Депресія: ознаки, причини, наслідки і як вийти з депресивного стану

27 червень 2023
Депресія: ознаки, причини, наслідки і як вийти з депресивного стану

Що таке депресія?

Депресія – це поширений і серйозний психічний розлад, який впливає на настрій, думки та загальне самопочуття людини. Він характеризується постійним відчуттям смутку, безнадійності та відсутністю інтересу або задоволення від діяльності. Цей стан часто супроводжується фізичними симптомами, такими як зміна режиму сну, апетиту та рівня енергії.

Чому виникає депресія?

Причини депресії багатогранні і можуть включати поєднання генетичних, біологічних, екологічних та психологічних факторів. Деякі загальні фактори, що сприяють розвитку депресії, включають:

 1. Генетична схильність: наявність сімейної історії депресії може збільшити ймовірність розвитку розладу.
 2. Дисбаланс нейромедіаторів: дисбаланс хімічних речовин мозку, таких як серотонін, може сприяти розвитку депресії.
 3. Хронічний стрес: тривалий вплив стресу може призвести до розвитку депресії.
 4. Важливі життєві події: травматичні або стресові події, такі як втрата коханої людини або роботи, можуть спровокувати депресію.
 5. Особистісні риси: люди з певними особистісними характеристиками, такими як низька самооцінка або песимізм, можуть бути більш схильними до депресії.

Типи депресії

Існує кілька типів депресії, зокрема:

 • великий депресивний розлад – характеризується важкими симптомами, які заважають повсякденному функціонуванню і тривають щонайменше два тижні;
 • персистуючий депресивний розлад (дистимія) – м'якша форма депресії, яка триває щонайменше два роки, з менш вираженими симптомами, ніж при великому депресивному розладі;
 • біполярний розлад – розлад настрою, що характеризується чергуванням епізодів депресії та
 • сезонний афективний розлад (САД) – тип депресії, що виникає в певні сезони, як правило, в зимові місяці, через зменшення впливу сонячного світла;
 • післяпологова депресія – форма депресії, яка вражає деяких жінок після пологів.

Як визначити наявність депресії?

Розпізнавання ознак і симптомів депресії – це перший крок до отримання відповідної допомоги. До загальних симптомів депресії належать:

 • стійкий сумний, тривожний або порожній настрій;
 • втрата інтересу або задоволення від діяльності;
 • почуття безнадійності або песимізму;
 • дратівливість;
 • втома або низький рівень енергії;
 • труднощі із засинанням або пересинанням;
 • зміна апетиту або ваги;
 • труднощі з концентрацією уваги або прийняттям рішень;
 • фізичні симптоми, такі як головний біль або проблеми з травленням, які не піддаються лікуванню.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих відчуває ці симптоми, важливо проконсультуватися з лікарем або фахівцем з психічного здоров'я для постановки правильного діагнозу.

Наслідки ігнорування депресії

Ігнорування депресії може мати серйозні наслідки, такі як:

 1. Погіршення симптомів: нелікована депресія може стати важчою і тривати довше.
 2. Проблеми з фізичним здоров'ям: депресія може сприяти розвитку хронічних захворювань, таких як хвороби серця та діабет.
 3. Зловживання психоактивними речовинами: люди з депресією можуть займатися самолікуванням за допомогою наркотиків або алкоголю, що призводить до залежності і ще більше ускладнює їх психічне здоров'я.
 4. Труднощі у стосунках: депресія може погіршити стосунки з членами сім'ї, друзями та колегами, що призводить до ізоляції та самотності.
 5. Порушення функціонування: нелікована депресія може негативно впливати на роботу, навчання та повсякденну діяльність, що потенційно може призвести до втрати роботи або академічної неуспішності.
 6. Підвищений ризик самогубства: важка депресія може призвести до суїцидальних думок і дій, саме тому важливо якомога швидше звернутися за допомогою.

Як вийти з депресії?

Вийти з депресії можливо, але це може бути складний і тривалий процес. Варіанти лікування депресії включають

 1. Психотерапія: Терапія, така як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) або міжособистісна терапія, може допомогти людям виявити і змінити негативні стереотипи мислення та розробити стратегії подолання.
 2. Антидепресанти: Ліки, такі як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) або інгібітори зворотного захоплення серотоніну-норепінефрину (СІЗЗС), можуть допомогти відновити баланс нейромедіаторів у мозку.
 3. Седативні препарати: У деяких випадках седативні або заспокійливі препарати можуть бути призначені для полегшення симптомів тривоги або порушень сну, пов'язаних з депресією.
 4. Зміна способу життя: Регулярні фізичні вправи, дотримання здорової дієти та дотримання гігієни сну можуть допомогти покращити настрій та загальне самопочуття.
 5. Групи підтримки: Спілкування з іншими людьми, які переживають подібні проблеми, може дати відчуття розуміння, підтримки та заохочення.
 6. Альтернативні методи лікування: Деяким людям можуть допомогти додаткові методи лікування, такі як акупунктура, світлотерапія або вживання вітамінів і харчових добавок, під керівництвом медичного працівника.

Важливо тісно співпрацювати з лікарем або фахівцем з психічного здоров'я для розробки індивідуального плану лікування та моніторингу прогресу. Одужання від депресії може вимагати коригування підходу до лікування з часом, але з терпінням і наполегливістю можна відновити контроль над своїм настроєм і життям.

Редакторська група
Оновлено: 19.03.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.