Важко дихати і давить в грудях: причини та лікування

31 січень 2024
Важко дихати і давить в грудях: причини та лікування

Через утруднене дихання та відчуття тиску в грудях багато хто з нас може відчувати неспокій та тривогу. Ці симптоми можуть бути викликані рядом різних причин, від легких до серйозних медичних станів. У цій статті ми докладніше розглянемо найпоширеніші причини утрудненого дихання та здавлення в грудях, а також обговоримо варіанти діагностики та лікування. Наша мета - надати читачам інформацію, яка допоможе їм краще розуміти свій стан здоров'я та знайти ефективні шляхи вирішення цих проблем.

Причини виникнення

Причини відчуття тяжкості при диханні і тиску в грудній клітці можуть бути різними і включати як фізичні, так і психологічні аспекти. Ось деякі з найбільш поширених причин:

 1. Респіраторні захворювання. Астма, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), бронхіт, пневмонія та інші інфекції дихальних шляхів можуть викликати утруднене дихання та тиск у грудях.
 2. Серцеві захворювання. Ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, міокардит або перикардит можуть викликати такі симптоми, як утруднене дихання та тиск у грудях.
 3. Тривожні розлади і стрес. Панічні атаки та інші тривожні розлади часто супроводжуються відчуттям нестачі повітря та тиску в грудях..
 4. Проблеми з травленням. Рефлюкс кислоти або гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) можуть спричинити симптоми, що відчуваються як тиск у грудях.
 5. М'язово-скелетні проблеми. Остеохондроз, міжреберна невралгія, травми грудної клітки або спазми м'язів також можуть викликати біль у грудях і впливати на дихання.
 6. Алергії та гіперреактивність бронхів. Алергічні реакції можуть призвести до набряку дихальних шляхів, ускладнюючи дихання.
 7. Лікарські препарати. Деякі медикаменти можуть мати побічні ефекти, які включають утруднення дихання та тиск у грудях.
 8. Хронічна втома та недосипання. Ці стани можуть збільшити вразливість організму до респіраторних симптомів.

Розуміння точної причини цих симптомів вимагає медичної оцінки, оскільки багато з цих станів мають подібні симптоми, але потребують різного лікування.

Симптоми

Симптоми, пов'язані з відчуттям важкості в диханні та тиском у грудях, можуть варіюватися залежно від основної причини. Ось деякі з найбільш поширених симптомів:

 • Утруднене дихання. Відчуття нестачі повітря, швидке або поверхневе дихання..
 • Тиск або біль у грудях. Може бути гострим, тупим, пекучим або стискаючим.
 • Кашель. Сухий або з виділенням мокротиння, може супроводжуватися болем у грудях.
 • Шумне дихання. Свистячі звуки під час дихання, особливо при видиху.
 • Задишка при фізичному навантаженні або в спокої. Відчуття нестачі повітря під час активності або навіть у стані спокою.
 • Втома та слабкість. Загальне відчуття втоми, зниження працездатності.
 • Зміни кольору шкіри або губ. Блідість або синюшність, особливо навколо губ.
 • Запаморочення або непритомність. Відчуття запаморочення або навіть втрати свідомості.
 • Прискорене серцебиття. Відчуття, що серце б'ється швидше або нерівномірно.
 • Набряк нижніх кінцівок. Може супроводжувати серцеві та деякі легеневі захворювання.
 • Психологічні симптоми. Тривожність, паніка, страх.

Ці симптоми можуть вказувати на різні стани від легких до потенційно життєзагрозливих, тому важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та своєчасного лікування.

Діагностика

Діагностика проблем, пов’язаних із задишкою та здавленням у грудях, зазвичай потребує різних методів, оскільки симптоми можуть бути пов’язані з різними захворюваннями. Ось кілька ключових етапів діагностичного процесу:

 • Медичний анамнез та фізичний огляд. Лікар розпитує про симптоми, історію хвороби, спосіб життя та лікарські препарати. Фізичний огляд може включати прослуховування легень та серця.
 • Лабораторні аналізи крові. Загальний аналіз крові, який вимірює рівень кисню та вуглекислого газу в крові, а також специфічні маркери, які можуть вказувати на інфекції або серцеві захворювання.
 • Рентген грудної клітки. Дозволяє виявити аномалії в легенях, серці та грудній клітці.
 • Електрокардіограма (ЕКГ). Використовується для виявлення проблем з електричною активністю серця, які можуть вказувати на серцеві захворювання.
 • Ехокардіограма. Ультразвукове дослідження, яке допомагає оцінити структуру та функцію серця.
 • Спірометрія та інші функціональні тести легень. Вимірюють об'єм легень та ефективність дихання, корисні при діагностиці астми або ХОЗЛ.
 • Комп'ютерна томографія (КТ). Забезпечує деталізовані знімки грудної клітини, може виявити пневмонію, пухлини або інші захворювання.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Використовується для детального зображення серця та легень.
 • Бронхоскопія. Дозволяє обстежити внутрішню частину дихальних шляхів, корисно при підозрі на інфекцію або обструкцію.
 • Тестування на алергії. Якщо є підозра на алергічну реакцію.
 • Аналіз на тромбоемболію. При підозрі на тромбоемболію легеневої артерії.

Важливо пам'ятати, що точний діагностичний план визначається на основі індивідуальних симптомів і медичної історії пацієнта.

Лікування

Лікування симптомів, таких як важке дихання та стиснення в грудях, залежить від основної причини цих симптомів. Ось декілька загальних напрямків лікування для різних станів:

 1. Лікування респіраторних захворювань. Для астми, ХОЗЛ, бронхіту або пневмонії можуть бути призначені інгаляційні бронходилататори, кортикостероїди, антибіотики (для бактеріальних інфекцій) та інші лікарські препарати.
 2. Лікування серцевих захворювань. Ішемічна хвороба серця, серцева недостатність та інші стани можуть вимагати застосування бета-блокаторів, інгібіторів ангіотензин-перетворюючого ферменту, діуретиків, антикоагулянтів або інших медикаментів.
 3. Лікування анксіозних розладів. Якщо причина симптомів - психологічна, така як при панічних атаках, можуть бути рекомендовані антидепресанти, анксіолітики, когнітивно-поведінкова терапія та інші методи психотерапії.
 4. Лікування проблем з травленням. Для станів, таких як ГЕРХ, можуть бути призначені антациди, інгібітори протонної помпи (ІПП) та інші препарати, що контролюють вироблення кислоти в шлунку.
 5. Фізіотерапія та вправи. При м'язово-скелетних проблемах часто застосовують фізіотерапію, вправи на розтяжку та зміцнення м'язів.
 6. Киснева терапія. Для пацієнтів з хронічними легеневими захворюваннями, що ведуть до низького рівня кисню в крові.
 7. Хірургічне втручання. У деяких випадках, наприклад при серйозних серцевих захворюваннях або пухлинах, може бути потрібна операція.
 8. Зміни способу життя. Це може включати відмову від куріння, здорове харчування, регулярні фізичні вправи та управління стресом.

Зверніть увагу, що це лише загальні рекомендації, і точний план лікування слід розробляти індивідуально, виходячи з діагнозу та загального стану здоров'я пацієнта. Важливо консультуватися з лікарем для визначення найбільш ефективного підходу до лікування і в жодному разі не займатись самолікуванням.

Профілактика

Профілактика виникнення проблем з диханням і відчуття стиснення в грудній клітці включає декілька ключових аспектів, спрямованих на підтримку загального здоров'я і запобігання специфічним ризиковим факторам. Ось деякі важливі заходи профілактики:

 1. Здоровий спосіб життя. Підтримання нормальної ваги, регулярні фізичні вправи та збалансоване харчування допомагають знизити ризик серцевих захворювань і проблем з диханням.
 2. Відмова від куріння. Куріння є одним з головних ризикових факторів для багатьох захворювань, включаючи рак легенів, ХОЗЛ та серцеві захворювання.
 3. Обмеження алкоголю та уникнення наркотиків. Надмірне вживання алкоголю та вживання наркотиків можуть негативно впливати на здоров'я серця і легенів.
 4. Контроль хронічних захворювань. Ефективне управління станами, такими як діабет, високий кров'яний тиск та холестерин, може допомогти запобігти ускладненням, пов'язаним з серцево-судинною системою.
 5. Регулярне медичне обстеження. Періодичні огляди у лікаря дозволяють вчасно виявити й вилікувати можливі проблеми.
 6. Уникнення інфекцій. Миття рук, вакцинація (наприклад, щорічна вакцинація від грипу) та уникнення контакту з хворими можуть допомогти запобігти респіраторним інфекціям.
 7. Редукція стресу. Практики, такі як медитація, йога, глибоке дихання та адекватний сон, можуть допомогти управляти стресом, що в свою чергу знижує ризик серцевих і дихальних проблем.
 8. Здорове оточення. Уникнення забрудненого повітря, використання засобів індивідуального захисту на виробництві та вдома допомагає знижувати вплив на дихальну систему.
 9. Обмеження алергенів. Якщо ви страждаєте на алергії, важливо контролювати вплив алергенів, таких як пил, цвіль, шерсть домашніх тварин тощо.

Ці профілактичні заходи не лише сприяють зниженню ризику розвитку дихальних та серцевих проблем, але й позитивно впливають на загальне здоров'я та якість життя.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для дихальної системи за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 01.02.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.