Фарингіт: симптоми, причини, лікування та профілактика

14 березень 2024
Фарингіт: симптоми, причини, лікування та профілактика

Фарингіт, часто відомий як запалення горла, є одним з найпоширеніших захворювань, особливо в холодні пори року. Відчуваючи біль, подразнення та складності при ковтанні, багато людей шукають швидкого та ефективного лікування. Це стан, який може викликати дискомфорт та незручності в повсякденному житті, але, на щастя, існують перевірені способи лікування та профілактики. У цій статті ми розглянемо основні симптоми та причини фарингіту, а також обговоримо різні методи лікування та стратегії профілактики, щоб допомогти вам швидко повернутися до здорового стану.

Причини виникнення

Причини виникнення фарингіту бувають різноманітними, і розуміння цих причин є важливим для ефективного лікування та профілактики захворювання. Ось основні фактори, які можуть призводити до розвитку фарингіту:

 1. Найпоширенішою причиною фарингіту є вірусні інфекції, такі як застуда або грип. Бактеріальні інфекції, зокрема стрептококові, також можуть викликати фарингіт.
 2. Алергії на пилок, пил, цвіль або домашніх тварин можуть викликати постійне подразнення горла, що призводить до симптомів фарингіту.
 3. Сухе повітря, особливо в зимовий період через центральне опалення, може висушувати слизові оболонки горла, сприяючи розвитку фарингіту.
 4. Дим від сигарет, хімічні випари та забруднене повітря можуть подразнювати горло і викликати фарингіт.
 5. Постійне напруження голосових зв'язок, наприклад, у вчителів або співаків, може спричинити хронічний фарингіт.
 6. Деякі медичні умови, такі як рефлюкс кислоти (GERD), можуть викликати постійне подразнення горла.

Розуміння цих причин допомагає визначити найбільш ефективні методи лікування та стратегії профілактики, а також визначити, коли необхідно звертатися за медичною допомогою.

Симптоми

Симптоми фарингіту можуть варіюватися залежно від його причини, але існують декілька загальних ознак, які часто супроводжують це захворювання:

 • Червоний, подразнений вигляд слизової оболонки горла.
 • Збільшення та набряк мигдаликів, часто супроводжується білими плямами або гнійними пробками у випадку бактеріальної інфекції.
 • Почуття «пересохлого» горла, яке може впливати на голос.
 • Часто сухий кашель, що виникає внаслідок подразнення горла.
 • Лихоманка або субфебрильна температура, особливо якщо фарингіт викликаний інфекцією.
 • Відчуття втоми та загального дискомфорту.
 • Іноді біль може віддавати у вуха, особливо при ковтанні.
 • Лімфатичні вузли на шиї можуть бути збільшені та чутливі на дотик.
 • Через біль при ковтанні може спостерігатися зниження апетиту.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми, особливо якщо вони супроводжуються високою лихоманкою або значними труднощами з ковтанням, слід звернутися до лікаря для точного діагностування та належного лікування.

Види

Фарингіт може класифікуватися на кілька видів, в залежності від його причин і характеристик:

 1. Гострий фарингіт. Цей тип характеризується раптовим початком і зазвичай триває недовго. Гострий фарингіт часто викликається вірусними або бактеріальними інфекціями.
 2. Хронічний фарингіт. Характеризується тривалим перебігом. Цей вид фарингіту може виникати внаслідок довготривалого подразнення горла, наприклад, від куріння, забрудненого повітря, або через хронічні стани, такі як алергія або гастроезофагеальний рефлюкс.
 3. Вірусний фарингіт. Найпоширеніший тип, часто асоціюється з застудою або грипом. Симптоми включають біль у горлі, кашель, і часто – нежить.
 4. Бактеріальний фарингіт. Часто викликається бактерією Streptococcus pyogenes. Відрізняється від вірусного фарингіту наявністю гнійних відкладень на мигдаликах і більш вираженим болем у горлі.
 5. Алергічний фарингіт. Виникає як реакція на алергени, такі як пилок, шерсть домашніх тварин або пил. Супроводжується постійним подразненням горла, чханням і нежиттю.
 6. Атрофічний фарингіт. Зустрічається рідше і характеризується стоншенням та сухістю слизової оболонки горла. Часто виникає у літніх людей або як ускладнення хронічного риніту.

Розуміння типу фарингіту є ключовим для ефективного лікування. Наприклад, бактеріальний фарингіт вимагає лікування антибіотиками, тоді як вірусний фарингіт зазвичай лікується симптоматично.

Діагностика

Діагностика фарингіту включає кілька ключових кроків, які допомагають лікарю визначити причину симптомів та вибрати відповідне лікування:

 • Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, тривалість захворювання, а також про будь-які нещодавні контакти з іншими хворими людьми або алергени.
 • Фізичний огляд. Це може включати огляд горла, перевірку на наявність почервоніння, набряку, гнійних пробок на мигдаликах, а також пальпацію лімфатичних вузлів на шиї, щоб виявити їх збільшення.
 • Мазок з горла. Якщо є підозра на бактеріальний фарингіт, може бути взятий мазок з горла для культурального посіву, щоб визначити, чи є інфекція, і якщо так, то який тип бактерій її викликав.
 • Аналіз крові. В деяких випадках може бути рекомендовано загальний аналіз крові, щоб виявити ознаки бактеріальної інфекції або інші проблеми.
 • Алергологічні тести. Якщо є підозра на алергічний фарингіт, можуть бути проведені відповідні алергічні тести.
 • Додаткові дослідження. У рідкісних випадках, коли фарингіт супроводжується ускладненнями або не реагує на стандартне лікування, можуть бути потрібні додаткові дослідження, такі як рентген грудної клітки або комп'ютерна томографія.

Після визначення причини фарингіту лікар розробить план лікування, який може включати медикаментозне лікування, зміни в дієті та способі життя, а також рекомендації щодо профілактики подальших епізодів.

Лікування

Лікування фарингіту залежить від його причини та тяжкості симптомів. Основні методи лікування включають:

 1. У випадку бактеріального фарингіту можуть бути призначені антибіотики.
 2. Для полегшення болю та зниження температури використовуються безрецептурні знеболюючі та жарознижуючі засоби, такі як ібупрофен або парацетамол.
 3. У разі алергічного фарингіту можуть бути призначені антигістамінні препарати.
 4. Регулярне полоскання горла теплою водою з сіллю може зменшити подразнення та біль.
 5. Підтримання гідратації, пиття теплих напоїв, таких як чай з медом або лимоном.
 6. Уникання подразників, наприклад, куріння та алергенів.
 7. Відпочинок та достатній сон для підтримки імунної системи.
 8. Уникнення перенапруження голосових зв'язок.
 9. Підтримання здорового способу життя, включаючи збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи.

Важливо звертатися до лікаря для точної діагностики та відповідного лікування, особливо якщо симптоми не поліпшуються або погіршуються. Не варто займатись самолікуванням, адже ігнорування серйозних симптомів та несвоєчасне звернення за медичною допомогою може призвести до ускладнень.

Профілактика

Профілактика фарингіту передбачає попередження основних його причин, таких як інфекція та запалення. Ось декілька ефективних стратегій:

 • Регулярне миття рук та використання антисептиків може допомогти запобігти поширенню інфекцій, які викликають фарингіт.
 • Обмежте контакт з людьми, які мають ознаки респіраторних захворювань.
 • Харчування, багате вітамінами та мінералами, підтримує імунну систему на належному рівні.
 • Використання зволожувачів повітря може допомогти запобігти сухості у горлі, особливо в холодну пору року.
 • Тютюновий дим – сильний подразник, який може спричинити або погіршити симптоми фарингіту.
 • Регулярні фізичні вправи зміцнюють загальний імунітет.
 • Нестача сну може ослабити імунну систему та збільшити схильність до інфекцій.
 • У деяких людей холодні напої та їжа можуть спричинити подразнення горла.
 • Деяким випадкам фарингіту можна запобігти за допомогою щеплення, наприклад, проти грипу.
 • Стрес може впливати на імунітет, тому важливо знаходити ефективні способи його контролю.

Профілактика фарингіту також включає своєчасне лікування алергій та інших хронічних станів, які можуть сприяти розвитку запалення горла. У будь-якому випадку, якщо у вас часто виникає фарингіт, слід звернутися до лікаря для з'ясування причин і обговорення індивідуального плану профілактики.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати ліки при фарингіті онлайн за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.03.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.