Бронхіт: діагностика та лікування захворювання

17 жовтень 2023
Бронхіт: діагностика та лікування захворювання

Бронхіт – це запалення слизової оболонки бронхів, яке може мати різні причини та проявлятися різноманітними симптомами. Існує два основних види бронхіту: гострий і хронічний. Гострий бронхіт зазвичай є результатом інфекції, частіше вірусної. Основні симптоми включають:

 • кашель;
 • підвищення температури;
 • загальне нездужання;
 • виділенням мокротиння.

Хронічний бронхіт є більш тривалим захворюванням, яке може тривати 3 місяці або більше протягом двох послідовних років. Симптоми включають:

 • тривалий кашель;
 • виділення мокроти, що є більш стійким;
 • загальна слабкість;
 • пітливість.

Причини та фактори ризику розвитку бронхіту

Розвиток бронхіту може бути обумовлений різними причинами та факторами ризику. Ось деякі з них:

 1. Вірусні інфекції. Більшість випадків бронхіту виникають в результаті вірусних інфекцій дихальних шляхів, таких як грип або респіраторні віруси.
 2. Бактеріальні інфекції. Деякі бактерії можуть спричинити бронхіт, особливо у вразливих груп населення.
 3. Тютюнопаління. Найважливіший фактор ризику. Куріння подразнює бронхіальні трубки та зменшує їх здатність видалити забруднення.
 4. Забруднення повітря. Вдихання забрудненого повітря може призвести до подразнення дихальних шляхів та розвитку бронхіту.
 5. Алергії. Алергічні реакції можуть сприяти запаленню бронхів та розвитку бронхіту.
 6. Слабка імунна система. Особи зі слабкою імунною системою більш схильні до інфекцій, включаючи бронхіт.
 7. Професійні ризики. Працівники заводу, які контактують із шкідливими хімікатами, пилом та іншими речовинами, можуть бути схильні до бронхіту.
 8. Поганий стан загального здоров'я. Хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання або ожиріння, можуть збільшити ризик розвитку бронхіту.
 9. Вік. Літні люди більш сприйнятливі до бронхіту, оскільки природний захист організму знижується.
 10. Генетична схильність. Наявність у родині бронхіту чи інших респіраторних захворювань може підвищити ризик його розвитку.

Враховуючи ці фактори ризику, можна вжити заходів для запобігання бронхіту, наприклад уникати куріння, зменшити контакт зі збудниками інфекцій, зміцнити імунну систему та вести здоровий спосіб життя.

Схожість та відмінності між гострим та хронічним бронхітом

Гострий і хронічний бронхіт - це два різних типи запалення бронхів, які мають певні схожості, але також мають істотні відмінності. Ось деякі з них:

Схожість:

 1. Запалення бронхів. Як у гострому, так і в хронічному бронхіті спостерігається запалення бронхіальних трубок.
 2. Симптоми. Обидва типи бронхіту супроводжуються схожими симптомами, такими як кашель, утруднене дихання, виділення слизу або мокроти.
 3. Ризик рецидивів. Гострий бронхіт може перетворитися на хронічний, якщо інфекція повторюється або не лікується належним чином.

Відмінності:

 1. Тривалість. Гострий бронхіт - це короткочасне захворювання, яке зазвичай триває до 3 тижнів. Хронічний бронхіт триває протягом тривалого періоду - не менше 3 місяців в рік, щонайменше два роки підряд.
 2. Запальний процес. В гострому бронхіті запальний процес зазвичай є тимчасовим і пов'язаним з інфекцією. У хронічному бронхіті запальний процес стає сталим і може бути спричинений довготривалим впливом шкідливих речовин, наприклад сигаретного диму.
 3. Зміни в бронхіальних трубках. При хронічному бронхіті можливі структурні зміни в бронхіальних трубках, які призводять до збільшення кількості слизової рідинию.
 4. Фактори ризику. Хронічний бронхіт частіше розвивається у курців, людей, які працюють у шкідливих умовах, і тих, хто має історію респіраторних захворювань.
 5. Ускладнення. Хронічний бронхіт може спричинити хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), що є більш серйозним і поширеним захворюванням дихальних шляхів.
 6. Лікування. Лікування гострого бронхіту зазвичай включає паліативні заходи для зняття симптомів. Лікування хронічного бронхіту може бути складніше, включаючи довготривалу терапію та зміни способу життя.

Загалом, хоча гострий і хронічний бронхіт мають певні спільні риси, їх тривалість, причини та наслідки різняться, що важливо враховувати при діагностиці та лікуванні.

Лікування гострого та хронічного бронхіту

Лікування гострого та хронічного бронхіту включає комплексний підхід, спрямований на полегшення симптомів, зменшення запалення і поліпшення якості життя пацієнта. Однак, через різницю у характері цих захворювань, методи лікування можуть відрізнятися.

Гострий бронхіт:

 1. Відпочинок і гідратація. Лікування гострого бронхіту, перш за все, включає відпочинок і забезпечення достатнього вживання рідини, щоб уникнути зневоднення.
 2. Медикаментозна терапія. Найчастіше гострий бронхіт має вірусне походження, тому антибіотики не є першим вибором лікування. Проте, лікар може призначити антибіотики, якщо існує підозра на бактеріальну інфекцію.
 3. Ліки для полегшення симптомів. Застосування препаратів для розрідження мокроти та проти кашлю може полегшити стан пацієнта.

Хронічний бронхіт:

 1. Запобігання подразнень. Один із ключових аспектів лікування хронічного бронхіту - уникнення подразнень, зокрема тютюнового диму та інших шкідливих речовин.
 2. Препарати для розширення бронхів. Знімають набряк і спазм, завдяки чому людина може вільно дихати.
 3. Фізіотерапія. Дихальні вправи та масаж грудної клітки сприяють відхаркуванню мокротиння, знімають застійні явища в легенях, покращують дихання.
 4. Реабілітація. Програми фізичної реабілітації можуть покращити фізичну витривалість та якість життя.
 5. Ліки для розрідження мокроти. Муколітичні препарати можуть допомогти у видаленні мокроти з бронхів.
 6. Антибіотики. У випадку загострення хронічного бронхіту, коли існує підозра на бактеріальну інфекцію, можуть бути призначені антибіотики.

Важливо звернутися до лікаря для визначення діагнозу та призначення відповідного лікування. Він також надасть індивідуальні поради щодо лікування та уникнення подразнень, адже вірний підхід допоможе поліпшити стан хворого та попередити рецидиви.

Профілактика бронхіту

Профілактика бронхіту включає ряд заходів, спрямованих на зниження ризику захворювання та підтримання здоров'я дихальної системи. Ось деякі поради щодо профілактики бронхіту:

 • Найважливіша рекомендація - уникати активного та пасивного куріння. Тютюновий дим дратує слизову оболонку дихальних шляхів і сприяє їх запаленню.
 • Вакцинація проти грипу та пневмококової інфекції може знизити ризик розвитку бронхіту та його ускладнень.
 • Ретельне миття рук перед їжею та після контакту з хворими людьми може допомогти уникнути передачі інфекцій.
 • Уникайте тривалого перебування на холоді, особливо вологому, та одягайтесь відповідно до погодних умов.
 • Раціональне харчування, регулярна фізична активність та відпочинок сприяють зміцненню імунної системи.
 • Якщо ви працюєте або живете в умовах забрудненого повітря (наприклад, промислова зона), використовуйте засоби захисту органів дихання.
 • Уникайте контакту з особами, які мають респіраторні захворювання, особливо в зимовий та весняний періоди.
 • Забезпечте вологе очищення повітря у житлових приміщеннях, щоб уникнути пересушування слизової оболонки дихальних шляхів.
 • Дотримання збалансованої дієти, багатої вітамінами та мінералами, сприяє загальному підтриманню здоров'я організму.
 • Регулярні відвідування лікаря, особливо в холодний сезон, може допомогти вчасно виявити і профілактувати захворювання.

Важливо дотримуватися цих рекомендацій, особливо якщо ви належите до групи ризику (наприклад, люди похилого віку, діти, люди зі слабкою імунною системою). Профілактика бронхіту може допомогти зберегти дихальну систему здоровою та покращити якість життя.

Для збереження вашого здоров'я важливо обрати якісні антибіотики при бронхіті. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.