Що робити якщо німіють пальці рук

20 грудень 2023
Що робити якщо німіють пальці рук

Німіють пальці рук? Це може бути звичайною реакцією на певний стан чи зовнішній фактор, але іноді це може бути ознакою більш серйозного захворювання. Неможливо переоцінити важливість реагування на оніміння пальців, оскільки ігнорування цього симптому може призвести до ускладнень.

Причини оніміння пальців рук

Оніміння пальців рук – це відчуття втрати чутливості або "поколювання" в одному або декількох пальцях. Оніміння може бути тимчасовим або постійним і часто пов'язане з різними медичними причинами. Ось основні причини, через які може виникнути оніміння пальців рук:

 1. Стиснення нервів. Стиснення периферичних нервів може виникнути через тривале знаходження руки в одному положенні (наприклад, під час сну).
 2. Синдром карпального каналу. Це поширений стан, при якому стискається серединний нерв у зап'ясті, що може викликати оніміння в пальцях.
 3. Порушення кровообігу. Знижений кровообіг може бути причиною оніміння. Це може бути результатом тривалого тиску на руку або пальці, а також може бути пов'язане з медичними станами, такими як атеросклероз або захворювання, які впливають на кровообіг.
 4. Захворювання хребта. Проблеми з шийним відділом хребта, такі як грижа міжхребцевого диска, можуть стискати нерви, відповідальні за відправку сигналів до рук.
 5. Ревматоїдний артрит. Це хронічне запальне захворювання, яке може впливати на суглоби зап'ястя та руки.
 6. Діабет. Периферична нейропатія – це поширене ускладнення діабету, при якому ушкоджуються нерви, відповідальні за передачу сигналів між руками та мозком.
 7. Недостатність вітамінів. Недостатність вітамінів, особливо вітаміну В12, може призводити до нейропатії.
 8. Захворювання щитовидної залози. Брак або надлишок гормонів щитовидної залози може вплинути на роботу нервів.
 9. Множинний склероз(Розсіяний склероз). Це захворювання, при якому імунна система атакує «ізолюючу оболонку», котра оточує нервові волокна, може викликати оніміння або слабкість рук.
 10. Алкоголізм. Зловживання алкоголем може призвести до полінейропатії, вражаючи периферичні нерви.
 11. Травма. Ушкодження руки або зап'ястя може прямо впливати на нерви або кровообіг.

Якщо у вас постійне або періодичне оніміння пальців, вам слід звернутися до лікаря, щоб визначити причину та отримати відповідне лікування.

Діагностика

Діагностика оніміння пальців рук вимагає комплексного підходу, оскільки причини цього симптома можуть бути різноманітними. Якщо ви відчуваєте оніміння у пальцях, необхідно звернутися до спеціаліста, який проведе обстеження та призначить необхідні діагностичні процедури.

Ось декілька основних методів діагностики, які можуть бути використані для виявлення причин оніміння пальців:

 1. Анамнез хвороби. Лікар задасть вам питання про тривалість, частоту та інші характеристики вашого оніміння. Ви обговорите свої звички, роботу, спосіб життя, а також інші симптоми, які вас турбують.
 2. Фізичний огляд. Лікар перевірить ваші руки на наявність слабкості, зміни чутливості або інших аномалій. Спеціальні тести можуть бути виконані для виявлення синдрому карпального каналу, такі як тест Фалена або тест Тінеля.
 3. Електроміографія (ЕМГ). Допомагає визначити, чи працюють ваші м'язи та нерви належним чином. Це може бути корисно для виявлення синдрому карпального каналу або інших нервових захворювань.
 4. Нейрографія. Це дослідження використовується для вимірювання швидкості передачі електричного імпульсу по нервах.
 5. Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Може виявити проблеми зі спиною чи шиєю, які викликають стиснення нервів.
 6. Аналіз крові. Він може виявити діабет, недостатність вітамінів, ревматоїдний артрит та інші стани, які можуть викликати оніміння пальців.

Після проведення діагностичних процедур лікар може точно визначити причину оніміння та розробити план лікування.

Перша допомога при онімінні пальців рук

Оніміння пальців рук може бути результатом простої причини, такої як неправильне положення під час сну, або більш серйозного стану, такого як порушення кровообігу, захворювань нервової системи, або навіть діабету. Ось декілька кроків, які можна вжити при виникненні оніміння пальців:

 • Змініть положення. Якщо ви довго перебували в одному положенні, спробуйте поворушити руками, здійснюючи кругові рухи зап’ястками, згинаючи і випрямляючи пальці.
 • Масаж. Помасажуйте онімілу ділянку, щоб стимулювати кровообіг.
 • Розтяжка. Розтягніть руки і пальці, роблячи легкі рухи, щоб полегшити дискомфорт.
 • Зігрійте руки. Якщо ваши руки холодні, спробуйте зігріти їх. Використовуйте теплу воду, одяг або тепловий пакет, але уникайте прямого контакту з дуже гарячими предметами, щоб не спричинити опіки.
 • Стискання та релаксація. Виконуйте вправи на стиснення і розслаблення пальців, щоб поліпшити кровообіг.
 • Відкиньтеся та підніміть руки. Якщо оніміння викликане тривалим сидінням за комп'ютером або іншою роботою, трохи відкиньтеся назад на кілька хвилин і підніміть руки вгору, щоб покращити кровообіг.

Якщо оніміння пальців стає постійним або супроводжується іншими симптомами, такими як слабкість, біль чи головний біль, негайно зверніться до лікаря. Також, якщо ви знаєте, що у вас є медичні стани, які можуть викликати оніміння (наприклад, діабет або захворювання серця), негайно зверніться за медичною допомогою.

Коли потрібно звертатися до лікаря

Оніміння пальців рук – це симптом, який може бути спричинений рядом причин, від незначних до серйозних. Втім, визначені ситуації вимагають негайної медичної уваги або консультації з фахівцем. Ось кілька ознак і ситуацій, коли ви повинні негайно звертатися до лікаря:

 • Постійне оніміння. Якщо ви відчуваєте постійне оніміння в пальцях або руці без очевидної причини, це може бути ознакою серйозної проблеми.
 • Раптове оніміння. Якщо оніміння раптово поширюється на інші частини тіла або супроводжується іншими симптомами, такими як втрата рівноваги, запаморочення, втрата зору в одному оці або проблеми з мовою.
 • Травма. Якщо оніміння виникло після травми голови, шиї або спини, негайно звертайтесь до лікаря.
 • Супутні симптоми. Якщо оніміння супроводжується болями, слабкістю м'язів, втратою чутливості або «повзучими» відчуттями.
 • Проблеми з рухом. Якщо ви не можете рухати пальцем або рукою нормально, особливо якщо втрата рухливості раптова.
 • Хронічні захворювання. Якщо у вас є хронічні захворювання, такі як діабет або захворювання серця, і ви помічаєте часті епізоди оніміння.

Оніміння пальців може свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям, тому важливо прислухатися до свого організму і реагувати на симптоми. Навіть якщо причина здається вам незначною, краще звертатися до лікаря за консультацією, адже самолікування може лише погіршити стан та призвести до ускладнень.

Профілактика

Попередження завжди краще за лікування. Щоб запобігти проблемам, пов'язаним з онімінням пальців рук, можна вживати декілька простих профілактичних заходів.

 1. Збалансоване харчування. Вживання достатньої кількості вітамінів, зокрема В12, може запобігти нейропатіям. Забезпечте себе достатнім споживанням води для підтримки гідратації.
 2. Регулярні вправи. Зміцнення м’язів руки і зап'ястя може допомогти в запобіганні проблемам, таким як синдром карпального каналу. Розтяжки та вправи для рук можуть поліпшити кровообіг і зменшити ризик стиснення нервів.
 3. Оптимізація робочого простору. Якщо ви проводите багато часу за комп'ютером, забезпечте собі правильне положення рук і зап'ястя. Використовуйте ергономічну клавіатуру та мишу. Регулярно робіть перерви, щоб розім'яти руки.
 4. Уникайте тривалого стиснення рук. Не тримайте руки у одному положенні протягом тривалого часу. Якщо ваша робота вимагає тривалого виконання однотипних дій (наприклад, набір тексту), регулярно робіть перерви для розминки.
 5. Ведіть активний спосіб життя. Регулярна фізична активність підтримує здоров'я серцево-судинної системи, що покращує кровообіг у всьому організмі.
 6. Запобігання травмам. При виконанні фізичної роботи або спорту завжди використовуйте захисне обладнання для рук.
 7. Контроль за хворобами. Якщо у вас є захворювання, яке може викликати оніміння (наприклад, діабет), слідкуйте за своїм станом і дотримуйтесь рекомендацій лікаря.

Виконання цих профілактичних рекомендацій може допомогти уникнути проблем, пов'язаних з онімінням пальців рук, і підтримати здоров'я ваших рук на довгі роки.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.