини сухого кашлю у дітей можуть варіюватися від відносно нешкідливих станів до більш серйозних.

 • Найчастіше сухий кашель виникає через вірусні інфекції дихальних шляхів, такі як застуда або грип.
 • Алергічні реакції також можуть викликати сухий кашель, особливо у дітей з алергією на пилок, пил або тварин.
 • Сухий кашель може бути одним з симптомів дитячої астми, особливо якщо він посилюється вночі або під час фізичного навантаження.
 • Діти, які живуть у районах із високим рівнем забруднення повітря або в домівках, де є курці, можуть страждати від сухого кашлю.
 • Опалення взимку часто висушує повітря у приміщеннях, що може викликати або посилювати сухий кашель.
 • Гастроезофагеальний рефлюкс, при якому шлунковий вміст потрапляє назад у стравохід, іноді викликає сухий кашель у дітей.

Ці причини не вичерпні, і при постійному або сильному кашлі важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та відповідного лікування.

Супутні симптоми

Сухий кашель у дитини може супроводжуватися різними супутніми симптомами, залежно від його причини:

 • Відсутність мокротиння. На відміну від вологого кашлю, при сухому кашлі мокротиння не виробляється.
 • Задишка або утруднене дихання. Це може бути ознакою різних захворювань: бронхіальної астми, бронхіоліту, пневмонії тощо.
 • Свистяче дихання. Може бути симптомом багатьох захворювань і розладів дихальної системи. Часто це може свідчити про дихальну недостатність.
 • Загальне нездужання. Лихоманка, слабкість, втрата апетиту можуть бути присутніми, якщо кашель викликаний інфекцією.
 • Роздратування або збудження. Особливо у молодших дітей, які можуть відчувати дискомфорт або роздратування через постійний кашель.
 • Порушення сну. Сухий кашель може порушувати нормальний сон дитини.

При появі цих симптомів, особливо якщо вони тривалі або важкі, важливо проконсультуватися з педіатром, щоб оцінити стан дитини та прийняти рішення щодо подальших заходів.

Види

Види сухого кашлю у дітей зазвичай класифікуються за тривалістю та можливими причинами:

 1. Гострий сухий кашель. Виникає раптово та триває менше трьох тижнів. Це зазвичай відповідь на вірусні інфекції, такі як застуда або грип.
 2. Персистуючий сухий кашель. Триває від трьох до восьми тижнів. Цей тип кашлю може бути спричинений постінфекційними реакціями.
 3. Хронічний сухий кашель. Триває більше восьми тижнів. Може бути наслідком таких захворювань, як астма, алергія, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), або навіть зовнішніх факторів, таких як забруднене повітря.
 4. Нічний сухий кашель. Збільшується вночі, що може бути пов'язано з астмою, алергією або рефлюксом.
 5. Спазматичний кашель. Характеризується серією швидких кашлів, які йдуть один за одним. Це може бути ознакою коклюшу або інших захворювань.
 6. Психогенний кашель. Рідкісний тип кашлю, який може виникнути у відсутності будь-якої фізичної причини і часто пов'язаний зі стресом або психологічними факторами.

Розуміння типу кашлю допомагає лікарям поставити діагноз і визначити найбільш ефективний план лікування. Однак важливо звернутися до кваліфікованого лікаря для оцінки та лікування кашлю у вашої дитини.

Діагностика

Діагностика сухого кашлю у дитини включає декілька ключових етапів:

 • Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про тривалість кашлю, супутні симптоми, наявність подібних випадків в минулому, сімейну історію алергій та астми, а також про будь-які недавні події, які могли вплинути на здоров'я дитини (наприклад, застуда або контакт з алергенами).
 • Фізичний огляд. Обстеження дитини включає перевірку дихальних шляхів, прослуховування легенів і пошук ознак інфекції або алергічної реакції.
 • Лабораторні тести. Можуть бути призначені аналізи крові для оцінки загального стану здоров'я та виявлення ознак запалення. У деяких випадках можуть бути використані мазки з горла або зразки мокротиння.
 • Дихальні функціональні тести. У випадку підозри на астму або інші хронічні легеневі захворювання може бути проведено тестування функції легенів.
 • Рентген грудної клітки. Це може бути необхідно для виявлення пневмонії, бронхіту або інших змін у легенях.
 • Алергологічні тести. Якщо є підозра на алергію, можуть бути проведені спеціальні тести для визначення алергенів.
 • Консультація зі спеціалістами. У деяких випадках може знадобитися консультація дитячого пульмонолога або алерголога.

Важливо зазначити, що точний підхід до діагностики залежить від індивідуальних симптомів та стану дитини. Рання діагностика та лікування можуть значно поліпшити якість життя дитини та запобігти розвитку більш серйозних ускладнень.

Лікування

Лікування сухого кашлю у дитини залежить від його причини та включає різноманітні підходи:

 1. Лікування інфекції. Якщо кашель викликаний інфекцією (наприклад, застудою), він зазвичай проходить самостійно. У деяких випадках для полегшення симптомів можуть застосовуватися такі препарати, як відхаркувальні, доцільність застосування яких визначає лікар.
 2. Антигістамінні та протизапальні препарати. При алергічному кашлі можуть бути ефективні антигістамінні препарати та нестероїдні протизапальні засоби.
 3. Інгаляції та зволожувачі повітря. Зволоження повітря в приміщенні може допомогти зменшити кашель, особливо у холодну пору року.
 4. Лікування астми. Якщо кашель є симптомом астми, лікар може призначити інгаляційні кортикостероїди або інші медикаменти для контролю астми.
 5. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Якщо кашель пов’язаний з ГЕРХ, рекомендуються зміни у харчуванні та лікарські препарати для зниження кислотності шлунка.
 6. Домашні засоби. Теплий чай з медом, відпочинок і достатнє споживання рідини допоможуть полегшити симптоми.
 7. Психогенний кашель. У випадку психогенного кашлю варто звернутися до психолога або психотерапевта.
 8. Постінфекційний кашель. Цей вид кашлю часто проходить сам по собі, але для полегшення симптомів можуть застосовуватися заспокійливі препарати.

Важливо пам'ятати, що самолікування без консультації з лікарем може бути не тільки неефективним, але й небезпечним, особливо коли мова йде про здоров'я дитини. При тривалому або сильному кашлі важливо звернутися до педіатра.

Профілактика

Профілактика сухого кашлю у дітей включає декілька основних заходів, спрямованих на зміцнення загального здоров'я дитини та запобігання можливим причинам кашлю:

 • Регулярне миття рук та навчання дітей правильної гігієни допомагає запобігти поширенню інфекцій.
 • Збалансоване харчування, багате вітамінами та мінералами, та достатня кількість рідини сприяють зміцненню імунітету.
 • Вакцинація проти грипу та інших хвороб може допомогти запобігти кашлю, пов'язаному з цими захворюваннями.
 • Якщо у дитини є алергія, важливо уникати відомих алергенів та контролювати алергічні реакції.
 • Використання зволожувачів повітря у домі може допомогти, якщо сухе повітря є причиною кашлю.
 • Уникання близького контакту з людьми, які мають інфекційні захворювання, допомагає запобігти передачі інфекцій.
 • Достатній сон, регулярні фізичні вправи та уникнення пасивного куріння сприяють здоров'ю дитини.
 • Своєчасні візити до педіатра допомагають виявляти та вчасно лікувати стани, які можуть викликати кашель.

Пам'ятайте, що профілактика завжди краща за лікування, і заходи, спрямовані на зміцнення імунітету та загального здоров'я дитини, є ключовими для запобігання розвитку сухого кашлю.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.