Паратонзилярний абсцес: симптоми та методи лікування

12 жовтень 2023
Паратонзилярний абсцес: симптоми та методи лікування

Паратонзилярний абсцес – це серйозне захворювання, яке може виникнути внаслідок запалення м'яких тканин навколо мигдаликів, зазвичай через ускладнення ангіни. Цей стан може викликати біль та дискомфорт, а в деяких випадках може бути навіть небезпечним для життя. Щоб краще зрозуміти, що таке паратонзилярний абсцес і як його виявити та лікувати, давайте розглянемо його детальніше.

Причини виникнення паратонзилярного абсцесу

Паратонзилярний абсцес виникає внаслідок проникнення інфекції в паратонзилярний простір- область, розташованої між нижнім краєм мигдалика та м'язами шиї. Це стан може виникнути з-за декількох причин, включаючи:

 1. Ускладнення ангіни. Більшість випадків паратонзилярного абсцесу пов'язані зі збудниками ангіни – бета-гемолітичним стрептококом групи А або вірусами. Інфекція може поширитися на паратонзиля́рний простір та призвести до утворення абсцесу.
 2. Бактеріальні інфекції: Парамигдаликовий абсцес може розвинутися після проникнення бактерій, таких як стрептокок або стафілокок, у м’язи та тканини навколо горла.
 3. Супутні захворювання. Деякі захворювання, які призводять до послаблення імунної системи, можуть збільшити ризик розвитку паратонзилярного абсцесу. Це можуть бути діабет, ВІЛ/СНІД, хронічні захворювання дихальних шляхів тощо.
 4. Травми. Пошкодження м'язів та тканин паратонзильного простору, наприклад, під час вживання їжі або інших дій, може створити шлях для інфекції.
 5. Анатомічні особливості. Деякі люди можуть мати анатомічні аномалії, які сприяють нагромадженню бактерій у навколомигдаликовому просторі та розвитку абсцесу.
 6. Знижена імунна система. Люди зі зниженою імунною системою, наприклад, через прийом імунодепресантів або після перенесених захворювань, можуть бути більш схильними до розвитку паратонзилярного абсцесу.
 7. Гігієна ротової порожнини. Погана гігієна ротової порожнини може сприяти розвитку інфекцій та абсцесів, включаючи паратонзилярний абсцес.

Важливо звернути увагу на симптоми та швидко звернутися до лікаря при будь-яких ознаках паратонзилярного абсцесу, оскільки цей стан може вимагати невідкладної медичної допомоги та лікування.

Симптоми та ознаки паратонзилярного абсцесу

При наявності паратонзилярного абсцесу пацієнти можуть скаржитися на ряд характерних ознак.

Серед головних симптомів та ознак паратонзилярного абсцесу можна виділити:

 1. Пацієнт відчуває гострий біль або дискомфорт в області горла, зокрема при ковтанні або розмові.
 2. Як правило, на стороні, де розвивається абсцес, мигдалини значно збільшуються, можуть бути червоними та набряклими.
 3. Ускладнюється акт ковтання, а також можуть виникати проблеми з розмовою через біль та дискомфорт.
 4. Підвищена температура тіла (лихоманка) може вказувати на запальний процес. Також може супроводжуватися загальною слабкістю.
 5. Біль може віддавати у вухо, особливо під час ковтання або розмови.
 6. Деякі пацієнти можуть скаржитися на головний біль, оскільки інфекція може впливати на близько розташовані тканини.
 7. Ускладненням паратонзилярного абсцесу може бути важкість або навіть неможливість повного відкриття рота.
 8. У деяких випадках спостерігається виділення гною з задньої частини горла.
 9. Запалення може спричинити більш активне виділення слини.
 10. У випадках великого абсцесу або важкого стану пацієнта, може спостерігатися ускладнене дихання через блокування дихальних шляхів.

Якщо у вас виникли підозри щодо паратонзилярного абсцесу або ви відчуваєте схожі симптоми, негайно зверніться до лікаря.

Діагностика та обстеження пацієнта

Діагностика паратонзилярного абсцесу базується на комплексі методів.

 • збір анамнезу та клінічний огляд пацієнта;
 • фарингоскопія – вивчення стану горла;
 • ультразвукове дослідження.

Додатково показано загальний аналіз крові, бактеріологічний посів для визначення збудника.

На основі отриманих даних лікар визначає оптимальний підхід до лікування.

Методи лікування паратонзилярного абсцесу

Лікування паратонзилярного абсцесу – це комплексний підхід, який зазвичай включає консервативні методи та, у важких випадках, може вимагати хірургічного втручання. Ось деякі основні методи лікування паратонзилярного абсцесу:

 • Антибіотикотерапія. Якщо абсцес ще невеликий і в ранній стадії, лікар може призначити курс антибіотиків для боротьби з інфекцією.
 • Процедурне лікування. Якщо абсцес достатньо великий, може бути необхідно його дренування. Це може бути здійснено за допомогою аспірації (виділення забрудненої рідини через голку) або розрізання абсцесу.
 • Парацентез. Це процедура видалення гною з абсцесу за допомогою пункції.
 • Гідратація та введення ліків. Пацієнти можуть отримувати внутрішньовенні рідини для регідратації та ліки, включаючи антибіотики та протизапальні препарати.
 • Анальгетики та протизапальні засоби. Для зменшення болю та запалення можуть бути призначені анальгетики та протизапальні препарати.
 • Хірургічне втручання. У деяких важких випадках може бути необхідне відкрите хірургічне втручання для дренування абсцесу та видалення накопиченої рідини.
 • Повне відновлення. Після лікування важливо дотримуватися всіх медичних рекомендацій для повного одужання та запобігання рецидивів.
 • Симптоматичне лікування. Зменшення болю та дискомфорту може вимагати симптоматичного лікування, такого як гарячі напої, обгортання теплою тканиною, обмеження розмов та жування.

Важливо звернутися до лікаря для діагностики та належного лікування паратонзилярного абсцесу. Несвоєчасне або неналежне лікування може призвести до серйозних ускладнень.

Післяопераційний догляд та реабілітація

Після хірургічного втручання пацієнту потрібно особливий догляд.

Рекомендації після операції:

 • Прийом антибіотиків згідно рецепту лікаря.
 • Обмеження фізичної активності.
 • Слідкування за станом рани, щоб уникнути повторного запалення.

Дотримання всіх рекомендацій сприяє швидкому відновленню пацієнта.

Профілактика паратонзилярних абсцесів

Профілактика паратонзилярних абсцесів включає ряд заходів, спрямованих на запобігання запаленню та інфекції глоткових тканин. Ось деякі рекомендації, які можуть допомогти у запобіганні розвитку паратонзилярних абсцесів:

 1. Дотримання гігієни порожнини рота. Регулярне чищення зубів, використання зубної нитки та ополіскувачі допомагають запобігти розмноженню бактерій у роті, які можуть призвести до інфекцій.
 2. Підтримка імунної системи. Збалансована дієта, регулярна фізична активність та достатній сон допомагають підтримувати сильну імунну систему, яка здатна боротися з інфекціями.
 3. Уникання контакту з інфікованими. Уникайте контакту з особами, які мають гостру інфекцію дихальних шляхів, так як це може збільшити ризик передачі інфекції.
 4. Зменшення ризику зараження. Застосування елементів захисту, таких як маски, особливо під час епідемій грипу та інших захворювань, може допомогти зменшити ризик зараження.
 5. Своєчасне лікування інфекцій. Якщо у вас виникли симптоми ангіни або іншої інфекції дихальних шляхів, негайно зверніться до лікаря для отримання відповідної терапії.
 6. Забезпечення гарного стану здоров'я. Уникайте переохолодження та надмірних навантажень, оскільки вони можуть послабити імунну систему та підвищити ймовірність зараження.
 7. Вчасне відвідування лікаря. Якщо ви маєте початкові симптоми інфекції, такі як біль у горлі або підвищена температура, вчасно зверніться до лікаря для визначення точної причини та призначення відповідного лікування.

Пам'ятайте, що регулярний медичний огляд і здоровий спосіб життя допомагають підтримувати оптимальний стан вашого здоров'я та знижують ризик розвитку інфекцій, включаючи паратонзилярні абсцеси.

Ускладнення та профілактика паратонзилярних абсцесів

Пізнє лікування може призвести до серйозних ускладнень. Щоб запобігти їх виникненню, потрібно вживати профілактичних заходів.

Можливі ускладнення включають:

 • Поширення інфекції на інші частини тіла.
 • Обтяжливе дихання через набряк горла.
 • Сепсис – генералізована інфекція організму.

Для збереження вашого здоров'я важливо обрати якісні антибактеріальні препарати. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.