Кардіоміопатія: що це, види, симптоми і лікування

22 травень 2024
Кардіоміопатія: що це, види, симптоми і лікування

Кардіоміопатія представляє собою групу захворювань серцевого м'яза, що характеризуються аномальними змінами у структурі та функціонуванні міокарда, які не пов'язані з ішемічною хворобою серця, гіпертензією, захворюваннями клапанів серця та іншими відомими кардіоваскулярними станами. Ці зміни можуть включати збільшення товщини міокарда, розширення порожнин серця або заміщення м'язової тканини фіброзною чи жировою тканиною та впливати на здатність серця проводити кров ефективно, що призводить до різноманітних клінічних проявів та ускладнень.

У цій статті ми розглянемо ключові симптоми, різні види цього захворювання та сучасні методи лікування кардіоміопатії, які можуть допомогти впоратися з її наслідками, забезпечуючи пацієнтам поліпшення якості життя та здоров'я серцево-судинної системи.

Причини виникнення

Враховуючи багатофакторну етіологію кардіоміопатій, важливо звернути увагу на широкий спектр потенційних причинних факторів, що можуть сприяти їх розвитку. Ключові фактори, які мають бути враховані, включають:

 1. Генетичні мутації. Багато випадків кардіоміопатії мають спадкову основу, зумовлену мутаціями у генах, що кодують білки серцевого м'яза.
 2. Довготривале артеріальне підвищення тиску. Хронічна артеріальна гіпертензія може призвести до гіпертрофічних змін в міокарді.
 3. Метаболічні розлади. Розлади, такі як ожиріння, діабет та інші метаболічні синдроми, можуть сприяти розвитку кардіоміопатії.
 4. Інфекційні агенти. Вірусні інфекції, особливо віруси, що вражають серцевий м'яз, можуть ініціювати розвиток кардіоміопатії.
 5. Токсичні впливи. Деякі лікарські препарати та токсини (наприклад, алкоголь та наркотичні речовини) можуть викликати токсичні ушкодження міокарда.

Розпізнавання цих та інших потенційних причин дозволяє здійснювати цілеспрямовану профілактику та своєчасне лікування кардіоміопатії, мінімізуючи ризик розвитку серйозних ускладнень і покращуючи прогноз для пацієнтів.

Симптоми

Раннє виявлення симптомів кардіоміопатії є важливим для правильної діагностики та запобігання її прогресуванню. Ось деякі основні симптоми, на які варто звернути увагу:

 • Задишка. Поява утрудненого дихання при фізичному навантаженні або навіть у стані спокою може свідчити про розвиток кардіоміопатії.
 • Втома. Загальна слабкість та підвищена втомлюваність, що не зникають після відпочинку, можуть бути ранніми ознаками ураження серцевого м'яза.
 • Набряки. Набряки нижніх кінцівок, а також накопичення рідини в черевній порожнині, є типовими для серцевої недостатності, що часто супроводжує кардіоміопатію.
 • Перебої в роботі серця. Відчуття прискореного або нерегулярного серцебиття може бути пов'язане з аритмічними порушеннями при кардіоміопатії.
 • Болі в грудях. Хоча це менш типовий симптом для кардіоміопатії, дискомфорт або тиск у грудній клітці не слід ігнорувати.
 • Запаморочення та непритомність. Пригнічення мозкового кровообігу через зниження серцевого викиду може призвести до запаморочення або епізодів синкопе.
 • Кашель. Непродуктивний кашель, особливо в лежачому положенні, може бути ознакою задишки, пов'язаної з серцевою недостатністю.

Важливо враховувати, що ці симптоми можуть бути пов'язані і з іншими захворюваннями, тому при їх виявленні необхідна консультація з лікарем для проведення детального обстеження та встановлення точного діагнозу.

Види

Класифікація кардіоміопатій охоплює кілька основних типів, кожен з яких має унікальні патофізіологічні особливості та клінічні прояви. Розуміння цих різновидів дозволяє лікарям підходити до кожного випадку індивідуально, враховуючи специфіку захворювання.

 1. Дилатаційна. Характеризується розширенням порожнин серця та зниженням сили скорочень міокарда, що веде до серцевої недостатності.
 2. Гіпертрофічна. Визначається аномальним потовщенням стінок серця, зокрема міжшлуночкової перегородки, що може ускладнити викид крові з серця.
 3. Рестриктивна. Цей тип характеризується жорсткістю стінок серця, що перешкоджає нормальному наповненню серцевих камер кров'ю.
 4. Аритмогенна дисплазія правого шлуночка. Рідкісний тип, при якому міокард правого шлуночка поступово заміщується жировою або фіброзною тканиною, що призводить до ризику аритмій.
 5. Некласифікована. Включає рідкісні та атипові форми кардіоміопатій, які не вписуються у вищезазначені категорії.

Важливість визначення типу кардіоміопатії полягає у виборі оптимального лікування та прогнозуванні перебігу захворювання, що допомагає покращити якість життя пацієнтів та знизити ризик розвитку ускладнень.

Діагностика

Ефективна діагностика кардіоміопатії включає застосування різноманітних діагностичних методів, які допомагають уточнити тип захворювання, виявити його етіологію та визначити ступінь ураження серця, а саме:

 • Електрокардіографія (ЕКГ). Фіксує електричну активність серця, виявляючи порушення ритму, ознаки гіпертрофії або інші аномалії.
 • Ехокардіографія. Ультразвукове дослідження, що детально відображає структуру та функцію серця, дозволяючи оцінити рухомість стінок міокарда та клапанів.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) серця. Надає високоякісні зображення серцевих структур, сприяючи точному визначенню морфологічних змін міокарда.
 • Холтерівське моніторування. Дозволяє проводити тривалу реєстрацію ЕКГ для виявлення епізодичних аритмій або ішемії.
 • Катетеризація серця та коронарографія. Інвазивні процедури, що використовуються для вимірювання внутрішньосерцевих тисків і оцінки коронарних артерій.
 • Біопсія міокарда. Виконується з метою отримання тканини серця для гістологічного аналізу, що може бути необхідним для діагностики деяких форм кардіоміопатії.
 • Генетичне тестування. Допомагає виявити спадкові форми кардіоміопатії, особливо при сімейному анамнезі.
 • Стрес-тести. Включають фізичне навантаження або фармакологічні тести з метою оцінки функціональної спроможності серця під стресом.

Комплексний підхід до діагностики дозволяє не лише встановити діагноз, але й визначити найбільш ефективні стратегії лікування, спрямовані на мінімізацію симптомів, покращення функції серця та запобігання прогресуванню захворювання.

Лікування

Підбір плану лікування при кардіоміопатії значною мірою залежить від типу захворювання, його стадії та наявності супутніх умов. Лікування має на меті поліпшити симптоми, запобігти ускладненням та покращити якість життя пацієнта. Ось основні методи лікування цього стану:

 1. Медикаментозна терапія. Включає застосування бета-блокаторів, інгібіторів АПФ, антагоністів рецепторів ангіотензину II, діуретиків та інших препаратів для контролю симптомів та запобігання ускладненням.
 2. Імплантація кардіостимулятора. Може бути показана при порушеннях серцевого ритму або для покращення синхронізації скорочень серцевих камер.
 3. Імплантація дефібрилятора. Використовується для профілактики раптової зупинки серця від вентрикулярних аритмій у пацієнтів з високим ризиком.
 4. Хірургічне втручання. Може бути необхідним у випадках важких уражень міокарда або інших ускладнень кардіоміопатії. Це може включати реваскуляризацію серця, абляцію або імплантацію важливих структур.
 5. Трансплантація серця. Розглядається як крайній захід для пацієнтів з тяжкою кардіоміопатією, яка не піддається іншим методам лікування.

Важливо пам'ятати, що самолікування при кардіоміопатії може призвести до серйозних ризиків та ускладнень. Тому, вибір методу лікування повинен здійснюватися виключно кваліфікованим медичним персоналом на основі детального обстеження та аналізу індивідуальної клінічної картини пацієнта.

Профілактика

Профілактика кардіоміопатії включає заходи, спрямовані на зменшення ризикових факторів та підтримку здоров'я серцево-судинної системи, що може допомогти запобігти розвитку або прогресуванню захворювання.

 • Регулярна фізична активність. Здійснення помірних фізичних вправ протягом щонайменше 150 хвилин на тиждень покращує функцію серця та знижує кров'яний тиск.
 • Здорове харчування. Збалансоване харчування, багате на антиоксиданти, вітаміни та мінерали, сприяє покращенню стану серцево-судинної системи.
 • Контроль ваги. Підтримка здорової ваги допомагає зменшити навантаження на серце та знизити ризик розвитку кардіоміопатії.
 • Уникнення алкоголю та тютюну. Обмеження або відмова від вживання алкоголю та куріння зменшують токсичний вплив на серцевий м'яз.
 • Контроль кров'яного тиску. Регулярний моніторинг та контроль артеріального тиску допомагають уникнути розвитку гіпертрофії міокарда.
 • Контроль рівня цукру в крові. Для осіб з діабетом або підвищеним рівнем цукру в крові важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо його контролю. Нестабільний рівень цукру може негативно впливати на серцево-судинну систему.
 • Управління стресом. Техніки релаксації та управління стресом, такі як йога, медитація або глибоке дихання, можуть знизити негативний вплив стресу на серцево-судинну систему.
 • Регулярний медичний нагляд. Своєчасне виявлення та лікування хронічних захворювань, таких як артеріальна гіпертензія, діабет та гіперхолестеринемія, сприяє зниженню ризику розвитку кардіоміопатії.

Важливо розуміти, що профілактика кардіоміопатії вимагає індивідуального підходу і може змінюватися залежно від особистих ризиків кожної людини. Ведення здорового способу життя та регулярний медичний огляд є ключовими факторами у попередженні розвитку цього захворювання.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування кардіоміопатії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 24.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.