Ознаки та профілактика теплового удару

05 жовтень 2023
Ознаки та профілактика теплового удару

Високі температури та надмірна вологість можуть стати справжнім випробуванням для нашого організму, особливо для найвразливіших груп населення. Тепловий удар – це серйозне захворювання, яке вимагає негайної уваги та належної профілактики.

У цій статті ми розглянемо сутність теплового удару, його основні причини та ризики, а також надамо практичні поради, як впоратися з ним та запобігти його виникненню. Ви навчитеся розпізнавати ознаки теплового удару та надавати першу допомогу, якщо це необхідно. Незалежно від того, чи ви плануєте відпустку на пляжі, активний відпочинок або просто хочете насолодитися теплими днями, знання про тепловий удар і його профілактику є важливими для збереження вашого здоров'я та комфорту.

Що таке тепловий удар

Літній тепловий удар – це стан, викликаний загальним перегрівом організму під впливом надмірної температури навколишнього середовища Спека і надмірна вологість можуть спричинити збій в терморегуляції тіла, що веде до раптового підйому температури. Це важливо знати, оскільки тепловий удар може мати серйозні наслідки для організму. Він може призвести до дегідратації, а також до ураження внутрішніх органів, зокрема серця і нирок.

Причини виникнення теплового удару:

 • тривале перебування на сонці без належного захисту;
 • недостатнє споживання рідини (важливо своєчасно поповнювати свій водний баланс);
 • хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання;
 • носіння теплого та синтетичного одягу, який запобігає випромінюванню тепла від тіла;
 • перебування в лазні/сауні;
 • пересування в транспортному засобі або в приміщенні з високою температурою і нездатність адаптуватися до нормального температурного режиму.

Бувають випадки, коли немовлята страждають від теплового удару, наприклад, причиною якого може бути надмірне сповивання.

Крім того, недостатній захист від сонця може призвести до косметичних і медичних проблем, таких як пігментні плями, нові зморшки, сонячні опіки, втрата імунного захисту або навіть рак шкіри.

Основні ознаки теплового удару

Допомога при тепловому ударі обумовлена рядом особливих ознак і симптомів, в тому числі:

 • висока температура тіла (40 градусів Цельсія або вище);
 • шкіра гаряча і суха на дотик;
 • швидкий, сильний пульс;
 • головний біль;
 • запаморочення;
 • нудота;
 • стан сплутаності;
 • втрата свідомості;
 • у важких випадках -судоми.

Засоби захисту від перегрівання

Захист від перегрівання включає ряд простих заходів, які допоможуть вам уникнути надмірного впливу сонячного тепла і знизити ризик теплового удару:

 • Вибирайте легкий, дихаючий одяг світлих кольорів, який дозволить повітрю циркулювати навколо вашого тіла. Випаровуючи піт, ваше тіло зможе ефективніше охолоджуватися.
 • Капелюхи з широкими полями можуть захистити обличчя і шию від прямих сонячних променів. Сонцезахисні окуляри зможуть захистити ваші очі від ультрафіолетового випромінювання.
 • Завжди користуйтеся сонцезахисним кремом з високим SPF, особливо якщо ви плануєте бути на сонці протягом тривалого часу. Наносьте крем принаймні кожні дві години та після купання або сильного потовиділення.
 • Якщо є така можливість, намагайтеся проводити час в тіні або в приміщенні з кондиціонером протягом найспекотніших годин дня (зазвичай від 11:00 до 16:00).
 • Підтримуйте гідратацію організму (водний баланс), регулярно вживаючи воду. Уникайте алкоголю та кави, які можуть спричинити зневоднення.
 • Споживайте легкі продукти з високим вмістом рідини, такі як фрукти та овочі. Вони допоможуть вам залишатися бадьорими та відчувати себе прохолодніше.
 • Дайте своєму тілу час адаптуватися до високих температур, особливо при зміні клімату або під час спекотного літнього періоду.

Ці прості правила допоможуть вам легше пережити літню спеку та уникнути перегріву та теплового удару.

Основні правила щодо профілактики теплового удару

Профілактика перегріву включає різноманітні заходи для підтримки температури тіла на безпечному рівні. Дотримуйтесь наведених нижче порад для захисту від сонячного удару.

 1. Не забувайте пити багато води, навіть якщо ви не відчуваєте спраги. . Це особливо важливо в жарку пору року, коли ви ризикуєте втратити більше води через потовиділення та відчуття спраги.
 2. Будьте обережні з сонцем між 10 годиною ранку і 4 годиною дня. Це час, коли сонце найбільш інтенсивне.
 3. Завжди намагайтесь стежити за своїм здоров'ям і слідкуйте за своїми дітьми. Пам'ятайте, що діти найбільше схильні до перегріву.
 4. Передбачте можливі ситуації, які можуть призвести до перегрівання. Завжди будьте готові до небезпеки.

Надання невідкладної допомоги при тепловому ударі є важливою навичкою, яка може врятувати життя. Негайно викличте швидку допомогу, описуючи симптоми та ситуацію. Очікуючи на швидку допомогу, ви можете зробити кілька речей, щоб допомогти людині, яка перегрілася. Короткий алгоритм з основними порадами:

 • Постарайтеся перенести постраждалого в прохолодне місце, віддалене від прямого сонячного проміння.
 • Розстебніть або зніміть одяг, щоб сприяти теплообміну та охолодити тіло.
 • Нанесіть, по можливості, вологі холодні компреси на тіло постраждалого, особливо на голову, шию, зап'ястя і пахви.
 • Дайте постраждалому випити прохолодної води невеликими ковтками. Уникайте алкогольних і газованих напоїв.
 • Забезпечте постраждалому доступ до свіжого повітря, розташовуючи його біля вентилятора.
 • Використовуйте вентилятор або розсіяну воду, щоб допомогти охолодити тіло постраждалого.
 • Виконайте невеликий масаж або обтирання уражених ділянок шкіри льодом або холодною водою.
 • Дозвольте постраждалому лежати в покої в прохолодному, добре провітрюваному приміщенні.
 • Спостерігайте за станом постраждалого, слідкуйте за змінами в симптомах, дотримуйтесь індивідуальних особливостей та невідкладно реагуйте на будь-які погіршення.

Пам'ятайте, невідкладна допомога при тепловому ударі полягає у забезпеченні охолодження організму для досягнення стану відносної компенсації. Важливо негайно діяти та викликати медичну допомогу для професійного лікування.

Слідкуйте за власним здоров'ям і допоможіть своїм близьким, якщо вони погано себе почувають. Ви можете надати першу допомогу, якщо побачите, що людина страждає від перегріву. Звертайтеся до лікаря, якщо ви бачите, що симптоми сонячного удару не зникли протягом одного-двох годин.

В аптеці «Бажаємо здоров'я» ви можете знайти чимало ефективних засобів, які допоможуть захиститися від шкідливого прямого впливу ультрафіолетового проміння.

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.