Що робити, щоб не хропіти

19 грудень 2023
Що робити, щоб не хропіти

Якісний сон – один з основних компонентів здоров'я. Хропіння вночі може впливати на якість сну не лише у тієї людини, що хропить, але й у тих, хто поруч. Тому питання хропіння стає актуальним для багатьох.

Щоб вирішити проблему, важливо з'ясувати її корені. Причин хропіння може бути декілька:

 • Слиз – заструмлювання слизу в дихальних шляхах може призводити до звуків хропіння.
 • Загроза зі сторони дихальних шляхів – наприклад, при астмі чи алергіях.
 • Положення тіла під час сну – деякі положення тіла під час сну можуть спричиняти звук хропіння.
 • М'язовий тонус – відсутність достатнього м'язового тонусу у верхніх дихальних шляхах може викликати хропіння.
 • Збільшені мигдалини – особливо у дітей, великі мигдалини можуть сприяти звукам хропіння.
 • Наявність хронічних захворювань – синусит чи риніт: захворювання, які впливають на слизові оболонки, можуть викликати хропіння. Хронічний бронхіт чи пневмонія – може призводити до хропіння під час дихання.
 • Ослаблені м'язи горла – може відбуватися при старінні або у зв'язку із набряком горла.
 • Зайва вага – надмірний жировий шар може стискати дихальні шляхи.
 • Положення язика – якщо язик опускається надто глибоко, він може перешкоджати нормальному проходженню повітря.
 • Алергії – набряклий ніс може звужувати дихальні шляхи.
 • Форма піднебіння – надто м'яке або велике піднебіння може перешкоджати проходу повітря.

Зрозумівши причину, можна ефективно боротися з хропінням та вибрати найкращий спосіб, як позбутися храпу.

Поради для здорового сну без хропіння

Хропіння може стати серйозною проблемою для багатьох людей і їх партнерів. Це не тільки заважає спокійному сну, але й може вказувати на наявність серйозних захворювань, таких як апное у сні. Нижче наведені поради, які можуть допомогти покращити якість вашого сну та позбутися хропіння:

 1. Правильне положення тіла під час сну. Сон на спині, може спричинити опускання м'якого піднебіння та язика назад, що може викликати блокування дихальних шляхів. Спробуйте спати на боці.
 2. Відмова від алкоголю перед сном. Алкоголь розслаблює м'язи горла, що може викликати хропіння.
 3. Контроль ваги. Зайва вага, особливо навколо шиї, може стискати дихальні шляхи, викликаючи хропіння.
 4. Відмова від куріння. Куріння може збільшити запалення та набряк дихальних шляхів.
 5. Відмова від вечірніх кофеїнових напоїв та важкої їжі. Їх споживання перед сном може спричинити хропіння.
 6. Підтримка вологості у приміщенні. Сухе повітря може спричиняти подразнення в горлі та дихальних шляхах.
 7. Регулярна фізична активність. Фізична активність може допомогти підтримувати тонус м'язів горла.
 8. Контроль алергій. Перевірте, чи немає у вас алергії на пилок, пил або інші алергени, які можуть викликати набряк і звуження дихальних шляхів.
 9. Консультація з лікарем. Якщо ви вже вживали всі можливі заходи, але хропіння продовжується, можливо, вам потрібна консультація лікаря. Ви можете мати більш серйозне захворювання, таке як апное у сні, яке вимагає професійного лікування.

Пам'ятайте, що якісний сон – це ключ до загального здоров'я та добробуту. Відслідковуючи та вживаючи заходи проти хропіння, ви не тільки покращите якість вашого сну, але й збільшите свої шанси на довге та здорове життя.

Діагностика

Діагностика хропіння – це процес визначення причини хропіння та відповідних захворювань, які можуть бути пов'язані з цим симптомом. Важливо розрізняти звичайне хропіння від такого, що може бути ознакою більш серйозного захворювання, наприклад, апное у сні. Ось як відбувається процес діагностики:

 • Анамнез. Лікар спілкується з пацієнтом (та його партнером, якщо можливо) щодо характеристик хропіння, його тривалості, частоти, а також чи є відчуття втоми після прокидання.
 • Фізичний огляд. Може включати перевірку горла, носових проходів та інших структур дихальних шляхів. Лікар також може перевірити вагу та обсяг шиї, оскільки ці показники можуть вказувати на ризик апное у сні.
 • Полісомнографія. Це спеціалізоване дослідження сну, яке проводиться в сонній лабораторії. Під час цього тесту моніторять дихання, рухи очей, рухи тіла, рівень кисню в крові та інші показники.
 • Домашнє дослідження сну. Деякі випадки хропіння або підозри на апное у сні можуть бути діагностовані за допомогою портативних досліджень сну, які проводяться вдома.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) або комп'ютерна томографія (КТ). В ряді випадків, коли є підозра на анатомічні або патологічні причини хропіння, можуть використовувати ці методи діагностики.
 • Алергологічні тести. Якщо існує підозра, що хропіння викликане алергічною реакцією, можуть проводити алерготести.

Після проведення діагностики і визначення причини хропіння, лікар пропонує відповідне лікування. Це може включати зміни у способі життя, медикаментозну терапію, прилади для допомоги у диханні під час сну або, у важких випадках, хірургічне втручання.

Лікування

Лікування хропіння залежить від його причини та ступеня вираженості. Ось кілька поширених методів лікування хропіння:

Зміни способу життя

 • Зменшення ваги. Зайва вага, особливо навколо шиї, може давити на дихальні шляхи, спричиняючи хропіння.
 • Положення для сну. Сплячи на боці замість спини може допомогти зменшити хропіння.
 • Обмеження споживання алкоголю. Алкоголь розслаблює м'язи гортані, що може спричинити хропіння.
 • Відмова від куріння. Куріння може подразнювати дихальні шляхи, викликаючи хропіння.

Медикаменти

 • Алергічні реакції. Якщо причиною хропіння є алергія, антигістамінні препарати можуть бути корисними.
 • Засоби від храпу. Препарати можуть зменшити набряк у носових проходах.

Прилади для корекції подиху

 • Ортези для сну. Це прилади, які вставляються в рот і допомагають відтягувати нижню щелепу та/або язик вперед, відкриваючи дихальні шляхи.
 • Апарати CPAP (система непреривного позитивного тиску у дихальних шляхах). Вони використовуються, особливо для лікування апное у сні, і допомагають забезпечити вільний прохід повітря через дихальні шляхи.

Хірургічне втручання

 • Очищення дихальних шляхів. Хірургія може включати видалення міндальців, аденоїдів або інших перешкод в дихальних шляхах.
 • УЗВ (увільнення верхніх дихальних шляхів). Ця операція включає в себе ряд хірургічних втручань, щоб відкрити дихальні шляхи.

Альтернативні методи

Інші методи, такі як акупунктура чи гіпнотерапія, можуть бути корисними для деяких людей, але потребують подальших досліджень.

Для вибору найкращого методу лікування рекомендується звертатися до лікаря, який зможе провести правильну діагностику та визначити причину хропіння. В будь-якому разі не варто займатись самолікуванням, адже це може призвести до погіршення стану.

Профілактичні заходи

Запобігання хропінню є найкращим способом уникнення його негативних наслідків. Ось деякі базові профілактичні заходи, які можуть допомогти уникнути або зменшити хропіння:

 1. Правильне положення тіла під час сну. Спати на боці може запобігти розслабленню та опусканню м'язів задньої стінки гортані, що викликає хропіння. Також варто використовувати подушку для підняття голови на 10-15 см. Це може зменшити затруднення дихання.
 2. Здоровий спосіб життя. Зайва вага, особливо навколо області шиї, може давити на дихальні шляхи, спричиняючи хропіння.
 3. Обмеження споживання алкоголю та седативних засобів. Алкоголь та седативні препарати розслаблюють м'язи гортані, що може посилити хропіння.
 4. Дотримуйтесь регулярного режиму сну. Йдіть спати та прокидаєтесь приблизно в один і той же час кожного дня.
 5. Відмова від куріння. Куріння подразнює і запалює дихальні шляхи, що може призвести до хропіння.
 6. Зволожуйте повітря в спальні. Використовуйте зволожувач, щоб уникнути пересихання слизових оболонок ротової порожнини, порожнини та пазух носа, та гортані.
 7. Обережно із споживанням великої кількості молочних продуктів перед сном. Вони можуть спричинити відкладення слизу в гортані.

Запам'ятайте, що деякі особливості будови тіла або медичні стани можуть сприяти хропінню, тому якщо ви вжили всіх профілактичних заходів і все одно стикаєтеся з проблемою хропіння, рекомендовано консультуватися з лікарем.

Не забувайте про важливість якісного сну для вашого здоров'я. Контроль над хропінням – це інвестиція у ваше майбутнє. Бажаємо вам спокійних ночей та глибокого сну без хропіння!

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.