Що таке тромбоз, які симптоми має та як від нього лікуватися

31 травень 2024
Що таке тромбоз, які симптоми має та як від нього лікуватися

Тромбоз – це медичний стан, який виникає, коли в кровоносній системі формується кров'яний згусток, блокуючи кровотік через артерії або вени. Цей процес може призвести до ряду серйозних ускладнень, включаючи ішемію та інфаркт, оскільки перешкода нормальному кровотоку обмежує доступ кисню до тканин і органів. Симптоми та наслідки тромбозу можуть значно варіювати в залежності від місця утворення згустку та ступеня його впливу на кровоток. Тому, це є однією з найбільш непередбачуваних та потенційно небезпечних медичних умов.

У цій статті ми розглянемо причини тромбозу та його симптоматику. Також, проаналізуємо різноманітні методи лікування, спрямовані на запобігання утворення тромбів, зменшення ризику рецидивів, а також управління ключовими симптомами для поліпшення якості життя пацієнтів.

Причини виникнення

Розуміння причин виникнення тромбозу є важливим аспектом у профілактиці та ранньому запобіганні цього стану. Різноманітні фактори, від способу життя до генетичних умов, можуть сприяти формуванню тромбів. Тому, важливо проводити комплексну оцінку ризиків та вживати відповідні заходи для запобігання цього стану.

 1. Застій крові. Недостатня фізична активність під час тривалого перебування в одній позі створює ідеальні умови для тромбоутворення, особливо в глибоких венах нижніх кінцівок.
 2. Травма або хірургічні втручання. Пошкодження судин або зміни в кровообігу після травм або операцій можуть сприяти утворенню згустків крові.
 3. Загальні захворювання судин, такі як атеросклероз, можуть створювати умови для тромбозу.
 4. Гіперкоагуляція. Деякі генетичні зміни або прийом певних медикаментів, наприклад, оральних контрацептивів, можуть підвищити схильність крові до згортання.
 5. Варикозне розширення вен. Варикоз вен не тільки впливає на естетичний вигляд ніг, але й значно підвищують ризик розвитку венозного тромбозу.
 6. Спосіб життя та дієта. Незбалансована дієта, яка не містить достатньо фруктів, овочів і клітковини, може призвести до підвищення ваги та холестерину, що збільшує ризик тромбозу.

Розуміння цих факторів допомагає визначати осіб з підвищеним ризиком тромбозу та розробити персоналізовані стратегії профілактики для уникнення цього потенційно небезпечного стану.

Симптоми

Симптоми тромбозу можуть значно варіювати залежно від місця розташування тромбу та його впливу на організм. Ось більш детальний опис можливих проявів тромбозу:

 • Набряк ураженої кінцівки. Тромб, який утворюється у глибоких венах кінцівок, може блокувати нормальний кровотік, що призводить до збільшення об'єму тканин та набряку.
 • Біль або дискомфорт у нозі. Пацієнти часто скаржаться на ниючий біль, особливо при ходьбі або стоянні, що може свідчити про тромбоз глибоких вен.
 • Почервоніння або синюшність шкіри. Уражена ділянка може змінити колір на червоний або набути синюшного відтінку, що є ознакою зменшення кровопостачання.
 • Місцеве підвищення температури. Ділянка навколо тромбу може стати незвично теплою на дотик порівняно з іншими ділянками тіла.
 • Розширені поверхневі вени. Видимість розширених поверхневих вен може бути знаком блокування глибших вен тромбом.

Крім основних симптомів тромбозу, існують супутні ознаки, які можуть супроводжувати цей стан, підкреслюючи його серйозність та потенційні ризики для здоров'я.

 • Задишка або ускладнення дихання. У разі утворення тромбу в легеневих артеріях може виникати один з найсерйозніших випадків тромбозу – тромбоемболія легеневої артерії, що супроводжується раптовим утрудненням дихання, болем у грудях та навіть втратою свідомості.
 • Біль у грудях, особливо при глибокому вдиху. Це може бути ознакою проблем з серцево-судинною системою.
 • Кашель, можливо з виділенням крові. Хоча це менш поширений симптом, кашель з кров'ю може вказувати на серйозне ускладнення, як легеневу емболію.
 • Запаморочення або непритомність. Раптове відчуття слабкості або непритомність може бути пов'язане з недостатнім кровопостачанням мозку через зменшений об'єм крові, що циркулює через утворення тромбу.
 • Прискорене серцебиття. Тахікардія або прискорене серцебиття може розвиватися як відповідь організму на спробу компенсувати зменшений кровотік внаслідок тромбозу.

Ці симптоми служать важливими індикаторами для медичних фахівців і можуть вимагати подальшого обстеження для підтвердження діагнозу тромбозу.

Види

Тромбоз може виникати в різних частинах серцево-судинної системи та класифікується залежно від локалізації та типу уражених судин. Розуміння різних видів тромбозу дозволяє медичним фахівцям точніше діагностувати та вибрати найбільш ефективну стратегію лікування.

 • Глибоковенний тромбоз (ГВТ). Цей тип тромбозу зазвичай вражає глибокі вени нижніх кінцівок, що може призвести до болю, набряку та почервоніння ураженої кінцівки.
 • Тромбоз ворітної вени. Це утворення згустку в судинах, які транспортують кров до печінки, що може призвести до збільшення тиску в системі ворітної вени та зменшення кровопостачання до цього органу.
 • Тромбоз ниркових вен. Утворення тромбу в судинах, які ведуть кров від нирок, що може спричинити порушення відтоку крові з нирок та призвести до різних патологічних змін у функціонуванні цих органів.
 • Тромбоз яремної вени. Це утворення згустку в судинах у яремній ділянці шиї, часто викликане інфекціями, внутрішньовенним вживанням наркотичних речовин або розвитком злоякісних пухлин.
 • Синдром Бадда-Кіарі. Стан, при якому відбувається утворення тромбів та блокування печінкової вени та нижньої порожнистої вени, що може призвести до порушення кровообігу та дисфункції печінки.
 • Синдром Педжета-Шреттера. Тромбоз глибоких вен плеча, що виникає внаслідок застоювання крові та утворення згустку у підключичній або пахвовій вені, що може викликати серйозні порушення в кровообігу та функціонуванні руки.
 • Церебральний венозний тромбоз. Тромбоз, що утворюється у венах мозку, може спричинити головний біль, судоми та інші неврологічні симптоми.
 • Тромбоз коронарних артерій. Формування тромбу в одній з артерій, що живлять серце, може призвести до інфаркту міокарда або гострої коронарної недостатності.

Кожен з цих видів тромбозу має свої особливості та потребує специфічного підходу до діагностики та лікування. Своєчасне розпізнавання та адекватне лікування кожного типу тромбозу є ключовим для запобігання серйозним ускладненням та покращення прогнозу для пацієнта.

Діагностика

Діагностика тромбозу включає застосування різноманітних медичних тестів та обстежень, які допомагають ідентифікувати наявність та локалізацію кров'яних згустків в кровоносних судинах, а саме:

 1. Ультразвукове дослідження (доплерографія). Цей метод використовується для візуалізації кровотоку в венах та виявлення областей зі зниженою або відсутньою циркуляцією, що може вказувати на наявність тромбу.
 2. Магнітно-резонансна венографія (МРВ). МРВ дозволяє отримати деталізовані зображення вен, використовуючи магнітне поле та радіохвилі, для ідентифікації місця та розміру тромбу.
 3. Комп'ютерна томографія (КТ). Особливо КТ з контрастним посиленням, яке може виявити наявність тромбу в легеневих артеріях або глибоких венах.
 4. Аналіз крові на д-димер. Підвищений рівень д-димера в крові може вказувати на активний процес тромбоутворення, хоча цей тест не є специфічним тільки для тромбозу.
 5. Венографія. Це інвазивний метод, який передбачає введення контрастної речовини безпосередньо в вену для отримання рентгенівських зображень, що може виявити тромбоз.

Ці методи діагностики дозволяють лікарям точно визначити наявність та місце тромбозу для подальшого планування лікування.

Лікування

Лікування тромбозу вимагає комплексного підходу, заснованого на сучасних медичних протоколах, які орієнтовані на мінімізацію ризику ускладнень та покращення якості життя пацієнтів.

 • Антикоагулянти. Ці препарати розріджують кров, запобігають утворенню нових тромбів та зменшують ризик ускладнень.
 • Тромболітична терапія. Цей метод передбачає введення ліків, які розчиняють тромб, тим самим відновлюючи нормальний кровотік у судині.
 • Компресійні панчохи. Вони застосовуються для зменшення набряків та болю, а також для запобігання розвитку посттромботичного синдрому у пацієнтів з глибоковенним тромбозом.
 • Фільтри нижньої порожнистої вени. У деяких випадках може бути використана імплантація фільтра в нижню порожнисту вену для запобігання міграції тромбів до легень.
 • Хірургічне втручання. У деяких випадках може бути необхідне хірургічне втручання для видалення тромбу або відновлення кровообігу.

Важливо пам'ятати, що самолікування тромбозу може бути небезпечним і призвести до серйозних ускладнень, включаючи тромбоемболію та інші стани, що можуть загрожувати життю. Тому, важливо звернутися до медичного фахівця для отримання належної оцінки та призначення відповідного лікування.

Профілактика

Профілактика тромбозу охоплює ряд стратегій та заходів, спрямованих на запобігання утворенню кров'яних згустків в судинах. Вона включає здоровий спосіб життя, активність, правильне харчування, вживання води, уникнення довгого сидіння або стояння без руху, а також може передбачати прийом препаратів або виконання спеціальних вправ для покращення кровообігу. Регулярні медичні огляди і консультації з лікарем допомагають вчасно виявляти можливі ризики та розробити індивідуальний план профілактики для кожного пацієнта.

 1. Підтримка активного способу життя. Регулярні фізичні вправи, такі як ходьба або плавання, допомагають покращити кровообіг та знижують ризик утворення тромбів.
 2. Здорове харчування. Дієта, багата на овочі, фрукти та білки, з низьким вмістом насичених жирів, може допомогти у підтримці здорової ваги та зниженні ризику тромбозу.
 3. Уникнення тривалого сидіння або стояння. Робіть короткі перерви для прогулянок або розминки кожну годину, особливо під час довгих подорожей або роботи за комп'ютером.
 4. Контроль за станом здоров'я. Регулярні медичні огляди та контроль стану здоров'я, зокрема кров'яного тиску, рівня холестерину та цукру в крові.
 5. Прийом антикоагулянтів за призначенням лікаря. У певних випадках, наприклад, для людей з високим ризиком тромбозу або для тих, хто вже переніс тромбоз, лікар може призначити антикоагулянти для запобігання утворенню нових згустків.

Важливо розуміти, що запобігання утворенню тромбів не лише знижує ризик серйозних ускладнень, але й сприяє загальному здоров'ю серцево-судинної системи.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби проти тромбозу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 06.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.