Тремор рук: причина, наслідки та що робити

27 грудень 2023
Тремор рук: причина, наслідки та що робити

Тремор рук – це питання, яке турбує багатьох людей, незалежно від їх віку або статі. Відчуття, коли «трясуться руки і не зрозуміло, що робити», знайоме багатьом. Розуміння природи, причин та методів лікування тремору рук може полегшити симптоми та покращити якість життя.

Тремор рук – це неконтрольоване тремтіння руки. Він може бути:

 • Ритмічний: коливання відбуваються в регулярному ритмі.
 • Статичний: тремтіння, яке виникає при утриманні руки в певній позиції.

Таке тремтіння може вражати одну або обидві руки, при цьому його інтенсивність може коливатися.

Причини тремору рук

Існує багато різних причин тремору, від легких до серйозних медичних станів:

 • Есенціальний тремор. Це найпоширеніший тип тремору серед дорослих. Його причини невідомі, але він може бути успадкованим.
 • Тремор, спричинений ліками. Деякі ліки можуть викликати тремор як побічний ефект. При припиненні прийому таких ліків тремор, як правило, зникає.
 • Паркінсонова хвороба. Це хронічне неврологічне захворювання, одним з симптомів якого є тремор, навіть в стані спокою.
 • Тиреотоксикоз. Перевищення рівня тиреоїдних гормонів може викликати тремор рук.
 • Низький рівень цукру в крові. Недостатній прийом їжі, особливо вуглеводів, може викликати тремор через зниження рівня глюкози в крові.
 • Виведення алкоголю та абстинентний синдром. Люди, які припиняють вживання алкоголю після тривалого періоду зловживання, можуть мати тремор.
 • Тривожні розлади. Стрес та підвищена тривожність можуть викликати тимчасовий тремор.
 • Деякі нервові захворювання. Наприклад, множинний склероз, ушкодження головного мозку та інші стани можуть стати причиною тремору.

Якщо у вас або у когось з ваших знайомих є симптоми тремору, рекомендується консультація з лікарем для визначення його причин та розробки плану лікування.

Симптоми тремору рук

Тремор рук може проявлятися різними способами, в залежності від його причини, локалізації та інших факторів. Ось основні симптоми та характеристики тремору рук:

 1. В основному впливає на руки, але може також вражати голову, голос, ноги та інші частини тіла.
 2. Тремор може бути як м'яким і майже непомітним, так і досить сильним, щоб заважати звичайному життєвому ритму.
 3. У деяких людей тремор може бути постійним, у інших – виникає лише час від часу.
 4. Супутні симптоми тремору можуть включати м'язову слабкість, координаційні розлади, зміни в голосі, проблеми з рівновагою.
 5. Тремор може посилитися при певних обставинах, зокрема, після вживання кофеїну, в стані стресу, втоми або після прийому певних ліків.

Симптоми тремору можуть відрізнятися в залежності від особливостей організму та їх причини. Якщо у вас є підозра на тремор або його симптоми, слід звернутися до лікаря для консультації та діагностики.

Діагностика

Якщо у вас виникли проблеми з тремором рук, дуже важливо проконсультуватися з лікарем для встановлення причини і відповідного лікування. Ось які етапи діагностики зазвичай застосовуються при вивченні причин тремору:

 • Анамнез захворювання. Лікар обговорить з вами симптоми: коли вони почались, в яких обставинах вони погіршуються, чи є в вашій сім'ї люди з подібними симптомами та ін.
 • Фізичне обстеження. Лікар може попросити вас написати, налити воду з одного стакана в інший або просто тримати руки прямо перед собою, щоб оцінити ступінь та характер тремору.
 • Неврологічний огляд. Це допоможе визначити, чи є тремор частиною більш широкого неврологічного розладу. Огляд може включати в себе перевірку сили м'язів, рефлексів, координації, рівноваги та інших аспектів нервової системи.
 • Лабораторні тести. У деяких випадках можуть проводитися аналізи крові або інші тести для виявлення інфекцій, функціональних порушень щитовидної залози, або підвищеного рівня токсичних речовин в організмі.
 • Зображувальні дослідження. MRI або CT головного мозку можуть бути запропоновані, щоб виключити пухлини, інсульт або інші захворювання, які можуть викликати тремор.
 • Електроміографія (ЕМГ). Цей тест може допомогти визначити вибіркову активність м'язів і нервів, що контролюють м'язи, і може бути корисним у діагностиці нейропатичного тремору.
 • Запропоноване лікування. У деяких випадках лікар може запропонувати тимчасове лікування, щоб побачити, як ваше тіло реагує. Це може допомогти у встановленні діагнозу.

Після діагностики та встановлення причини тремору рук лікар розробить план лікування, який буде найбільш ефективним у вашому випадку.

Лікування

Лікування тремору рук залежить від його причини. Існує декілька загальних підходів до лікування.

Медикаментозне лікування

 • Бета-адреноблокатори, такі як пропранолол, часто використовуються для лікування есенціального тремору.
 • Препарати проти судом, такі як прегабалін.
 • У випадку тремору, спричиненого хворобою Паркінсона, можуть бути призначені відповідні засоби.
 • Якщо тремор пов'язаний із збудливістю або тривогою, анксіолітики або седативні препарати можуть бути корисними.
 • В деяких випадках ін'єкції ботулінічного токсину можуть допомогти зменшити тремор.

Фізіотерапія

 • Робота з фізіотерапевтом може допомогти поліпшити координацію, зміцнити м'язи та навчити технікам зменшення тремору.

Допоміжні пристрої

 • Використання зважених браслетів або спеціалізованих інструментів може допомогти контролювати тремор при їжі або письмі.

Хірургічні методи

 • У важких випадках, коли тремор не реагує на лікування ліками, може бути розглянуто хірургічний втручання, такі як глибока стимуляція мозку.

Зміни в способі життя

 • Обмеження споживання кофеїну та алкоголю може допомогти зменшити симптоми у деяких людей.
 • Релаксаційні техніки, такі як медитація або глибоке дихання, можуть допомогти зменшити стрес, який може викликати або погіршувати тремор.

Консультації та психотерапія

 • Якщо тремор викликає тривогу, депресію або соціальне відчуження, консультації та психотерапія можуть бути корисними.

Важливо розуміти, що тремор рук може бути симптомом ряду різних захворювань, і найкращий підхід до лікування залежить від конкретної причини. Звертайтеся до свого лікаря або невролога, щоб обговорити найкращий план лікування для вас. Пам’ятайте, що самолікування призвести до ускладнень та погіршення стану.

Профілактика

Профілактика тремору рук залежить від його специфічних причин. Однак існує декілька загальних рекомендацій, які можуть допомогти в попередженні розвитку тремору або зменшенні його симптомів:

 1. Здоровий спосіб життя. Збалансоване харчування, регулярні фізичні навантаження та достатній сон можуть поліпшити загальний стан здоров'я та знизити ризик розвитку ряду захворювань, включаючи ті, що можуть спричинити тремор.
 2. Обмеження кофеїну. Споживання великої кількості кофеїнових напоїв може спричинити тремор у деяких людей. Обмежте споживання кави, чаю, коли та енергетичних напоїв.
 3. Відмова від алкоголю. Зловживання алкоголем може викликати або погіршити тремор рук. Вживайте алкоголь помірно або відмовтеся від нього повністю.
 4. Стрес-менеджмент. Тремор може погіршуватися від стресу або тривоги. Вивчення методів релаксації, таких як медитація, глибоке дихання або йога, може бути корисним.
 5. Уникання токсинів. Деякі хімічні речовини можуть спричинити тремор. Завжди слідкуйте за безпекою при роботі з потенційно токсичними речовинами.
 6. Регулярні медичні обстеження. Періодичні відвідування лікаря допоможуть вчасно виявити можливі проблеми зі здоров'ям, які можуть викликати тремор.
 7. Прийом ліків за призначенням. Деякі ліки можуть спричинити тремор як побічний ефект. Якщо ви підозрюєте, що ваш тремор може бути пов'язаний із прийомом ліків, проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж змінювати режим лікування.

Ці рекомендації слід розглядати як загальні підходи до підтримки здоров'я і профілактики тремору. За наявності конкретних симптомів або проблем завжди звертайтеся до медичного спеціаліста.

Завжди слідкуйте за своїм здоров'ям і не ігноруйте будь-які відхилення. Регулярні медичні огляди, здоровий спосіб життя та правильне харчування – основа профілактики багатьох захворювань, включаючи тремор рук. Бажаємо вам міцного здоров'я та стабільності у кожному русі!

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.