Серцева недостатність: розуміємо причини, симптоми та шляхи лікування

27 листопад 2023
Серцева недостатність: розуміємо причини, симптоми та шляхи лікування

Серцева недостатність – це стан, який потребує високої уваги та своєчасного лікування. Важливо розуміти його симптоми, можливі наслідки та методи профілактики. Серцева недостатність виникає, коли серце не може ефективно прокачати достатню кількість крові для задоволення всіх потреб організму.

Різновиди серцевої недостатності

Серцева недостатність – це серйозне захворювання, яке може мати різні форми та ступені важкості. Основні різновиди серцевої недостатності включають:

 1. Серцева недостатність зі зниженою фракцією викиду. У цій формі серцевої недостатності серце не може ефективно викидати кров у систему. Це може статися через пошкодження серцевого м'яза після інфаркту, хвороби клапанів або інших причин.
 2. Серцева недостатність зі збереженою фракцією викиду. У цьому випадку фракція викиду (відсоток крові, який серце викидає при кожному скороченні) залишається в нормі, але інші функції серця можуть бути порушені. Ця форма часто спостерігається у літніх пацієнтів.
 3. Серцева недостатність правого шлуночка. В цьому випадку проблема виникає у правому шлуночку серця, який не може належним чином доставляти венозну кров в легені. Це може статися через хвороби легенів, такі як хронічна обструктивна хвороба легенів (ХОЛЛ) або пульмональна гіпертензія.
 4. Серцева недостатність лівого шлуночка. В цьому випадку лівий шлуночок не може належним чином викидати кров у органи та тканини організму. Це може бути результатом інфаркту, гіпертонії або інших захворювань.
 5. Серцева недостатність змішаного типу. Деякі пацієнти можуть мати комбінацію різних видів серцевої недостатності.

Важливо розуміти, що серцева недостатність – це хронічне захворювання, і лікування може варіюватися в залежності від форми та ступеня важкості. Лікарі призначають ліки, дієту, фізичну активність та інші заходи для керування цим станом і покращення якості життя пацієнтів.

Симптоми серцевої недостатності

Серцева недостатність може мати різноманітні симптоми, які можуть залежати від форми та ступеня важкості захворювання. Основні симптоми серцевої недостатності включають:

 • Задишка (диспное). Це один з найпоширеніших симптомів серцевої недостатності. Пацієнти відчувають ускладнене дихання, особливо при фізичній активності або навіть у спокої.
 • Втомлюваність та слабкість. Люди з серцевою недостатністю часто скаржаться на відчуття втоми та слабкості навіть при невеликих фізичних зусиллях.
 • Набряки. Серцева недостатність може призводити до набряків, особливо на обличчі, ногах, щиколотках і череві. Набряки виникають через накопичення рідини в організмі.
 • Зміна частоти серцевих скорочень. Пульс може стати частішим і нерегулярним через недостатність серця викидати кров.
 • Кашель і виділення слизу. Люди з серцевою недостатністю можуть відчувати постійний кашель, особливо вночі. Це може бути пов'язано з нагромадженням рідини в легенях.
 • Постійне відчуття кисневого голоду. Пацієнти можуть скаржитися на відчуття недостатку повітря і бажання сидіти або стояти для полегшення дихання.
 • Вплив на інші системи організму. Серцева недостатність може впливати на інші органи, призводячи до симптомів, таких як печія, загальна слабкість, погіршення апетиту і інші.

Симптоми можуть відрізнятися в різних людей, тому важливо негайно проконсультуватися з лікарем при підозрі на серцеву недостатність для точної діагностики і лікування.

Причини серцевої недостатності

Причини серцевої недостатності можуть бути різноманітними і включають:

 • Інфаркт міокарда (серцевий напад). Пошкодження серцевого м'яза після інфаркту може призвести до втрати частини функції серця і розвитку серцевої недостатності.
 • Гіпертонія (високий артеріальний тиск). Постійний підвищений тиск у судинах може призвести до перевантаження серця і його послаблення.
 • Хвороби клапанів серця. Дефекти або пошкодження серцевих клапанів можуть порушити нормальний потік крові через серце.
 • Коронарна артеріальна хвороба (КАГ). Пошкодження коронарних артерій (судин, що живлять серце) може обмежити кровопостачання до серцевого м'яза і призвести до серцевої недостатності.
 • Хронічні захворювання легень. Захворювання легень, такі як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) і легеневий фіброз, можуть впливати на роботу серця
 • Діабет: Діабет може спричинити пошкодження судин і нервів, що впливає на серце.
 • Інфекції. Серцеві інфекції, такі як ендокардит, можуть призвести до пошкодження клапанів і функцій серця.
 • Безконтрольне вживання алкоголю або наркотиків. Зловживання алкоголем і наркотиками може пошкодити серце і викликати серцеву недостатність.
 • Захворювання м'яза серця (кардіоміопатія). Кардіоміопатія – це захворювання, при якому м'яз серця стає слабким і неефективним у викиді крові.
 • Серцевий ритмічний розлад (аритмія). Порушення нормального ритму серця може вплинути на його здатність належним чином прокачувати кров.
 • Інші хвороби і стани. Деякі інші стани, такі як анемія, отруєння свинцем, амілоїдоз і саркоїдоз, можуть також призвести до серцевої недостатності.

Важливо зазначити, що існують фактори ризику, такі як спадковість, вік і стать, які також можуть впливати на ризик розвитку серцевої недостатності. Розуміння цих причин і факторів ризику важливе для профілактики та керування серцевою недостатністю.

Діагностика серцевої недостатності

Діагностика серцевої недостатності включає в себе ряд методів і процедур, що допомагають лікарю встановити наявність цього захворювання та визначити його вид і ступінь важкості. Ось основні методи діагностики серцевої недостатності:

 • Медичний огляд та історія хвороби. Лікар проводить детальний медичний огляд пацієнта, під час якого вивчається сімейна історія хвороби, симптоми, тривалість їх прояву, фактори ризику, які можуть впливати на розвиток серцевої недостатності.
 • Фізичний огляд. Лікар вимірює кров'яний тиск, пульс, вагу пацієнта, слухає серцевий ритм і легені. Особлива увага приділяється ознакам, таким як набряки (наприклад, набряки ніг), наявність третього серцевого тона тощо.
 • Електрокардіографія (ЕКГ). ЕКГ вимірює електричну активність серця і може виявити аномалії ритму і провідності, що може вказувати на можливий інфаркт міокарда.
 • Ехокардіографія (ультразвукове дослідження серця). Цей метод дозволяє визначити розміри та функцію серця, оцінити роботу клапанів, виміряти об'єм викиду крові та інші параметри.
 • Рентгенографія грудної клітки. Рентгенівське дослідження може виявити зміни в структурі легень та серця, а також допомагає визначити об'єм набряку легень.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці методи дозволяють отримати детальні зображення серця та судин, що подають кров до нього.
 • Лабораторні аналізи. Включають в себе аналізи крові для визначення рівня білків, ферментів, солей та інших речовин, які можуть бути пов'язані з серцевою недостатністю.
 • Тести з навантаженням. Деякі пацієнти можуть проходити функціональні тести, такі як велоергометрія або ходьба на біговій доріжці, щоб оцінити фізичну здатність та функцію серця під час навантаження.

Діагностика серцевої недостатності має на меті точно визначити її причину, тип та ступінь важкості. На підставі результатів діагностики лікар розробляє план лікування та підтримки пацієнта з серцевою недостатністю.

Лікування та управління серцевою недостатністю

Лікування і управління серцевою недостатністю включають в себе комплекс заходів з метою полегшення симптомів, зниження навантаження на серце, зміцнення серцевої функції та запобігання ускладненням. Ось основні аспекти лікування та управління серцевою недостатністю:

 1. Медикаментозна терапія. Антигіпертензивні препарати (знижують артеріальний тиск), діуретики (допомагають виводити зайву рідину), антиаритмічні засоби (контролюють ритм серця). Інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючий фермент), бета-блокатори, а також інші препарати, що дозволяють поліпшити якість життя хворого та знизити ризик ускладнень. У деяких випадках призначають препарати для контролю запалення і уникнення утворення тромбів.
 2. Дієта та контроль натрію. Пацієнти з серцевою недостатністю повинні дотримуватися обмеженої дієти з обмеженням натрію, оскільки надлишок натрію може призвести до набряків та погіршення симптомів.
 3. Регулярна фізична активність, під контролем лікаря, може покращити функцію серця та загальний стан пацієнта.
 4. Відмова від шкідливих звичок. Відмова від куріння та обмеження споживання алкоголю можуть позитивно вплинути на стан серця.
 5. Постійний медичний нагляд. Регулярні візити до лікаря, виконання рекомендацій та план лікування під контролем фахівця.
 6. Моніторинг стану здоров'я. Використання домашніх медичних приладів для вимірювання тиску та інших показників під контролем лікаря.
 7. Хірургічне втручання. У важких випадках може бути рекомендована хірургічна операція, наприклад аортокоронарне шунтування, стентування або встановлення кардіостимулятора.

Управління серцевою недостатністю вимагає індивідуального підходу та співпраці з лікарем для досягнення найкращих результатів та полегшення симптомів цього захворювання.

Профілактика серцевої недостатності

Профілактика серцевої недостатності відіграє важливу роль у підтримці серцево-судинної системи та загального здоров’я. Ось кілька ключових кроків для попередження цього захворювання:

 • Збалансована дієта. Споживання здорової їжі, багато фруктів, овочів, повноцінних зерен та нежирних білків допоможе знизити ризик серцевої недостатності. Обмеження солі та насичених жирів також важливо для здоров'я серця.
 • Фізична активність. Регулярні фізичні вправи, такі як ходьба, плавання або їзда на велосипеді, сприяють зміцненню серцево-судинної системи та зниженню ризику серцевих захворювань.
 • Контроль ваги. Підтримання здорової ваги або зниження надлишкової ваги може значно зменшити ризик розвитку серцевої недостатності.
 • Підтримка психоемоційного стану. Стрес та депресія можуть погіршувати стан серця. Посилена психологічна підтримка та використання антистресових стратегій можуть бути корисними.
 • Прийом ліків згідно з рецептом лікаря. Якщо ви маєте високий кров'яний тиск, діабет або інші захворювання, які можуть спричинити серцеву недостатність, важливо приймати ліки згідно з рекомендаціями лікаря.
 • Помірне споживання алкоголю. Якщо ви вживаєте алкоголь, робіть це відповідально і в невеликих дозах. Надмірне споживання може нанести шкоду вашому серцю.
 • Відмова від куріння. Куріння є серйозним фактором ризику для серцевих захворювань. Відмова від цієї шкідливої звички допоможе зберегти здоров'я серця.
 • Регулярний медичний огляд. Важливо регулярно відвідувати лікаря для обстеження, щоб виявити можливі проблеми та почати лікування на ранній стадії.

Загальною метою профілактики серцевої недостатності є підтримка здорового способу життя та уникнення факторів ризику, що сприяють її розвитку. Раннє виявлення та управління хворобою можуть значно покращити якість та тривалість життя.

Купити онлайн ліки від захворювань серця за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Перед прийомом будь-яких ліків та харчових додатків обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.