Тиреотоксикоз: симптоми, причини, як лікувати

28 травень 2024
Тиреотоксикоз: симптоми, причини, як лікувати

Тиреотоксикоз є станом, при якому щитовидна залоза виробляє надмірну кількість гормонів, що впливає на функцію різних органів і систем організму. Це захворювання може суттєво змінити метаболічні процеси, серцево-судинну систему та емоційний стан людини, що призводить до різноманітних клінічних проявів. Розуміння механізмів розвитку та впливу тиреотоксикозу на організм є ключовим для ефективної діагностики та лікування цього стану.

У даній статті ми розберемо причини виникнення цього ендокринного розладу та його можливу роль як показника певних захворювань. Також, розглянемо сучасні методи лікування тиреотоксикозу, спрямовані на нормалізацію рівня гормонів щитовидної залози та покращення загального стану пацієнтів, що допоможе знизити вплив цього захворювання на якість їх життя.

Причини виникнення

Тиреотоксикоз може розвиватися на тлі різноманітних патологічних станів щитовидної залози, кожен з яких має свої особливості та вимагає індивідуального підходу до лікування, а саме:

 1. Хвороба Грейвса. Це аутоімунне захворювання є найпоширенішою причиною тиреотоксикозу, при якому імунна система помилково атакує щитовидну залозу, спонукаючи її до надмірної продукції гормонів.
 2. Функціонуючі тиреоїдні вузли. Гіперактивність одного або декількох вузлів у щитовидній залозі може призводити до підвищеної секреції гормонів, спричинюючи тиреотоксикоз.
 3. Тиреоїдит. Це запалення щитовидної залози, яке може бути спричинене вірусною інфекцією або іншими причинами, іноді призводить до тимчасового підвищення рівня тиреоїдних гормонів.
 4. Надмірне споживання йоду. Велика кількість йоду, який є ключовим компонентом у виробництві тиреоїдних гормонів, може стимулювати їх надлишкову продукцію.
 5. Лікування левотироксином. Неконтрольоване або надмірне використання синтетичних тиреоїдних гормонів для лікування гіпотиреозу може призвести до тиреотоксикозу.

Визначення конкретної причини тиреотоксикозу є критично важливим для вибору ефективного методу лікування.

Симптоми

Симптоми тиреотоксикозу дуже різноманітні і можуть впливати на функціонування багатьох систем організму, що відображає системний характер цього захворювання. До основних симптомів цього стану належать:

 • Надмірне потовиділення та непереносимість тепла. Пацієнти часто скаржаться на підвищену чутливість до тепла та надмірне потовиділення, що пов'язано з прискореним метаболізмом.
 • Зниження ваги при збереженому апетиті. Незважаючи на підвищене споживання їжі, пацієнти можуть втрачати вагу через метаболічні зміни, спричинені надлишком тиреоїдних гормонів.
 • Серцебиття та аритмії. Підвищена активність тиреоїдних гормонів може спричинити збільшення частоти серцевих скорочень та розвиток аритмій.
 • Тремор кистей рук. Легке тремтіння рук є частим симптомом тиреотоксикозу, яке може посилюватися у стані емоційного збудження.
 • Зміни настрою та нервозність. Пацієнти можуть відчувати підвищену дратівливість, тривожність та лабільність настрою, що відображає вплив тиреоїдних гормонів на центральну нервову систему.
 • Втомлюваність та слабкість м'язів. Незважаючи на гіперактивність, пацієнти можуть відчувати хронічну втому та м'язову слабкість, особливо у великих м'язах.

Симптоми тиреотоксикозу можуть впливати на якість життя та вимагають уважної медичної оцінки. Визначення спектру симптомів дозволяє лікарям не лише поставити точний діагноз, але й оцінити загальний вплив захворювання на пацієнта, що є важливим для розробки ефективного плану лікування.

Діагностика

Діагностика тиреотоксикозу вимагає комплексного підходу, що включає оцінку клінічних симптомів, лабораторні тести та інструментальні методи дослідження. Це дозволяє точно визначити наявність та причину підвищеного вироблення тиреоїдних гормонів.

 1. Вимірювання рівня тиреоїдних гормонів у крові. Лабораторні тести на гормони Т3 (трийодтиронін) та Т4 (тироксин) допомагають визначити гіперфункцію щитовидної залози.
 2. Визначення рівня тиреотропного гормону (ТТГ). Низький рівень ТТГ часто вказує на тиреотоксикоз, оскільки висока активність щитовидної залози пригнічує вироблення ТТГ гіпофізом.
 3. Ультразвукове дослідження щитовидної залози. УЗД допомагає оцінити розмір, структуру та наявність вузлів у щитовидній залозі, що може вказувати на можливі причини тиреотоксикозу.
 4. Сцинтиграфія щитовидної залози. Цей метод використовує радіоактивний ізотоп для оцінки функціональної активності щитовидної залози та виявлення зон підвищеної або зниженої активності.
 5. Аналіз крові на наявність антитіл до щитовидної залози (наприклад, антитіла проти ТТГ-рецептора) може вказувати на аутоімунні причини тиреотоксикозу, такі як хвороба Грейвса.

Точна діагностика тиреотоксикозу є важливою для розробки ефективного плану лікування.

Лікування

Лікування тиреотоксикозу має на меті нормалізацію рівня тиреоїдних гормонів та усунення симптомів, а також усунення основної причини захворювання. Підхід до терапії залежить від віку пацієнта, стану його здоров'я, причини та тяжкості тиреотоксикозу. Методи лікування цього захворювання включають:

 • Антитиреоїдні препарати. Медикаменти, такі як тиамазол або карбімазол, пригнічують синтез тиреоїдних гормонів щитовидною залозою.
 • Бета-блокатори. Ці лікарські засоби використовуються для контролю симптомів, спричинених підвищеним рівнем гормонів, таких як тахікардія, тремтіння та занепокоєння, але не впливають на рівень гормонів безпосередньо.
 • Радіоактивний йод знищує надмірно активні клітини, що дозволяє знизити рівень гормонів та перевести захворювання в стан ремісії.
 • Хірургічне втручання. Тиреоїдектомія, або хірургічне видалення всієї або частини щитовидної залози, може бути рекомендована у випадках, коли інші методи лікування недостатньо ефективні або протипоказані.
 • Симптоматичне лікування. Додаткові медикаментозні засоби можуть бути призначені для полегшення конкретних симптомів або ускладнень тиреотоксикозу, наприклад, засоби для контролю серцевої діяльності або корекції метаболічних порушень.

Ефективне лікування тиреотоксикозу вимагає індивідуального підходу та регулярного моніторингу стану пацієнта, щоб вчасно адаптувати терапевтичну стратегію. Самолікування або ігнорування медичних рекомендацій може призвести до серйозних ускладнень та негативно вплинути на прогноз захворювання, тому важливо дотримуватися вказівок лікаря.

Профілактика

Хоча повністю уникнути ризику розвитку тиреотоксикозу може бути складно, особливо якщо є генетична схильність або підвищений ризик через інші медичні стани, певні заходи можуть допомогти знизити ймовірність його появи або ускладнень. Профілактичні дії передбачають:

 • Адекватне споживання йоду. Збалансований прийом йоду важливий для правильної функції щитовидної залози, оскільки надлишок або нестача йоду може сприяти розвитку тиреотоксикозу.
 • Регулярний медичний огляд. Регулярне спостереження за функцією щитовидної залози може допомогти вчасно виявити зміни, що можуть вказувати на розвиток тиреотоксикозу.
 • Уникнення радіаційного впливу. Радіація може негативно впливати на функцію щитовидної залози.
 • Здоровий спосіб життя. Загальні рекомендації щодо здорового способу життя, включаючи збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи, можуть допомогти підтримувати нормальну функцію щитовидної залози.
 • Стрес-менеджмент. Оскільки стрес може впливати на гормональний баланс в організмі, включаючи функцію щитовидної залози, методи контролю стресу можуть бути корисними у профілактиці тиреотоксикозу.

Важливо пам'ятати, що у випадку наявності симптомів або занепокоєнь, пов'язаних з функцією щитовидної залози, слід звернутися за медичною консультацією для отримання індивідуальних рекомендацій та можливої діагностики.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування тиреотоксикозу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 31.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.