Чому підвищується чутливість очей до світла та про що це може свідчити

17 квітень 2024
Чому підвищується чутливість очей до світла та про що це може свідчити

Світлочутливість очей, відома також як фотофобія, є загадковим і часто турбуючим станом, що може впливати на якість життя людини. Враховуючи, що чутливість до світла може бути як тимчасовим, так і тривалим явищем, важливо розуміти, коли необхідно звернутися за медичною допомогою У цій статті ми поглибимося у різноманітні причини, які можуть спричинити підвищення світлочутливості очей, а також розглянемо, як цей симптом може свідчити про стан здоров'я.

Причини виникнення

Причини виникнення підвищеної чутливості очей до світла можуть бути різноманітними та комплексними. Ось деякі з них:

 1. Мігрень. Однією з найбільш поширених причин світлочутливості є мігрень. Люди, що страждають на мігрені, часто повідомляють про підвищену чутливість до світла під час нападів.
 2. Запалення ока. Різні стани, такі як увеїт (запалення середньої оболонки ока) або кон'юнктивіт (запалення зовнішньої оболонки ока), можуть викликати світлочутливість.
 3. Травма ока. Травми, такі як подряпини рогівки або інші пошкодження, можуть збільшити чутливість очей до світла.
 4. Лікарські препарати. Деякі лікарські препарати можуть викликати світлочутливість як побічний ефект, особливо ті, що впливають на зіниці або зорову функцію.
 5. Втома та стрес. Хронічна втома та стрес також можуть збільшити чутливість до світла, оскільки вони впливають на загальний стан здоров'я та самопочуття.
 6. Рефракційні помилки. Неправильна рефракція, така як далекозорість або астигматизм, може змусити очі працювати важче, що призводить до світлочутливості.
 7. Захворювання рогівки. Стани, які впливають на рогівку, такі як кератоконус, можуть спричинити світлочутливість.
 8. Вікові зміни. З віком зорова система змінюється, і це може призвести до збільшення чутливості до світла.

Розуміння цих різних причин є ключовим для виявлення найбільш ефективних методів лікування та управління світлочутливістю. Кожен з цих станів може мати унікальний підхід до лікування та вимагає індивідуального розгляду.

Супутні симптоми

Симптоми, пов'язані з підвищеною чутливістю очей до світла, можуть відрізнятися в залежності від основної причини, але деякі з них є досить загальними. Ось основні симптоми, які можуть супроводжувати світлочутливість:

 • Біль або дискомфорт у очах при впливі яскравого світла. Може відбуватися при переході з темного простору на яскраво освітлену територію або при використанні електронних пристроїв.
 • Сльозотеча. Чутливість до світла може спричиняти підвищену сльозотечу, оскільки око намагається захистити себе від яскравого світла.
 • Головний біль або мігрень. У деяких випадках світлочутливість може супроводжуватися головним болем або бути частиною мігренозного нападу.
 • Зоровий дискомфорт при користуванні девайсами. Такі пристрої, як смартфони, комп'ютери або телевізори, можуть викликати дискомфорт або біль у людей з високою світлочутливістю.
 • Часті моргання. Це захисна реакція організму на надмірне світло.
 • Відчуття «засліплення». Важкість у фокусуванні зору після попадання прямого або яскравого світла в очі.
 • Відчуття втоми в очах. Постійне напруження від спроби адаптуватися до рівнів освітленості може призводити до втоми очей.

Розуміння цих симптомів допомагає в ідентифікації світлочутливості та в подальшому плануванні відповідного лікування чи змін у способі життя. Якщо ці симптоми виникають часто або викликають значний дискомфорт, важливо звернутися за медичною консультацією.

Діагностика

Діагностика чутливості очей до світла (фотофобії) включає декілька ключових етапів, спрямованих на виявлення основної причини цього симптому та відповідне лікування:

 • Медичний анамнез. Лікар збере повну медичну історію, включаючи інформацію про будь-які поточні стани здоров'я, лікарські препарати, які приймає пацієнт, та історію родинних захворювань.
 • Перевірка здоров'я очей. Офтальмолог може використовувати спеціальне обладнання для перевірки здоров'я внутрішніх частин ока, таких як рогівка, кришталик та сітківка. Це може включати сліт-лампове обстеження, фундоскопію та інші тести.
 • Тести на чутливість до світла. Деякі спеціалізовані тести можуть бути проведені для оцінки реакції ока на світло, включаючи зміну інтенсивності світла та довжин хвиль.
 • Аналіз симптомів, пов'язаних зі світлочутливістю. Лікар розгляне інші симптоми, які можуть супроводжувати світлочутливість, такі як головний біль, запалення ока або зміни гостроти зору.
 • Неврологічне обстеження. Консультація з неврологом може бути рекомендована, якщо є підозра на неврологічну причину світлочутливості, наприклад, мігрень або інший неврологічний розлад.
 • Лабораторні тести. У деяких випадках лікар може призначити аналізи крові або інші лабораторні дослідження, щоб перевірити наявність загальних захворювань, які можуть викликати світлочутливість.
 • Консультація з іншими спеціалістами. Залежно від підозрюваної причини, пацієнта можуть направити на консультацію до інших медичних фахівців, таких як невропатолог, ревматолог або ендокринолог.
 • Відстеження та оцінка змін. У деяких випадках, лікар може рекомендувати відстежувати зміни у світлочутливості та супутніх симптомів протягом певного часу, щоб краще зрозуміти характер та причини стану.

Ціль діагностики – виявити будь-які основні захворювання або фактори, які можуть викликати світлочутливість, та розробити відповідний план лікування. Важливо звернутися до лікаря при перших ознаках незвичайної чутливості до світла, особливо якщо це супроводжується іншими симптомами або впливає на якість життя.

Лікування

Лікування світлочутливості очей залежить від її причини та ступеня вираженості. Ось кілька загальних підходів до лікування та управління цим станом:

 • Корекція зору. Якщо світлочутливість викликана рефракційними помилками, як-то далекозорість або астигматизм, коригуючі окуляри або контактні лінзи можуть бути рішенням.
 • Медикаментозне лікування. У випадках, коли світлочутливість пов'язана з медичними станами (наприклад, мігрень або запалення ока), лікар може призначити відповідні ліки.
 • Лікування основного захворювання. Якщо світлочутливість пов'язана з певним захворюванням, наприклад, кон'юнктивітом або іншими проблемами очей, лікування цього захворювання може допомогти зменшити симптоми.
 • Фізіотерапія та вправи для очей. Деякі вправи та методи фізіотерапії можуть допомогти зміцнити м'язи очей та покращити їх адаптацію до різних рівнів освітлення.
 • Психотерапія та релаксаційні техніки. У випадках, коли світлочутливість пов'язана з психологічними чинниками, такими як стрес або тривожність, психотерапія або релаксаційні техніки можуть бути корисними.
 • Хірургічне втручання. У деяких випадках, особливо при серйозних станах, що впливають на очі (наприклад, катаракта), може бути рекомендовано хірургічне втручання.

Лікування може значно відрізнятися залежно від особливостей кожного окремого випадку, тому важливо проконсультуватися з лікарем. Тільки кваліфікований медичний працівник може визначити найбільш ефективний план лікування для вашої конкретної ситуації.

Профілактика

Профілактика світлочутливості очей включає декілька стратегій, які можуть допомогти зменшити ризик виникнення або інтенсивність симптомів:

 • Захист очей від яскравого світла. Носіння сонцезахисних окулярів із 100% захистом від УФ-випромінювання або поляризаційними лінзами при виході на вулицю може допомогти захистити очі від надмірного світла.
 • Регулювання освітлення в приміщенні. Використання ламп із регульованою яскравістю або дифузним світлом може зменшити напруження очей та покращити комфорт.
 • Паузи під час роботи з екранами. Правило 20-20-20 (кожні 20 хвилин дивитися на об'єкт, який знаходиться на відстані 20 футів протягом 20 секунд) може допомогти знизити ризик перевтоми очей.
 • Правильне харчування. Дієта, багата на вітаміни та мінерали, особливо вітаміни А та С, зеаксантин та лютеїн, може сприяти здоров'ю очей.
 • Зволоження очей. Використання штучних сліз або зволожувачів повітря може допомогти зберегти здоров'я та комфорт очей, особливо у приміщенні з сухим повітрям.
 • Контроль за медичними станами. Регулярне медичне обстеження та контроль за станами, які можуть викликати світлочутливість (наприклад, мігрень або запалення ока), може допомогти вчасно виявити і лікувати ці умови, зменшуючи ризик розвитку світлочутливості.
 • Обмеження використання алкоголю та куріння. Ці звички можуть негативно впливати на здоров'я очей та збільшувати ризик розвитку світлочутливості.
 • Регулярні офтальмологічні обстеження. Регулярні візити до офтальмолога допомагають виявити та вирішити будь-які проблеми із зором на ранніх стадіях.
 • Користування захисними екранами для цифрових пристроїв. Спеціальні фільтри або екрани, які зменшують вплив блакитного світла від цифрових пристроїв, можуть допомогти зменшити напруження очей.
 • Здоровий спосіб життя та зниження стресу. Регулярні фізичні вправи, збалансоване харчування та техніки релаксації можуть сприяти зниженню ризику виникнення світлочутливості, особливо якщо вона пов'язана зі стресом.

Застосування цих профілактичних заходів може допомогти покращити загальний стан здоров'я очей та знизити вірогідність виникнення світлочутливості. Важливо пам'ятати, що регулярні офтальмологічні огляди є ключовими для підтримання здоров'я очей і вчасного виявлення будь-яких потенційних проблем.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн краплі для очей за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 18.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.