Підвернули ногу: перша допомога та лікування

09 листопад 2023
Підвернули ногу: перша допомога та лікування

Мабуть, кожен із нас хоча б раз у житті «підвертав» ногу або гомілкостоп. Така неприємна травма може статися вдома, на прогулянці, під час занять спортом. Важливо відразу ж надати собі правильну допомогу, адже неправильні дії можуть призвести до серйозних ускладнень.

Коли людина "підвернула ногу", що робити знають далеко не всі. Для початку необхідно правильно розпізнати симптоми вивиху, щоб не сплутати його з іншими схожими травмами:

 • біль у місці ушкодження;
 • набряк та синюшність;
 • обмеження рухливості.

Якщо ви сумніваєтесь – це вивих чи можливо перелом, зверніть увагу на такі моменти:

 1. При переломі біль інтенсивніший.
 2. З'являється неприродна рухливість у місці травми.
 3. Неможливість ступити на ногу.

Перша допомога при вивиху ноги

Вивих ноги або надколінка може виникнути через травму. Якщо ви стали свідком такої ситуації, ось кілька кроків, які можна вжити для надання першої допомоги:

 1. Перед усім важливо викликати швидку медичну допомогу або надати можливість іншій особі це зробити. Травма ноги може потребувати серйозної медичної уваги.
 2. Переконайтеся, що місце події є безпечним і не містить інших потенційних загроз, наприклад, руху транспорту або падаючих предметів.
 3. Якщо ви не є фахівцем у медичній допомозі, не намагайтеся розгинати чи виправляти травмовану ногу, оскільки це може заподіяти додаткові ушкодження.
 4. Якщо у вас є лід чи холодний компрес, можна обережно накласти його на травмовану ділянку через рушник або інший бар'єр, щоб запобігти обмороженню шкіри. Холод допоможе зменшити запалення та біль.
 5. Травмовану ногу потрібно утримувати в спокої. Намагайтеся не чинити надмірного тиску або рухів на пошкоджену колінну чашечку.
 6. Якщо є можливість, можна зафіксувати ногу, використовуючи підручні предмети. Наприклад, це може бути планка, дверна рама або підставка.
 7. Якщо шкіра пошкоджена, слід обробити травмовану ділянку антисептичним засобом та застосувати стерильний бандаж або пов'язку.
 8. Необхідно уважно спостерігати за станом особи, яка отримала травму. Якщо з'являться ознаки шоку, сильного болю, набряку, порушень чи загрозливих симптомів, необхідно негайно повідомити швидку медичну допомогу та намагатися забезпечити комфорт та підтримку постраждалому.

Запам'ятайте, що надання першої допомоги при травмі – це тимчасовий захід, і важливо звернутися до фахівця для подальшого обстеження та лікування.

Лікування вивиху ноги

Лікування вивиху ноги – це серйозний медичний процес, і він має проводитися під наглядом фахівця. Вивих ноги відбувається, коли кістки суглобу зміщуються зі свого звичного положення. Це може призвести до серйозного ушкодження суглобу та прилеглих тканин.

Ось деякі кроки та принципи лікування вивиху ноги:

 1. Лікар може призначити анальгетики для полегшення болю.
 2. Ортопед або хірург може вручну повернути кістку в правильне положення. Цей процес називається редукція.
 3. Після відновлення суглобу лікар може накласти гіпсову пов’язку або спеціальний бандаж, щоб знерухомити суглоб і підтримувати ногу, поки вона не заживе.
 4. Після вправлення вивиху ноги фізична терапія може допомогти відновити рухливість та міцність суглобу та навколишніх м'язів.
 5. Під час лікування пацієнти повинні стежити за станом ноги і дотримуватися рекомендацій лікаря щодо обмежень та режиму активності.

Важливо відзначити, що вивих ноги – це серйозна травма, і вона потребує надзвичайної уваги та лікування. Всі кроки повинні бути виконані під наглядом медичних фахівців. Спроби самостійно виправити вивих ноги можуть призвести до погіршення стану та ушкодження суглобу та тканин.

Реабілітація вивиху ноги

Реабілітація після вивиху ноги – це важлива частина лікування, яка спрямована на відновлення функцій кінцівки, зміцнення м'язів та попередження повторних травм. Ось деякі рекомендації щодо реабілітації після вивиху ноги:

 • Після вивиху ноги фізична терапія є надзвичайно важливою. Фахівець з фізичної терапії розробить індивідуальну програму вправ спеціально для вас. Ця програма буде спрямована на відновлення рухомості суглобу, зміцнення м'язів та полегшення болю.
 • Лікувальна фізкультура включатиме вправи для зміцнення м’язів і суглобів ніг. Вони допоможуть зберегти стабільність суглоба і запобігти повторним вивихам.
 • Після лікування та фізичної терапії важливо поступово збільшувати активність. Це допоможе покращити кровообіг та стан ноги. Проте слід робити це обережно і за вказівкою фахівця.
 • Під час реабілітації слід уникати надмірного навантаження та рухів, які можуть призвести до повторного вивиху. Захищайте суглоб від подібних ситуацій, носіть стабілізуючий бандаж, якщо це рекомендує лікар.
 • Для зменшення запалення та болю можна використовувати холодні компреси на початковому етапі реабілітації, а пізніше – теплі компреси для полегшення напруги м'язів.
 • Масаж може допомогти розслабити напружені м'язи та полегшити біль.
 • Важливо дотримуватися всіх порад і рекомендацій лікаря чи фахівця з фізичної терапії.
 • Поговоріть зі своїм лікарем або фізіотерапевтом про те, коли ви зможете повернутися до звичайної повсякденної діяльності та фізичної активності.

Запам'ятайте, що реабілітація може бути тривалим процесом, і важливо бути терплячим та дотримуватися рекомендацій фахівців. Перед початком будь-якої програми реабілітації завжди консультуйтеся з лікарем для отримання індивідуальних порад та плану лікування.

Профілактика

Профілактика вивиху ноги може допомогти зменшити ризик цієї травми. Ось кілька порад, які можуть допомогти вам уникнути вивиху ноги:

 1. Регулярна фізична активність та зміцнення м'язів ноги можуть підтримувати стабільність суглобу. Робіть вправи, спрямовані на зміцнення м'язів, особливо якщо ви займаєтеся спортом або фізично активні.
 2. Тренуйтеся на збереження стійкості та розвивайте баланс. Це може допомогти уникнути падінь та травм суглобів.
 3. У разі спортивних занять впевніться, що ви використовуєте правильне спорядження, таке як захисні наколінники або спеціальні взуття для підтримки суглобу.
 4. Під час активностей на нерівних поверхнях, таких як гірськолижні спуски чи пішохідні маршрути, бути особливо обережним і уважним.
 5. Дотримуйтеся збалансованої дієти та займайтеся спортом, щоб підтримувати нормальну вагу тіла. Надмірна вага може збільшити ризик травм суглобів.
 6. Під час спортивних занять дотримуйтеся правил безпеки та рекомендацій тренера чи інструктора.
 7. Уникайте перевантаження та не змагайтеся або не тренуйтесь, якщо у вас вже є травми суглобів або стан суглобу погіршився.
 8. Розтяжка та регулярні рухи для підтримки гнучкості суглобів можуть бути корисними.
 9. Впевніться, що ви використовуєте взуття, яке підтримує стабільність та захищає ваши суглоби.

Якщо ви відчуваєте біль в суглобах, обов’язково проконсультуйтеся з Вашим лікарем. Обережне поводження під час фізичної активності може значно знизити ризик вивиху ноги та інших травм суглобів.

Також в профілактичних цілях ви можете купити онлайн БАДи для суглобів за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Перед прийомом будь-яких ліків та харчових додатків обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем, та не займайтеся самолікуванням.

Редакторська група
Оновлено: 12.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.