Менінгіт: симптоми, можливі наслідки, лікування та профілактика

10 червень 2024
Менінгіт: симптоми, можливі наслідки, лікування та профілактика

Менінгіт – це серйозне запальне захворювання оболонок головного та спинного мозку, яке вимагає належної медичної уваги. Термін «менінгіт» походить від латинських слів «meninx», що означає «оболонка», та суфікса «-itis», що вказує на запалення. Стан може виникати як відповідь на інфекцію, викликану вірусами, бактеріями, грибками або іншими патогенами, а також через неінфекційні причини, такі як аутоімунні реакції або травми. Оскільки менінгіт вражає життєво важливі структури центральної нервової системи, він може швидко призвести до серйозних наслідків або навіть смерті без адекватного та своєчасного лікування.

У цій статті ми розглянемо причини, клінічні прояви та сучасні методи лікування менінгіту. Також, розберемо ефективність різних терапевтичних методів, спрямованих на контроль основних симптомів та уповільнення прогресування захворювання.

Причини виникнення

Менінгіт, як запальний процес в області головного та спинного мозку, може бути спричинений різними факторами. До основних причин появи цього захворювання включають:

 • Вірусні інфекції. Найпоширеніша причина менінгіту – різні віруси, в тому числі ентеровірус, вірус простого герпесу, ВІЛ та інші, які можуть викликати вірусний менінгіт.
 • Бактеріальні інфекції. Менінгіт може бути викликаний бактеріями, які потрапляють в оболонки мозку через кровоносну систему або через пряме інфікування (наприклад, через черепно-мозкову травму). Збудники включають Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae та інші.
 • Грибкові інфекції. Менш поширена причина менінгіту, зокрема, серед людей зі зниженим імунітетом. Грибки, такі як Cryptococcus, можуть, у свою чергу, викликати грибковий менінгіт.
 • Паразитарні інфекції. Деякі паразити можуть спричинити менінгіт або менінгоенцефаліт. Наприклад, Naegleria fowleri (амеба, що «їсть мозок») може викликати дуже серйозні та часто смертельні випадки менінгіту.
 • Хімічний менінгіт. Може виникати внаслідок введення ліків у спинномозкову рідину або після певних медичних процедур, наприклад, після мієлографії.
 • Ракові захворювання. Менінгіт може бути пов'язаний з метастазами в мозкових оболонках, які є наслідком онкологічних захворювань.
 • Хронічний менінгіт. Характеризується тривалим запальним процесом в мозкових оболонках, який триває більше 4 тижнів. Може бути спричинений різними інфекційними та неінфекційними причинами.

Виявлення конкретної причини менінгіту є ключовим для вибору ефективного лікування. Розпізнавання ознак і симптомів менінгіту та своєчасне звернення за медичною допомогою можуть значно покращити прогноз перебігу цього захворювання.

Симптоми

Симптоми менінгіту варіюються в залежності від його причини та віку пацієнта, але їх своєчасне виявлення може врятувати життя. Ось декілька з найбільш характерних проявів менінгіту:

 1. Головний біль. Головний біль при менінгіті може бути особливо сильним і неприємним, часто описується як розриваючий або пульсуючий. Цей біль може посилюватися при русі, особливо при спробах нахилити голову вперед.
 2. Лихоманка. Раптове підвищення температури, що може супроводжуватися ознобом. Лихоманка є реакцією організму на інфекцію або запалення і є одним із перших симптомів менінгіту.
 3. Ригідність потиличних м'язів. Це стан, коли м'язи на шиї та у верхній частині спини стають жорсткими і надзвичайно напруженими. Це може призвести до важкості або неможливості нахилити голову вперед або повернути її вбік.
 4. Фотофобія. Підвищена чутливість до світла не тільки доставляє дискомфорт пацієнту, але й може спричиняти біль у очах, змушуючи пацієнта уникати яскравого освітлення або сонячного світла.
 5. Нудота та блювання. Ці симптоми часто пов'язані з інтенсивністю головного болю і можуть виникати навіть без попереднього прийому їжі, що робить харчування та вживання рідини більш складними.

До супутніх симптомів цього стану також належать:

 • Зміни у свідомості. Може спостерігатися сплутаність свідомості, сонливість або навіть кома в тяжких випадках, що вказує на значний вплив на центральну нервову систему.
 • Судоми. У деяких випадках можуть розвинутися судоми, що вимагають негайної медичної уваги.
 • Висипання. При бактеріальному менінгіті, особливо викликаному менингококом, може з'явитися характерне висипання, яке не блідне при натисканні.
 • Чутливість до гучних звуків. Аналогічно до фотофобії, пацієнти можуть відчувати підвищену чутливість до гучних звуків або навіть звичайного рівня шуму.

Своєчасне розпізнавання цих симптомів та звернення за медичною допомогою може значно покращити результати лікування та зменшити ризик розвитку ускладнень.

Можливі наслідки менінгіту

Менінгіт може призвести до ряду серйозних наслідків і ускладнень. Ризик ускладнень залежить від кількох факторів, включаючи тип менінгіту (бактеріальний, вірусний, грибковий тощо), час, коли розпочато лікування та загальний стан здоров'я пацієнта. Ось деякі з можливих наслідків менінгіту:

 • Порушення мозкового кровообігу. Запалення може спричинити пошкодження кровоносних судин мозку, що може призвести до інсульту або інших цереброваскулярних ускладнень.
 • Гідроцефалія. Накопичення спинномозкової рідини в черепі через блокування її нормального відтоку може створити тиск на мозок і викликати головний біль, підвищення внутрішньочерепного тиску, втрату свідомості та інші симптоми.
 • Набряк мозку. Запалення може викликати набряк мозкової тканини, що підвищує внутрішньочерепний тиск і може призвести до пошкодження мозку.
 • Постменінгітний синдром. Навіть після одужання від менінгіту, деякі пацієнти можуть відчувати тривалі симптоми, такі як головні болі, швидка стомлюваність, проблеми з концентрацією уваги та пам'яттю.
 • Порушення слуху. Одним з найчастіших ускладнень, особливо при бактеріальному менінгіті, є часткова або повна втрата слуху.
 • Епілепсія. У деяких випадках менінгіт може спричинити розвиток епілепсії через ушкодження мозкових структур.
 • Когнітивні розлади. Ускладнення можуть включати проблеми з мисленням, пам'яттю, здатністю до навчання та інші когнітивні порушення.
 • Параліч. Важкі випадки менінгіту можуть призвести до порушення мозкових функцій, що контролюють рух, призводячи до часткового або повного паралічу.
 • Сепсис. При бактеріальному менінгіті можливий розвиток сепсису – важкого стану, що загрожує життю, коли інфекція поширюється кров'ю по всьому тілу.
 • Смерть. Без своєчасного і адекватного лікування, менінгіт може бути смертельним, особливо бактеріальні форми захворювання.

Усвідомлення серйозності та потенційних наслідків менінгіту підкреслює критичну важливість своєчасної діагностики та лікування цього захворювання, а також необхідність обізнаності про симптоми та профілактичні заходи для мінімізації ризиків і ускладнень.

Діагностика

Діагностика менінгіту включає ряд обстежень, що дозволяють визначити наявність запалення мозкових оболонок та ідентифікувати його причину. Основні методи діагностики передбачають:

 • Люмбальна пункція (спинномозкова пункція). Це основний метод діагностики менінгіту, який включає забір зразка спинномозкової рідини для аналізу. Дозволяє оцінити вміст клітин, білка, глюкози та виявити збудника захворювання за допомогою мікробіологічних тестів.
 • Аналізи крові. Загальний аналіз крові може показати зміни, характерні для запального процесу, такі як підвищення рівня лейкоцитів. Можливе також проведення аналізу крові та забір бактеріологічного посіву для ідентифікації бактеріального збудника.
 • Нейровізуалізаційні дослідження. МРТ (магнітно-резонансна томографія) або КТ (комп’ютерна томографія) головного мозку можуть бути призначені для виключення інших причин наявних симптомів, таких як пухлини або абсцеси, які можуть імітувати менінгіт.
 • Мікробіологічні аналізи. Включають висів спинномозкової рідини на живильні середовища та проведення ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) для ідентифікації вірусного, бактеріального або грибкового збудника.
 • Серологічні тести. Можуть бути використані для діагностики вірусного менінгіту, визначення антитіл до певних інфекційних агентів у крові або спинномозковій рідині.

Після отримання результатів діагностичних тестів лікар може поставити точний діагноз і розробити план лікування.

Лікування

Ефективне лікування менінгіту передбачає негайне реагування та індивідуальний підхід, який базується на визначенні причин запалення, стану пацієнта та наявності можливих ускладнень. Цей підхід дозволяє забезпечити оптимальний результат терапії та зменшити ризик ускладнень під час лікування.

 1. Антибіотики. Для лікування бактеріального менінгіту використовують високі дози внутрішньовенних антибіотиків. Вибір конкретного антибіотика залежить від віку пацієнта, ймовірного збудника (якщо він відомий) та місцевих схем антибіотикорезистентності. Після отримання результатів антибіотикограми лікування може бути скориговано для цільової дії на конкретний збудник.
 2. Противірусні препарати. Хоча більшість вірусних менінгітів мають легкий перебіг і проходять самостійно, у випадках, спричинених певними вірусами (наприклад, вірусом простого герпесу), може бути потрібне застосування специфічних противірусних засобів, введених внутрішньовенно для запобігання ураженню мозку.
 3. Протигрибкові засоби. У випадку грибкового менінгіту, особливо у пацієнтів із імунодефіцитними станами, протигрибкова терапія є критично важливою. Вибір протигрибкового препарату залежить від виду грибка та його чутливості до ліків, а лікування зазвичай тривале та може комбінуватися з підтримувальною терапією.
 4. Симптоматичне лікування. Включає засоби для зменшення болю, зниження температури тіла, підтримки нормального гідратаційного стану та інші симптоматичні заходи.
 5. Інтенсивна терапія. У важких випадках, особливо з бактеріальним менінгітом, може знадобитися інтенсивна медична допомога, включаючи моніторинг внутрішньочерепного тиску та дихальної функції.
 6. Підтримуюча терапія. Після активного лікування може бути необхідна додаткова підтримка, щоб допомогти організму відновитися після захворювання.

Це загальний огляд лікування, кожен випадок менінгіту вимагає індивідуального підходу залежно від причини, стану пацієнта та інших факторів. Тільки лікар може визначити оптимальну стратегію лікування для кожного конкретного випадку. Самолікування менінгіту підвищує ризик розвитку важких ускладнень, таких як неврологічні пошкодження, втрата слуху або навіть летальний результат.

Профілактика

Враховуючи те, що менінгіт може бути спричинений різними патогенами, профілактичні заходи повинні бути комплексними та охоплювати різні аспекти здоров'я та гігієни.

 • Вакцинація. Це найефективніший спосіб профілактики бактеріального менінгіту, особливо тих, що спричинені менингококом, пневмококом та Haemophilus influenzae типу b.
 • Особиста гігієна. Ретельне миття рук з милом, особливо після відвідування громадських місць, допомагає запобігти поширенню інфекцій, які можуть спричинити менінгіт.
 • Уникання тісного контакту. Обмеження тісного контакту з людьми, які мають ознаки інфекційного захворювання, може зменшити ризик передачі патогенів, що спричиняють менінгіт.
 • Здоровий спосіб життя. Підтримання здорового способу життя, збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та достатній відпочинок зміцнюють імунну систему, знижуючи вразливість до інфекцій.
 • Профілактика уражень дихальних шляхів. Використання масок у періоди високого ризику респіраторних інфекцій та уникання диму тютюну та інших подразників може допомогти уникнути розвитку інфекцій, які потенційно можуть призвести до менінгіту.

Після впровадження цих профілактичних заходів, особливо вакцинації, спостерігається значне зниження випадків бактеріального менінгіту. Регулярне дотримання рекомендацій щодо гігієни та здорового способу життя є додатковим бар'єром проти інфекцій, здатних спричинити це серйозне захворювання.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби проти менінгіту за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 13.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.