Перша допомога при кровотечах: покроковий алгоритм дій

07 липень 2023
Перша допомога при кровотечах: покроковий алгоритм дій

Кровотеча, як зовнішня, так і внутрішня, може бути небезпечною для життя і потребує негайної допомоги. У цій статті ми викладемо покроковий алгоритм надання першої допомоги при різних видах кровотеч, щоб ви отримали знання, необхідні для рішучих дій в екстрених ситуаціях.

Чому виникає кровотеча?

Кровотеча виникає, коли кровоносні судини пошкоджуються через травму або стан здоров'я. Крововтрата може бути зовнішньою, видимою через відкриту рану, або внутрішньою, прихованою всередині організму. Негайна перша допомога при кровотечі має вирішальне значення для запобігання подальшої крововтрати та забезпечення безпеки потерпілого.

Яка перша допомога при капілярній кровотечі?

Капілярна кровотеча звиникає внаслідок пошкодження найдрібніших кровоносних судин і зазвичай характеризується повільним, сочащимся потоком крові. Щоб зупинити капілярну кровотечу, виконайте такі дії:

 1. Очистіть рану м'яким милом і водою, якщо це можливо.
 2. Притисніть рану чистою тканиною або марлею.
 3. Підніміть уражену ділянку вище рівня серця, якщо це можливо, щоб зменшити кровотік.
 4. Накладіть лейкопластир або бинт, щоб зафіксувати пов'язку на місці.

Що робити у випадку артеріальної кровотечі?

Артеріальна кровотеча характеризується яскраво-червоною кров'ю, що витікає струменем, і може призвести до швидкої крововтрати. Надання першої допомоги при артеріальній кровотечі:

 1. Негайно викличте швидку допомогу.
 2. Притисніть рану чистою тканиною або марлею і не відривайте її, навіть якщо вона намокла.
 3. Якщо можливо, підніміть уражену кінцівку.
 4. Якщо прямий тиск не зупиняє кровотечу, накладіть джгут вище рани (ближче до серця), переконавшись, що він достатньо туго затягнутий, щоб зупинити кровотік.

Перша допомога при венозній кровотечі

Венозна кровотеча - це темно-червона кров, яка постійно витікає. Надання першої допомоги при венозній кровотечі:

 1. Притисніть рану чистою тканиною або марлею.
 2. Підніміть уражену кінцівку вище рівня серця, якщо це можливо.
 3. Якщо прямий тиск і підняття не зупиняють кровотечу, накладіть джгут вище рани (ближче до серця) і негайно зверніться за медичною допомогою.

Що робити у випадку внутрішньої кровотечі?

Внутрішня кровотеча може бути небезпечною для життя, оскільки вона невидима і може спричинити значну втрату крові. Симптомами можуть бути біль, набряк, синці або ознаки шоку. У разі підозри на внутрішню кровотечу:

 1. Негайно викличте швидку допомогу.
 2. Тримайте потерпілого в нерухомому положенні і підніміть його ноги, якщо це можливо, щоб забезпечити приплив крові до життєво важливих органів.
 3. Зігрійте потерпілого ковдрою або одягом, щоб запобігти шоку.
 4. Слідкуйте за диханням і пульсом потерпілого та будьте готові зробити штучне дихання, якщо це необхідно.

Що робити за відсутності джгута?

Якщо під рукою немає джгута, ви можете імпровізувати його, використовуючи смужку тканини, ремінь або подібний предмет. Виконайте наступні кроки:

 1. Оберніть імпровізований джгут навколо кінцівки, вище рани (ближче до серця).
 2. Зав'яжіть вузол і покладіть на нього міцний предмет, наприклад, палицю.
 3. Зав'яжіть ще один вузол над предметом, щоб закріпити його на місці.
 4. Скрутіть предмет, щоб затягнути джгут, доки кровотеча не зупиниться.

Знання того, як надати першу допомогу при кровотечі, має вирішальне значення в надзвичайних ситуаціях. Розуміючи різні типи кровотеч і відповідні кроки для зупинки крововтрати, ви можете потенційно врятувати життя. Також добре, якщо під рукою є кровоспинні препарати, які допоможуть швидше припинити кровотечу. Не забувайте звертатися за професійною медичною допомогою у разі сильної кровотечі і завжди ставте на перше місце безпеку потерпілого.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.