Дерматоз: як виявити та які методи профілактики

17 жовтень 2023
Дерматоз: як виявити та які методи профілактики

Дерматоз – це загальна назва для групи захворювань шкіри, які викликані порушенням обмінних процесів, запаленням, спадковими чи зовнішніми факторами. Серед основних видів дерматозів можна відзначити:

 • Гострий дерматоз – відзначається раптовим початком та вираженими симптомами.
 • Хронічний дерматоз – розвивається поступово, частіше перебігає з періодами загострень.

Визнання дерматозу на ранніх стадіях сприяє швидшому та більш дієвому лікуванню.

Причини та фактори ризику дерматозу

З'ясування причин дерматозу є ключовим у підборі лікування. До основних причин належать:

 1. Генетична схильність. У деяких випадках, наявність специфічних генетичних або сімейних факторів може підвищити ризик розвитку дерматозу.
 2. Алергії: Чутливість до певних алергенів, таких як пилок, харчові продукти, домашні тварини або лікарські засоби, може призвести до розвитку алергічного дерматозу.
 3. Екологічні фактори. Чутливість шкіри до впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища, таких як забруднене повітря,сонячне випромінювання, може сприяти розвитку дерматологічних захворювань.
 4. Стрес і психоемоційний стан. Стрес, тривожність та депресія можуть впливати на імунну систему та здатність шкіри боротися з інфекціями.
 5. Інфекції. Вірусні, бактеріальні або грибкові інфекції можуть призвести до розвитку запальних дерматозів.
 6. Неправильний догляд за шкірою. Недотримання гігієнічних норм, неправильний вибір косметики, агресивні процедури догляду за шкірою можуть сприяти виникненню дерматозів.
 7. Хронічні захворювання. Деякі системні захворювання, такі як цукровий діабет, захворювання щитовидної залози та інші, можуть впливати на стан шкіри.
 8. Автоімунні реакції: Деякі дерматози можуть бути наслідком порушень в роботі імунної системи тіла.
 9. Травми та подразнення. Механічні пошкодження, натирання, подразнення від певних матеріалів або хімічних речовин можуть викликати дерматоз.
 10. Стиль життя. Харчування, надмірне вживання алкоголю, паління та інші шкідливі звички можуть впливати на здоров'я шкіри.

Пам'ятайте, що розвиток дерматозу може бути спричинений комбінацією різних факторів. Зовнішні чинники, такі як ультрафіолетове випромінювання та хімічні речовини, можуть спричинити розвиток дерматозу. Важливо враховувати індивідуальні фактори ризику.

Клінічні симптоми та прояви дерматозу

Симптоми та прояви дерматозу можуть значно варіювати в залежності від конкретного типу дерматозу та індивідуальних особливостей пацієнта. Однак загальні ознаки і симптоми включають:

 • Різноманітні висипання, пухирці, плями або опухлості на шкірі;
 • Шкіра може стати червоною або набряклою, відчуття свербежу може бути дуже неприємним;
 • Шкіра може стати сухою, шорсткою та почати лущитися;
 • Запальні реакції можуть призводити до появи вологих або сухих ділянок шкіри;
 • В деяких випадках можуть виникати пухирці або вологі висипання, які можуть бути болючими;
 • Товста, шорстка, гладка або груба шкіра - це лише деякі зміни, які можуть відбутися при дерматозі;
 • Деякі типи дерматозів можуть супроводжуватися печінням або болем на уражених ділянках шкіри;
 • У деяких випадках можуть з’являтися виразки або ураження, які є болючими та неприємними.
 • Деякі дерматози можуть впливати на волосся та призводити до його випадіння;
 • Дерматоз може впливати на різні ділянки тіла, включаючи обличчя, руки, ноги, тулуб тощо;
 • Симптоми дерматозу можуть погіршуватися при контакті з певними речовинами, такими як косметика, тканини або хімічні речовини;
 • Симптоми можуть збільшуватися під час стресу, погіршення імунної системи, після травми або зміни клімату.

Зверніть увагу, що для точної діагностики та лікування важливо звернутися до лікаря-дерматолога. Самолікування може погіршити стан шкіри, тому краще отримати професійну консультацію.

Методи лікування та реабілітації дерматозу

Методи лікування та реабілітації дерматозу можуть значно варіювати в залежності від типу та важкості захворювання. Ось деякі загальні методи, які можуть використовуватися:

 1. Фармакотерапія. Лікар призначає медикаменти для зменшення запалення, свербежу та інших симптомів. Це можуть бути антигістамінні препарати, стероїдні креми або мазі, антимікробні препарати тощо.
 2. Зовнішні засоби. Використання спеціальних кремів, мазей або лосьйонів може допомогти зволожити шкіру, зменшити свербіж та запобігти подразненню.
 3. Фототерапія. Використання спеціального світла (наприклад, УФ-терапія) може допомогти зменшити запалення та покращити стан шкіри.
 4. Холодова терапія. Нанесення холодних компресів або ванн може заспокоїти запалення та зменшити набряк.
 5. Дієтотерапія. Деякі дерматози можуть бути пов'язані з алергіями на певні продукти чи інгредієнти. Дієтолог може рекомендувати зміни в харчуванні для поліпшення стану шкіри.
 6. Психотерапія та релаксація. Дерматози можуть бути погіршені стресом. Шкірні захворювання можуть загострюватися через стрес. Корисними будуть методи психотерапії для зменшення стресу та релаксації.
 7. Догляд за шкірою. Важливо дотримуватися рекомендацій щодо догляду за шкірою, використання м'яких миючих засобів, зволожувачів та інших продуктів, які не подразнюють шкіру.
 8. Уникнення тригерів. Якщо відомо, що певні речовини або фактори спричиняють загострення дерматозу, слід уникати контакту з ними.
 9. Фізіотерапія та вправи. Деякі види фізіотерапії та спеціально розроблені вправи можуть поліпшити кровообіг, зміцнити м'язи та покращити загальний стан шкіри.

Лікування повинно проводитися тільки під наглядом дерматолога або іншого спеціаліста, який допоможе підібрати оптимальний підхід до лікування. Важливо пам'ятати, що кожен випадок дерматозу є індивідуальним, тому оптимальний план лікування потрібно розробити разом з лікарем.

Профілактика дерматозу

Профілактика шкірного захворювання включає в себе безліч заходів, спрямованих на збереження здоров'я шкіри і мінімізацію ризику розвитку цього захворювання. Ось кілька порад щодо профілактики дерматозу:

 1. Дотримання гігієни. Регулярне миття рук та тіла м'яким миючим засобом може допомогти позбутися забруднень та зайвого жиру, які можуть сприяти розвитку дерматозу.
 2. Використання відповідних миючих засобів. Вибирайте безпечні миючі засоби без агресивних хімічних компонентів, які можуть подразнювати шкіру.
 3. Зволоження шкіри. Використання емолієнтів допоможе підтримувати оптимальний рівень вологості шкіри та зменшити неприємні відчуття, пов'язані з її сухістю.
 4. Вибір правильної одягу. Носіння легких, природних тканин може запобігти подразненню шкіри від синтетичного одягу або штучних матеріалів.
 5. Захист від сонця. Використовуйте засоби захисту від сонця для запобігання сонячному опіку та іншим ушкодженням шкіри від ультрафіолетового випромінювання.
 6. Уникання алергенів. Якщо ви знаєте, що деякі продукти або речовини спричиняють алергічні реакції, уникайте контакту з ними.
 7. Підтримка імунної системи. Сильна імунна система сприяє здоров'ю шкіри. Важливо правильно харчуватися, вести активний спосіб життя та уникати стресу.
 8. Відмова від поганих звичок. Паління та вживання алкоголю можуть негативно впливати на стан шкіри.
 9. Вентиляція та чистота помешкання. Постійна циркуляція повітря та чистота вдома допоможуть уникнути контакту з пилом та іншими алергенами.
 10. Моніторинг стану здоров'я. Регулярні візити до дерматолога та інших спеціалістів допоможуть вчасно виявити та запобігти розвитку дерматозів.

Запам'ятайте, що запобігання завжди ефективніше за лікування. Важливо дотримуватися цих рекомендацій, особливо якщо у вас є підвищений ризик розвитку дерматозу через генетичні чинники, алергії чи інші обставини.

Для збереження вашого здоров'я важливо обрати якісні ліки для лікування дерматитів. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.