Пече в грудях: що робити та які причини

05 березень 2024
Пече в грудях: що робити та які причини

Відчуття печіння в грудях є поширеним симптомом, який може викликати тривогу та невпевненість. Часто асоційоване з серцевими проблемами, печіння в грудях насправді може мати багато різних причин, від порівняно нешкідливих, таких як проблеми з травленням або м'язові спазми, до більш серйозних, наприклад, ішемічної хвороби серця. У цій статті ми розглядаємо різні захворювання, які можуть викликати цей симптом, оцінюючи їх тяжкість і потребу в медичному втручанні.

Причини виникнення

Відчуття печіння в грудях може бути спричинене різними факторами, які варіюються від менш серйозних до потенційно життєзагрозливих. Ось деякі з основних причин:

 1. Ішемічна хвороба серця, стенокардія або серцевий напад, є однією з найсерйозніших причин печіння в грудях.
 2. Гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕРХ) під час якого шлункова кислота потрапляє в стравохід, через що й виникає відчуття печіння.
 3. Пневмонія, плеврит (запалення плеври), або пульмонарна емболія можуть викликати біль та печіння в грудях.
 4. Напруження м'язів грудної клітки, травми або хронічні болі, такі як фіброміалгія.
 5. Стрес, тривога та панічні атаки часто можуть симулювати симптоми, що схожі на серцеві, включаючи печіння в грудях.
 6. Остеохондроз, грижа міжхребцевого диска та інші захворювання хребта можуть викликати відчуття болю та печіння, що віддають у грудну клітку.
 7. Езофагіт (запалення стравоходу), спазми стравоходу або інші проблеми можуть викликати біль у грудях.
 8. Вірусні інфекції, гормональні зміни, деякі лікарські препарати та інші менш поширені стани також можуть викликати печіння в грудях.

Оскільки печіння в грудях може бути ознакою серйозного захворювання, важливо звертатися за медичною допомогою для правильної діагностики та лікування.

Супутні симптоми

Печіння в грудях може супроводжуватися різноманітними супутніми симптомами, які залежать від основної причини. Ось деякі з найбільш поширених симптомів, що можуть супроводжувати цей стан:

 • Біль у грудях. У грудях може відчуватися стиснення, гострий, ниючий біль або печіння.
 • Задишка або утруднене дихання. Особливо, якщо причиною є серцеві або легеневі захворювання.
 • Відчуття стиснення або важкості в грудях. Часто асоціюється з серцевими проблемами, такими як стенокардія або серцевий напад.
 • Нудота або блювота. Може супроводжуватися відчуттям печіння в грудях, особливо якщо це пов’язано з проблемами травлення.
 • Пітливість. Надмірна пітливість, особливо якщо вона раптова, може бути ознакою серйозної серцевої проблеми.
 • Біль, що віддає в інші частини тіла. Наприклад, в ліву руку, шию, щелепу або спину.
 • Запаморочення або слабкість. Може виникнути, коли серце не забезпечує мозок достатньою кількістю крові та кисню.
 • Хрипіння або кашель. Може бути ознакою легеневих проблем, таких як пневмонія або плеврит.
 • Швидке або нерегулярне серцебиття. Може вказувати на серцеву проблему.

Ці симптоми можуть варіюватися в залежності від індивідуальних особливостей та основної причини печіння в грудях. Наявність одного або декількох з цих симптомів вимагає уваги лікаря, особливо якщо вони виникають раптово або є серйозними.

Діагностика

Діагностика причини печіння в грудях включає декілька ключових етапів, оскільки цей симптом може бути пов'язаний з різними медичними станами:

 • Детальний медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, тривалість їхньої появи, можливі фактори, що їх спровокували, історію захворювань в сім'ї, а також інші медичні стани і прийом лікарських препаратів.
 • Фізичний огляд. Лікар проводить фізичний огляд, звертаючи увагу на стан серця, легенів, і оцінює загальний стан здоров'я.
 • Електрокардіограма (ЕКГ). Цей тест допомагає оцінити електричну активність серця та виявити можливі порушення.
 • Рентген грудної клітки. Використовується для оцінки стану легенів та серця.
 • Аналіз крові Загальний аналіз, а також специфічні маркери, такі як тропоніни (у випадку підозри на інфаркт міокарда), можуть бути використані для діагностики.
 • Ехокардіографія. Ультразвукове дослідження серця, що може виявити структурні або функціональні зміни.
 • Стрес-тести. Використовується для визначення роботи серця під час фізичного навантаження.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Використовуються для детальної візуалізації структур грудної клітки.
 • Ендоскопія. При підозрі на проблеми з шлунково-кишковим трактом можна оцінити стан стравоходу і шлунка.

Залежно від первинних результатів, можуть бути призначені додаткові дослідження. Важливо звернутися до лікаря для проведення належної діагностики, особливо якщо симптоми є вираженими або тривають довгий час.

Лікування

Лікування відчуття печіння в грудях залежить від його причини та тяжкості. Ось деякі з загальних підходів до лікування, залежно від діагнозу:

 1. Лікування серцевих захворювань. У випадку захворювань серця, таких як ішемічна хвороба серця або стенокардія, лікування може включати призначення нітратів, бета-блокаторів, статинів або інших лікарських препаратів для стабілізації стану та зниження ризику подальших серцевих нападів.
 2. Лікування проблем з травленням. Якщо відчуття печіння в грудях пов'язане з гастроезофагеальним рефлюксом, лікування може включати антациди, інгібітори протонної помпи або блокатори Н2-рецепторів для контролю кислотності шлунка.
 3. Лікування захворювань легенів. При пневмонії, плевриті або інших легеневих захворюваннях, лікування може включати антибіотики, протизапальні препарати та дихальні вправи.
 4. Опорно-рухові проблеми. При болях у м’язах або суглобах можна використовувати протизапальні засоби, міорелаксанти та фізіотерапію.
 5. Лікування психологічних факторів. У випадку стресу або тривоги, які можуть спричиняти або погіршувати симптоми, можуть бути рекомендовані методи розслаблення, консультації з психотерапевтом або прийом антидепресантів або заспокійливих препаратів.
 6. Підтримуюче лікування. Включає зміни в способі життя, такі як відмова від куріння, здорове харчування, регулярні фізичні вправи та управління стресом.
 7. Невідкладна допомога. У випадку серйозних станів, таких як інфаркт міокарда, необхідно негайне медичне втручання.

Лікування печіння в грудях повинне здійснюватися під керівництвом лікаря, який зможе визначити причину симптому та розробити відповідний план лікування. Важливо не ігнорувати цей симптом, особливо якщо він тривалий, виражений або супроводжується іншими тривожними ознаками.

Профілактика

Профілактика відчуття печіння в грудях включає ряд заходів, спрямованих на управління основними ризиковими факторами та підтримку загального здоров'я. Ось деякі ключові рекомендації:

 • Здоровий спосіб життя. Регулярні фізичні вправи, здорове харчування, уникнення надмірної ваги, контроль холестерину та кров'яного тиску – це важливо для зниження ризику серцевих захворювань.
 • Уникнення куріння та обмеження алкоголю. Куріння є одним з головних ризикових факторів для серцевих захворювань, тому повна відмова від куріння має велике значення. Обмеження споживання алкоголю також корисне.
 • Контроль стресу. Регулярні техніки розслаблення, медитація, йога та інші методи управління стресом можуть допомогти знизити його вплив на серцево-судинну систему.
 • Регулярний медичний огляд. Це включає перевірку рівнів холестерину, кров'яного тиску та інших показників здоров'я.
 • Вживання здорової дієти. Дієта, багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та корисними жирами, може допомогти знизити ризик серцевих захворювань.
 • Управління хронічними захворюваннями. Контроль діабету, високого кров'яного тиску та інших станів може запобігти ускладненням, які можуть призвести до печіння в грудях.
 • Обмеження вживання кофеїну. Для деяких людей, зменшення кількості кофеїну може допомогти зменшити симптоми печіння в грудях, особливо якщо вони чутливі до кофеїну.

Пам'ятайте, що ці загальні рекомендації стосуються не всіх, тому важливо консультуватися зі своїм лікарем для розробки індивідуального плану лікування і профілактики з урахуванням вашого поточного стану здоров'я та медичної історії. У жодному разі не займайтеся самолікуванням і не приймайте самостійно жодні ліки без нагляду вашого лікаря, оскільки це може призвести до негативних наслідків для вашого здоров'я.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.