Апендицит: симптоми і терміни лікування

27 жовтень 2023
Апендицит: симптоми і терміни лікування

Апендицит є однією з найбільш поширених невідкладних хірургічних ситуацій у всьому світі. Розгляд цього захворювання є важливим для здоров'я населення, оскільки його несвоєчасне виявлення та лікування може призвести до серйозних ускладнень. Згідно зі статистичними даними, щорічно це захворювання виявляють у 5 з 1000 людей. Особливо від цього страждають діти старше 10 років і молодь до 30 років. Сьогодні ми розглянемо основи апендициту, його симптоми та лікування.

Апендицит – це запалення відростка, маленького сегмента кишечника, який називається апендиксом. Запалення апендициту може виникнути з різних причин, серед яких:

 • Закупорка апендикса: внаслідок запалення, пухлин або стороннього тіла.
 • Інфекційні причини: вірусні або бактеріальні інфекції, які впливають на просвіт апендикса.
 • Генетичні фактори: наявність спадкової схильності до розвитку апендициту.

Варто звернути увагу на те, що закупорка апендикса може стати катализатором для розвитку запалення, що може призвести до серйозних ускладнень, якщо не здійснити своєчасне втручання.

Симптоми апендициту

Коли мова йде про апендицит, перші симптоми можуть бути досить неспецифічними. Однак наступні ознаки варто враховувати:

 • Біль в нижній правій частині живота: Біль поступово з'являється у верхній частині черевної порожнини і переходить в праву ділянку, відчувається напруга м'язів живота.
 • Втрата апетиту та загальна слабкість: Пацієнт може відмовлятися від їжі, відчуваючи втому та апатію.
 • Підвищення температури тіла: Зазвичай супроводжується нудотою та, можливо, блюванням.
 • Синдром Щоткіна-Блюмберга: якщо натиснути на живіт і відпустити, у відповідь виникає більш інтенсивний біль, ніж при натисканні.

При виявленні таких симптомів важливо звернутися до лікаря для детального аналізу стану та проведення діагностики апендициту.

Діагностика апендициту

Важливість ранньої діагностики не можна недооцінювати. Швидке виявлення може запобігти численним ускладненням. Методи діагностики апендициту включають:

 • Клінічні ознаки: Оцінюється на основі фізичного обстеження пацієнта та даних лабораторної діагностики (загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові та ін.).
 • Ультразвук: Використовується для візуалізації внутрішніх органів і структур живота.
 • Комп'ютерна томографія (КТ): Може використовуватися для докладного аналізу стану апендикса.

Складність діагностики апендициту полягає в тому, що його симптоми можуть співпадати з іншими захворюваннями. Тому необхідна обережна оцінка кожного випадку.

Лікування апендициту

Лікування апендициту, який є запальним процесом червоподібного відростка (апендикса), зазвичай включає в себе хірургічний втручання, яке називається апендектомією. Це лікування є невідкладним, оскільки запалений апендикс може лопнути і спричинити інфекцію черевної порожнини, що може бути дуже серйозним ускладненням. Важливо негайно звертатися до лікаря, якщо підозрюєте апендицит.

Ось кроки в лікуванні апендициту:

 • Діагностика і підготовка. Лікар проводить фізичне обстеження пацієнта, збирає анамнез, та зазвичай виконує додаткові обстеження, такі як ультразвукове або комп'ютерне томографічне дослідження для підтвердження діагнозу. Пацієнту можуть бути призначені аналізи крові і сечі.
 • Апендектомія. Хірургічне втручання, в якому видаляється запалений додаток, називається апендектомією. Ця операція може бути виконана традиційним відкритим шляхом або за допомогою лапароскопії (мініінвазивна хірургія з використанням невеликих розрізів і спеціальних інструментів). Лікар обирає метод в залежності від стану пацієнта і інших факторів.
 • Антибіотики. У деяких випадках лікарі можуть призначати антибіотики до і після операції, особливо якщо інфекція поширена широко або імунна система пацієнта ослаблена.
 • Госпіталізація і відновлення. Після апендектомії пацієнт може провести певний час у лікарні для спостереження та відновлення. Тривалість госпіталізації залежить від стану пацієнта і методу операції.
 • Постопераційний догляд і післяопераційний реабілітаційний період. Після виписки з лікарні пацієнт повинен дотримуватися рекомендацій лікаря, включаючи прийом антибіотиків, дотримання дієти та певних обмежень фізичної активності під час відновлення.

Лікування апендициту зазвичай є успішним і дозволяє пацієнту повернутися до звичного способу життя після відновлення. Важливо звертатися до лікаря при перших ознаках апендициту, так як недіагностований і нелікований апендицит може призвести до серйозних ускладнень.

Післяопераційний період та реабілітація

Після хірургічного втручання пацієнт потребує спеціального догляду та реабілітації. Рекомендації для відновлення включають:

 • Обмеження фізичної активності: Щоб уникнути тиску на область шва.
 • Здорове харчування: Для підтримки організму та прискорення процесу загоєння.
 • Регулярні медичні обстеження: Для моніторингу процесу відновлення.

Слід відмітити, що кожен пацієнт є індивідуальним, і план реабілітації може варіюватися в залежності від конкретного випадку.

Ускладнення та профілактика

Профілактика апендициту включає в себе ряд заходів, спрямованих на запобігання розвитку запалення. Це може включати:

 • Здоровий спосіб життя: Включаючи регулярні фізичні вправи та збалансоване харчування.
 • Вчасне медичне втручання: При виявленні перших симптомів захворювання.
 • Особиста гігієна: Щоб уникнути інфекцій, які можуть спровокувати запалення.

Ускладнення апендициту можуть бути серйозними і проявлятися у вигляді перитоніту, абсцесу тощо. Тому важливо дотримуватися рекомендацій щодо профілактики та вчасно звертатися за медичною допомогою.

Запалення апендициту є серйозним станом, який вимагає негайного медичного втручання. Важливість швидкої діагностики та лікування не можна недооцінювати, оскільки вони можуть запобігти численним ускладненням. Сподіваємося, що дана стаття допоможе вам краще зрозуміти це захворювання та його можливі наслідки. Щоб своєчасно лікувати запальні захворювання кишечника, призначені лікарем лікарські засоби, ви можете придбати за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.