Сальмонельоз: причини і методи лікування

31 жовтень 2023
Сальмонельоз: причини і методи лікування

Сальмонельоз – це гостра інфекційна хвороба, яка вражає шлунково-кишковий тракт. Захворювання вимагає серйозного і своєчасного підходу до діагностики та лікування. У світі відзначається висока поширеність цієї інфекції, і це робить тему актуальною для широкого кола читачів. Давайте детальніше розглянемо основні аспекти цього захворювання.

Важливо розуміти, що існують різні форми сальмонельозу, які можуть мати різні клінічні прояви. Захворювання часто має сезонний характер і зазвичай виникає у теплий період року.

Причини та джерела зараження

Однією з основних причин розвитку сальмонельозу є контакт з інфікованими тваринами або споживання забруднених продуктів. Серед основних джерел зараження можна виділити:

 • Контакт з інфікованими тваринами: домашні тварини можуть бути носіями бактерій без видимих симптомів.
 • Споживання забруднених продуктів: особливо м'ясо, яйця та молочні продукти.
 • Неправильна термічна обробка продуктів: що є потенційним джерелом розповсюдження інфекції.
 • Відсутність особистої гігієни та безпеки при приготуванні їжі: це важливий фактор у розвитку захворювання.

Важливість гігієни не можна недооцінювати, оскільки вона має важливе значення для запобігання сальмонельозу.

Симптоми сальмонельозу

Після періоду інкубації, що триває від кількох годин до двох днів, у пацієнта можуть з'явитися наступні симптоми сальмонельозу:

 • Захворювання починається гостро з симптомів нудоти і блювоти: часто супроводжується загальним нездужанням.
 • Діарея, можлива кров у калі: що свідчить про тяжке ураження шлунково-кишкового тракту.
 • Лихоманка та загальна слабкість: зазвичай триває від 2 до 7 днів.
 • Тривалість симптомів та їх прояви: може варіюватися в залежності від стану імунітету та інших факторів.

Раннє виявлення симптомів може сприяти швидкому встановленню діагнозу і початку лікування.

Діагностика сальмонельозу

Діагностика сальмонельозу включає в себе декілька кроків, які допомагають лікарю підтвердити наявність цієї інфекції. Основні методи діагностики включають:

 • Збір медичної історії. Лікар зазвичай розпочинає діагностику з питань про симптоми, які вас турбують, і вашу медичну історію. Важливо згадати будь-які контакти з харчовими продуктами, які могли бути інфіковані сальмонеллами, а також можливі джерела зараження.
 • Фізичне обстеження. Лікар може провести фізичне обстеження для оцінки стану вашого здоров'я, включаючи оцінку гідрації, температури та інших фізичних параметрів.
 • Аналіз калу. Лабораторний аналіз калу може виявити наявність бактерії Salmonella або її антигенів. Кал зазвичай збирається та відправляється до лабораторії для дослідження.
 • Аналіз крові. У деяких випадках ваш лікар може призначити аналізи крові, щоб перевірити наявність антитіл до бактерій Salmonella, що може вказувати на інфекцію.
 • Посів калу. Цей тест передбачає вирощування бактерій із зразка калу на спеціальному середовищі. Це дає можливість ідентифікувати конкретний штам Salmonella і визначити його чутливість до антибіотиків. Найточнішим методом діагностики сальмонельозу вважається посів калу.
 • Молекулярні тести. Сучасні методи молекулярної діагностики можуть використовуватися для виявлення генетичного матеріалу Salmonella в пробах калу. Ці тести є швидшими та більш точними.

Зазвичай результати аналізів калу будуть готові протягом декількох днів. Якщо інфекція підтвердиться, ваш лікар порекомендує відповідне лікування та порадить вам, як доглядати за собою та як запобігти поширенню інфекції.

Лікування сальмонельозу

Лікування сальмонельозу, інфекційного захворювання, спричиненого бактерією Salmonella, зазвичай не вимагає симтоматичного лікування. Госпіталізація показана всім хворим із середньотяжкими та тяжкими інфекційними симптомами та небезпечними фоновими захворюваннями. В інших випадках лікування може проводитися амбулаторно. Основні принципи лікування сальмонельозу включають:

 • Важливо уникати зневоднення, оскільки діарея та блювота можуть призвести до втрати організмом великої кількості рідини. Пацієнтам рекомендується вживати багато рідини, такої як вода, засоби для регідратації, щоб поповнити втрачені при зневодненні електроліти.
 • Під час лікування пацієнтам рекомендується відпочивати та вживати легку їжу. Уникайте важкої та грубої їжі, особливо під час активних симптомів.
 • У важких випадках, особливо при розповсюдженні інфекції в організмі, лікар може призначити антибіотики. Вибір антибіотика буде залежати від чутливості бактерії Salmonella до конкретних препаратів.
 • Якщо сальмонельоз призводить до ускладнень, таких як бактеріємія (проникнення бактерій у кров), абсцеси чи інші проблеми, може знадобитися спеціалізоване лікування.
 • Важливо дотримуватися санітарних правил під час приготування їжі та роботи з харчовими продуктами, щоб уникнути подальших інфекцій сальмонеллами.

Лікування сальмонельозу зазвичай триває декілька днів до кількох тижнів, залежно від тяжкості захворювання. Важливо негайно звернутися до лікаря, якщо ви підозрюєте сальмонельозну інфекцію або якщо у вас є серйозні симптоми, такі як висока температура, кров у калі або сильний біль у животі. Ваш лікар зможе поставити діагноз і розробити план лікування на основі вашого стану здоров’я та історії хвороби.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже це може погіршити стан. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Профілактика

Сальмонельоз може призводити до ряду ускладнень, включаючи сепсис, ураження внутрішніх органів та інші проблеми. Профілактика включає в себе:

 • Особиста гігієна: миття рук, чистота на кухні.
 • Безпека при приготуванні їжі: уникайте перехресного забруднення та належним чином термічно обробляйте продукти.
 • Поінформованість населення щодо сальмонельозу та профілактики сальмонельозу.

Правильний підхід до профілактики може значно знизити ризик зараження та ускладнень.

Сальмонельоз – це серйозне захворювання, яке може мати негативний вплив на здоров'я людини. Важливо підкреслити необхідність своєчасної діагностики та лікування сальмонельозу. Шляхом дотримання простих правил гігієни та безпеки при приготуванні їжі, можна значно знизити ризик розвитку цього захворювання.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн антибактеріальні препарати за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.