Шо таке ендометріоз, чим загрожує та які симптоми має

06 грудень 2023
Шо таке ендометріоз, чим загрожує та які симптоми має

Ендометріоз – це гормонозалежне гінекологічне захворювання, для якого характерна поява доброякісних розростань тканини, за функціональними властивостями, структурою, кольором тощо подібної ендометрію. Цей стан може мати серйозні наслідки і супроводжується рядом неприємних симптомів.

Ендометріоз може викликати запалення, набряк і утворення або ріст аномальної тканини в багатьох різних частинах тіла. Це захворювання може призвести до болю, незручностей та складнощів із зачаттям, що сильно впливає на жіноче здоров'я та якість життя.

В статті ми розглянемо, що таке ендометріоз, які симптоми супроводжують це захворювання та які можливі наслідки для жіночого здоров'я. Також ми розповімо про методи діагностики та лікування цього захворювання, яке вражає багатьох жінок різного віку.

Можливі причини та фактори ризику

Ендометріоз – це складне захворювання, і точні причини його розвитку ще не повністю зрозумілі. Проте існують деякі можливі причини та фактори ризику, які можуть сприяти розвитку цього захворювання:

 • Генетика: Існує сімейна схильність до ендометріозу, тобто якщо в сім'ї були випадки ендометріозу, то ризик розвитку цього захворювання збільшується.
 • Репродуктивний вік: Ендометріоз частіше виявляють у жінок протягом репродуктивного віку, коли дія гормонів на ендометрій є найбільш активною.
 • Ранній початок менопаузи: Жінки, які досягають менопаузи у ранньому віці, мають підвищений ризик розвитку ендометріозу.
 • Менструальні розлади: Нерегулярні, короткі або дуже тривалі менструальні цикли можуть збільшити ризик ендометріозу.
 • Вроджені аномалії: Порушення розвитку репродуктивної системи, такі як вроджені аномалії структури матки чи яєчників, можуть сприяти розвитку ендометріозу.
 • Нерегулярне статеве життя: Утруднене виділення крові під час менструації може сприяти розвитку ендометріозу.
 • Патологія імунної системи: Зміни в імунній системі можуть сприяти розвитку ендометріозу.
 • Естроген: Ендометріоз зазвичай зростає під впливом естрогену, жіночого гормону. Високий рівень естрогену може сприяти розвитку захворювання.
 • Інші фактори: Події, які впливають на репродуктивну систему, такі як травми чи операції в тазовій ділянці, також можуть сприяти розвитку ендометріозу.

Важливо зазначити, що точна причина ендометріозу залишається предметом досліджень, і виникнення цього захворювання може бути обумовлене комбінацією факторів ризику.

Зрозуміло, що не всі жінки з цими факторами ризику обов'язково матимуть ендометріоз. Багато жінок залишаються здоровими, і наявність цих факторів лише збільшує загрозу.

Ознаки та симптоми ендометріозу

Захворювання проявляється різними симптомами, починаючи від ледь помітного дискомфорту і закінчуючи стійким больовим синдромом. Основні ознаки та симптоми ендометріозу включають:

 • Болі: Найтиповішим і серйозним симптомом ендометріозу є біль, особливо під час менструації. Біль може бути дуже інтенсивним і зазвичай зосереджується внизу живота, внизу спини чи під час статевих відносин.
 • Аномальна кровотеча: Жінки з ендометріозом можуть відчувати аномальну менструальну кровотечу, яка може бути сильнішою або тривати довше, ніж зазвичай
 • Біль під час статевого акту: Біль або дискомфорт під час статевого акту(диспареунія) може бути результатом наявності ендометріозу.
 • Зміни в менструальному циклі: Включають нерегулярні чи тривалі менструальні цикли.
 • Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту та сечостатевої системи. Ендометріоз може вражати органи навколо матки та спричиняти утруднене сечовипускання або дефекацію.
 • Вагітність: Жінки з ендометріозом можуть мати проблеми зі зачаттям та завершенням вагітності.
 • Інші симптоми: У деяких жінок можуть виникати симптоми, такі як втома, підвищення температури тіла протягом тривалого часу, блідість шкіри та слизових оболонок тощо.

Зауважте, що симптоми можуть різнитися у різних жінок, іноді їх легко сплутати з іншими розладами. Якщо у вас є підозра на ендометріоз або ви стикаєтесь із подібними симптомами, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем щодо діагностики та лікування.

Діагностика та перевірка на ендометріоз

Діагностика ендометріозу може бути складною, і для підтвердження цього стану лікар може використовувати декілька методів та процедур. Ось деякі з них:

 • Медичний огляд: Лікар перегляне вашу історію хвороби, розпитає про ваше самопочуття, симптоми та їх інтенсивність. Це важливий крок при підозрі на ендометріоз.
 • Фізичний огляд: Лікар може провести фізичний огляд шляхом пальпації черевної порожнини для пошуку незвичайних утворень, які можуть бути пов'язані з ендометріозом.
 • УЗД-дослідження: Ультразвукове дослідження органів тазу може допомогти виявити кісти, пухлини або інші ознаки, які можуть бути пов'язані з ендометріозом.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ): Це дослідження використовує магнітні поля і радіохвилі для створення зображень внутрішніх органів тазу. МРТ може бути корисним для більш детального обстеження.
 • Лапароскопія: Лапароскопія – це інвазивна хірургічна процедура, під час якої через невеликі розрізи в черевній стінці вводяться тонкі трубки з камерами на кінцях. Це дозволяє лікарю перевірити стан органів тазу без необхідності великого розрізу.
 • Біопсія: Під час лапароскопії лікар може взяти зразок тканини для біопсії, щоб визначити, чи містить вона ендометріальні клітини.

Діагноз ендометріозу може бути складним завданням, і часто лікарі використовують комбінацію цих методів для точного визначення захворювання. Якщо у вас є підозра на ендометріоз, зверніться до лікаря для консультації та обстеження. Невчасне діагностування та самолікування ендометріозу може призвести до серйозних ускладнень, тому важливо отримати професійну допомогу.

Ускладнення та наслідки ендометріозу

Ендометріоз може призвести до різних ускладнень та наслідків. Ось деякі з них:

 • Біль та дисфункція: Основним симптомом ендометріозу є біль. Цей біль може стати хронічним і впливати на якість життя. Важливо своєчасно лікувати ендометріоз, оскільки нелікована хвороба може призвести до постійного болю та сексуальної дисфункції.
 • Інфертильність: Ендометріоз може призвести до проблем із зачаттям. Залозисті структури, що утворюються через ендометріоз, можуть блокувати яйцеклітину або заважати імплантації заплідненої яйцеклітини в матці. Лікування ендометріозу покращує фертильність, але не обов’язково повністю вирішує проблему.
 • Поширення: У деяких випадках смугасті клітини ендометріозу можуть вражати інші органи черевної порожнини, далеко від матки. Це може призвести до утворення залозистих структур (кіст ендометрія) в таких органах, як яєчники, товста кишка та сечовий міхур.
 • Шрами і спайки: Лікування ендометріозу, таке як лапароскопія, може призвести до утворення спайок і шрамів в черевній порожнині, що може призвести до болю та інших проблем.
 • Погіршення якості життя: Ендометріоз може суттєво погіршити якість життя жінок через постійний біль, сексуальні проблеми, фертильність і симптоми, які можуть сильно обмежувати звичайну діяльність.

Оскільки ендометріоз – це хронічне захворювання, важливо вчасно звертатися до лікаря для діагностики і лікування. Іноді розвитку ускладнень можна уникнути або контролювати шляхом раннього виявлення та лікування.

Методи лікування

Лікування ендометріозу може варіюватися в залежності від ступеня та симптомів захворювання, а також від планів пацієнтки щодо фертильності. Ось деякі загальні методи лікування:

 • Ліки для полегшення симптомів. Це може включати знеболювальні препарати, такі як нестероїдні протизапальні препарати (Ібупрофен», «Диклофенак»), що допомагають знімати біль. Гінекологічні препарати, такі як контрацептиви або гормони, що регулюють гонадотропін, можуть призначатися для контролю симптомів.
 • Медикаментозна терапія. Може включати гормональне лікування для зниження рівня естрогену в організмі.
 • Лапароскопія. Це хірургічний метод для діагностики та лікування ендометріозу. Можливе видалення залізистих структур і використання інших хірургічних методів для видалення уражених ділянок.
 • Гістеректомія. Видалення матки може бути рекомендовано, особливо якщо ендометріоз призвів до серйозних проблем із здоров'ям і більш не потрібна фертильність.
 • Альтернативні методи лікування. Деякі жінки з ендометріозом використовують альтернативні методи, такі як акупунктура або зміни у харчуванні для полегшення симптомів. Однак важливо пам'ятати, що ці методи не завжди мають наукову підтримку.

Лікування повинно бути індивідуальним і обговорюватися з лікарем.

Діагностика та лікування ендометріозу повинні проводитися тільки кваліфікованими медичними працівниками.

Профілактика

На жаль, повністю уникнути ендометріозу неможливо, тому що точна причина захворювання невідома. Проте існують деякі рекомендації та підходи, які можуть допомогти зменшити ризик розвитку ендометріозу:

 • Дотримуйтеся здорового способу життя: Регулярна фізична активність, збалансоване харчування та відмова від нездорових звичок, таких як куріння, можуть допомогти зміцнити імунну систему та знизити загальний ризик захворювання.
 • Вживання гормональних контрацептивів: Деякі види гормональних контрацептивів можуть зменшити ризик розвитку ендометріозу у жінок. Обговоріть з лікарем можливість прийому таких препаратів.
 • Індивідуальне планування сім'ї: Затримка першої вагітності може збільшити ризик ендометріозу. Якщо ви належите до групи ризику, порадьтеся з лікарем щодо планування сім’ї та вагітності.
 • Знання ризику: Якщо у вашій сім’ї є випадки ендометріозу, поділіться цією інформацією зі своїм лікарем, щоб він міг здійснювати ретельний моніторинг та вчасну діагностику.
 • Рання діагностика: Якщо ви маєте підозри на ендометріоз або вас турбують незвичайні симптоми, такі як болі внизу живота або порушення менструального циклу, не відкладайте візит до лікаря. Рання діагностика і лікування можуть допомогти уникнути подальших ускладнень.

Важливо пам'ятати, що профілактика є загальними рекомендаціями, і дослідження у цій області ще тривають. Якщо у вас є конкретні питання або побоювання щодо ендометріозу, зверніться до свого лікаря для індивідуальних консультацій та рекомендацій.

Рання діагностика та правильне лікування ендометріозу – ключ до покращення якості життя та уникнення можливих ускладнень. Не ігноруйте свій організм та слухайте сигнали, які він вам надсилає.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.