Що робити якщо вкусила собака, а що категорично заборонено

18 грудень 2023
Що робити якщо вкусила собака, а що категорично заборонено

Кожна особа, яка стикається з домашніми тваринами, повинна знати, що робити коли вкусила собака. Правильна реакція може врятувати від серйозних наслідків для здоров'я. Однак неправильні дії після укусу можуть призвести до ускладнень.

Коли собака виявляє агресію, головне – не панікувати.

 • Не дратуйте собаку. Спробуйте повільно відійти.
 • Не робіть раптових рухів. Вони можуть спричинити більшу агресію.
 • Захищайте своє обличчя та горло, намагаючись відвернути увагу тварини в інший бік.

Оцінка пошкоджень та ступінь загрози

Коли собака вкусила людину, важливо вірно оцінити ступінь пошкодження та можливі ризики для здоров'я. В залежності від характеру укусу та інших обставин, наслідки можуть бути різними.

Типи укусів

 • Поверхневий укус: Подряпини або незначні рани від зубів. Такі укуси менш небезпечні, але можуть стати воротами для інфекції.
 • Глибокий укус: Проникаючий укус, при якому зуби пройшли через шкіру. Такий укус може пошкодити м'язи, сухожилля або навіть кістки.
 • Рвана рана: Краї укусу мають неправильну форму, з відшаруванням або відривом тканин.

Можливі загрози та наслідки укусу

 • У ротовій порожнині собаки є бактерії, які можуть спричинити інфекцію. Симптоми: почервоніння, набряк, біль, гній, локальний підйом температури.
 • Глибокі укуси можуть призвести до травми м'язів, сухожиль, артерій, нервів або кісток.
 • Якщо собака хвора на сказ, її укус може бути смертельно небезпечним. Сказ – це вірусна хвороба, яка передається через слину.
 • Укус собаки може залишити психологічний слід у вигляді посттравматичного стресового розладу.

Оцінка ступеня загрози

 • Низький ступінь: Поверхневі укуси без ознак інфекції.
 • Середній ступінь: Глибокі укуси, рвані рани, які можуть потребувати медичного втручання.
 • Високий ступінь: Укуси від собаки з підозрою на сказ, глибокі рвані рани, укуси в місцях ризику(наприклад, обличчя, горло).

Завжди важливо негайно звертатися до лікаря після укусу собаки, навіть якщо він здається незначним. Інфекція або інші ускладнення можуть розвинутися швидко, тому професійна допомога є критично важливою.

Надання першої допомоги

Укус собаки може мати різний ступінь глибини та тяжкості, але правильний підхід до надання першої допомоги здатний запобігти інфекції та іншим ускладненням. Якщо вас або когось із близьких вкусила собака, слід дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Захистіть себе. Якщо собака є агресивною або не відходить, відступіть на безпечну відстань чи знайдіть укриття.
 2. Оцінка та заспокоєння. Намагайтеся заспокоїти постраждалого. Паніка може збільшити кровотечу та стрес.
 3. Зупинка кровотечі. Прикладіть чисту тканину, бинт або ганчірку до рани і натискайте до тих пір, поки кров не зупиниться. У разі потреби можна підняти ушкоджену частину тіла, щоб зменшити кровотечу.
 4. Очищення рани. Обережно промийте рану під чистою проточною водою протягом кількох хвилин.
 5. Застосування антисептика. Після промивання рани, обробіть її антисептиком для запобігання інфекції(наприклад, 3% перекис водню, хлоргексидин).
 6. Закриття рани. Якщо рана глибока, може знадобитися медичний шов. В інших випадках закрийте рану стерильним бинтом.
 7. Звернення до лікаря. Навіть після надання першої допомоги вам необхідно звернутися до медичного закладу. Лікар оцінить ступінь пошкодження, можливість інфекції та вирішить питання про введення щеплення проти сказу чи тетанусу (правця).
 8. Спостереження. Після укусу слід уважно стежити за станом рани. Якщо ви помітили посилене почервоніння, набряк, утворення гною або підвищення температури тіла, негайно зверніться до лікаря.

Запам'ятайте, що найкращий спосіб уникнення укусів собаки – це запобігання небезпечним ситуаціям та навчання правилам поведінки поряд з тваринами.

Коли потрібно звертатися до лікаря

Після укусу собаки завжди рекомендується консультація з лікарем, навіть якщо на перший погляд ушкодження виглядає несерйозним. Ось кілька ситуацій, коли звертання до медичного закладу є абсолютно необхідним:

 • Глибокі або серйозні рани. Якщо укус собаки спричинив глибоке ушкодження шкіри, потребує медичного шва або можливе ушкодження сухожилля, м'язів чи кісток.
 • Підозра на сказ. У випадку, якщо собака невідома, виглядає хворою або агресивною без очевидної причини, а також якщо в районі відомі випадки сказу.
 • Ознаки інфекції. Якщо навколо рани виникає почервоніння, набряк, рана стає гарячою на дотик або з неї виходить гній. Також тривожним симптомом є підвищення температури або слабкість.
 • Ризик тетанусу (правця). Якщо особа не щеплена проти тетанусу або останнє щеплення було давно.
 • Слабкість імунітету. Для осіб з обмеженим імунітетом, таких як пацієнти, які приймають імуносупресанти, осіб з ВІЛ/СНІДом або онкологічних пацієнтів, ризик інфекції збільшений.
 • Укус на обличчі, шиї чи руці. Ці ділянки тіла мають більший ризик ускладнень, і тому їх слід негайно показати лікарю.
 • Немає можливості очистити рану. Якщо ви не можете належним чином промити рану або видалити з неї забруднення.

Незалежно від ситуації, краще бути дуже обережним. Якщо ви сумніваєтеся щодо стану рани або вашого здоров'я після укусу собаки, негайно зверніться до медичного закладу.

Що категорично заборонено робити

Після укусу від собаки важливо правильно доглядати за раною та уникати певних дій, які можуть погіршити стан ушкодження або призвести до інших ускладнень. Ось дії, які категорично заборонено робити:

 1. Ігнорувати укус. Навіть незначні укуси можуть призвести до інфекції, тому не слід сприймати їх легковажно.
 2. Сильно стискаючи, щоб видалити забруднення. Це може призвести до подальшого ушкодження тканин та проникнення інфекції в рану.
 3. Застосовувати спирт чи інші агресивні розчинники безпосередньо на рану. Це може спричинити подразнення та затримку процесу загоєння.
 4. Закривати рану герметичними пов'язками з клейкою основою або бинтами, якщо вона не була правильно оброблена. Це може створити сприятливе середовище для розвитку бактерій.
 5. Вживати лікарські препарати без консультації з лікарем. Деякі препарати можуть мати побічні ефекти або не бути ефективними проти інфекцій, спричинених укусом собаки.
 6. Запускати процес. Якщо ви помітили ознаки інфекції ( почервоніння, набряк, гаряча на дотик рана, гній), негайно звертайтеся до лікаря.
 7. Ігнорувати потребу в щепленні. У випадку, якщо є підозра на сказ чи відомо, що собака не була щеплена, обов'язково потрібно консультуватися з лікарем щодо можливості щеплення проти сказу.

Ключовим є розуміння того, що догляд за раною від укусу собаки – це важливий етап, який вимагає обережності та відповідальності. При найменших сумнівах щодо стану рани краще звертатися до спеціалістів. Пам’ятайте, що самолікування може лише погіршити стан і призвести до непередбачуваних ускладнень.

Профілактичні заходи

Для запобігання укусам від собаки і, відповідно, уникнення потенційних наслідків, слід дотримуватися ряду профілактичних заходів. Ось деякі з них:

 1. Обізнаність. Навчіть дітей правилам поведінки з собаками: не торкатися незнайомих тварин, не тягнути за вуха, хвіст, не підходити до тварини, коли вона їсть або спить.
 2. Не підходьте до незнайомих собак. Якщо бачите собаку на вулиці, навіть якщо вона на повідку, не підходьте до неї без дозволу власника.
 3. Не лякайте тварину. Уникайте різких рухів, гучних звуків і криків поруч з собакою.
 4. Завжди дозволяйте собаці познайомитися. Пропонуйте їй руку для обнюхування перед тим, як її погладити.
 5. Будьте обережні з собаками в стресових ситуаціях. Наприклад, під час грози, феєрверків або в гучних місцях.
 6. Відповідальність власників. Якщо ви є власником собаки, переконайтеся, що ваша тварина пройшла соціалізацію, вчіть її командам і завжди тримайте під контролем у громадських місцях.
 7. Стерилізація та кастрація. Стерилізовані або кастровані собаки менш агресивні і менш схильні до агресивної поведінки.
 8. Вакцинація. Регулярно вакцинуйте вашу собаку від різних захворювань, включаючи сказ.

Пам’ятайте, у більшості випадків собаки кусаються зі страху, а не через агресію. Вивчення мови тіла собаки і відповідна поведінка можуть допомогти уникнути багатьох непорозумінь і потенційних укусів.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.