Чому пече язик та як це лікувати

06 березень 2024
Чому пече язик та як це лікувати

Відчуття печіння на язиці є поширеним, але неприємним симптомом, який може впливати на повсякденне життя людини. Цей стан може варіювати від легкого дискомфорту до сильного болю і може бути пов'язаний з різними медичними станами, від простих до складних. У цій статті ми розглянемо можливі причини цього дискомфорту, включаючи алергічні реакції, недоліки в харчуванні, погану гігієну ротової порожнини та більш складні захворювання.

Причини виникнення

Відчуття печіння на язиці може бути спричинене різними факторами, від простих до складних медичних станів. Ось деякі з основних причин цього явища:

 1. Глосалгія. Хронічний стан, що характеризується постійним відчуттям печіння, часто без видимих ознак ураження на язиці.
 2. Дефіцит поживних речовин. Нестача вітамінів, особливо групи B (B12, B6, B9), заліза та цинку, може спричинити відчуття печіння на язиці.
 3. Алергічні реакції. Відчуття печіння може бути реакцією на певні продукти, зубні пасти, ополіскувачі для рота, металеві протези або інші речовини, що контактують з ротовою порожниною.
 4. Грибкові інфекції. Кандидоз ротової порожнини (молочниця) може спричинити відчуття печіння на язику та інші симптоми.
 5. Гормональні зміни. У жінок, особливо під час менопаузи, гормональні зміни можуть спричинити відчуття печіння в язиці.
 6. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Кислота, що потрапляє в стравохід і ротову порожнину, може викликати печіння.
 7. Порушення гігієни порожнини рота. Погана гігієна ротової порожнини, проблеми з зубами та яснами можуть призвести до подразнення та печіння язика.
 8. Психологічні фактори. Стрес та тривога також можуть сприяти відчуттю печіння на язиці, особливо у вигляді психосоматичної реакції.
 9. Хронічні захворювання. Деякі хронічні стани, такі як діабет та неврологічні захворювання, можуть бути пов'язані з відчуттям печіння на язиці.

Розуміння конкретної причини печіння язика є ключем до ефективного лікування. У випадку триваючих або виражених симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою для точної діагностики та лікування.

Супутні симптоми

Симптоми, які супроводжують відчуття печіння на язиці, можуть відрізнятися в залежності від причини.

Ось деякі з них:

 • Сухість у роті або спрага. Часто відчувається сухість у роті або постійна потреба пити воду.
 • Зміни смакових відчуттів. Можлива втрата смаку або зміна смакових відчуттів, включаючи металічний смак у роті.
 • Поколювання або оніміння. Деякі люди можуть відчувати поколювання або легке оніміння язика.
 • Почервоніння або зміна зовнішнього вигляду язика. Язик може змінити колір, почервоніти або на ньому з’являться плями.
 • Біль у роті або горлі. Може виникати біль у роті або горлі, особливо під час їжі або пиття.
 • Загальне нездужання або слабкість. В деяких випадках може виникати загальне нездужання або слабкість.
 • Труднощі з ковтанням. В деяких випадках можуть виникнути труднощі з ковтанням або дискомфорт під час їжі.
 • Психологічний дискомфорт. Стрес або тривога, пов'язані з симптомами, можуть погіршувати відчуття дискомфорту.

Якщо ви відчуваєте один або кілька з цих симптомів, особливо якщо вони тривалі або виражені, важливо звернутися до лікаря для діагностики та визначення відповідного лікування.

Діагностика

Діагностика причин печіння язика зазвичай включає комплексний підхід, оскільки цей симптом може бути пов'язаний з різними медичними станами та хворобами. Ось кроки, які лікар може вжити для діагностики:

 • Детальний медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, їх тривалість, супутні стани здоров'я, прийом лікарських препаратів, алергії, харчові звички та спосіб життя.
 • Огляд ротової порожнини. Проводиться для оцінки стану язика, наявності запалення, виразок, інфекцій або інших змін.
 • Лабораторні тести. Можуть бути призначені аналізи крові для виявлення дефіциту поживних речовин (наприклад, вітамінів групи B, заліза), контролю цукру в крові (для виявлення діабету) та інших можливих проблем.
 • Алергічні тести. Якщо є підозра на алергічну реакцію, можуть бути проведені спеціальні тести для виявлення специфічних алергенів.
 • Консультації зі спеціалістами. Може знадобитися консультація зі стоматологом, ендокринологом, гастроентерологом або неврологом, залежно від підозрюваних причин.
 • Біопсія. У деяких випадках може бути рекомендована біопсія тканини язика, щоб виключити більш серйозні захворювання, такі як кандидоз або рак.
 • Інші спеціалізовані тести. Можуть бути призначені додаткові тести, такі як салівограма (для визначення функції слинних залоз) або електрогустаторна тестування, для детального аналізу симптомів.

Важливо звернутися до лікаря для належної діагностики та лікування, особливо якщо симптоми тривають або викликають значний дискомфорт.

Лікування

Лікування відчуття печіння на язику залежить від його основної причини та тяжкості симптомів. Ось деякі загальні напрямки лікування:

 1. Корекція дефіциту поживних речовин. Якщо печіння язика викликано нестачею поживних речовин, таких як вітаміни групи В, залізо або цинк, рекомендуються відповідні харчові добавки та збалансована дієта.
 2. Лікування інфекцій порожнини рота. При грибкових, бактеріальних або вірусних ураженнях ротової порожнини призначають протимікробні або протигрибкові засоби.
 3. Зміни в гігієні порожнини рота. Використання зубної щітки з м’якою щетиною, нейтральної зубної пасти та рідини для полоскання рота без спирту може допомогти зменшити подразнення.
 4. Лікування гастроезофагеального рефлюксу. Якщо печіння язика пов'язане з ГЕРХ, можуть бути призначені препарати, які зменшують кислотність шлунка, такі як інгібітори протонної помпи.
 5. Управління стресом і тривогою. Психологічні фактори можуть спричиняти або погіршувати відчуття печіння на язику, тому техніки управління стресом, консультації або психотерапія можуть бути корисними.
 6. Призначення знеболювальних та протизапальних препаратів. Ці препарати можуть бути використані для полегшення симптомів, особливо у випадку м'язових розладів або невропатичного болю.
 7. Уникнення подразнюючих речовин. Рекомендується уникати гострої, кислої або дуже гострої їжі та напоїв, оскільки це може погіршити симптоми.
 8. Лікування хронічних захворювань. Якщо печіння язика спричинене хронічними захворюваннями, такими як діабет, важливо ефективно лікувати ці захворювання.

Важливо звернутися до лікаря для отримання точного діагнозу та розробки плану лікування, що найкраще відповідає індивідуальним потребам.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати ліки для ротової порожнини онлайн за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням і не приймайте жодні ліки без припису та відповідного нагляду лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.