Як правильно робити клізму

19 січень 2024
Як правильно робити клізму

Очисна клізма – це процедура, яка може використовуватися для збереження та відновлення здоров'я кишечника. Вона допомагає у випадках закрепу, очищення організму від токсинів та підготовки до медичних обстежень. Важливо пам'ятати, що клізму слід використовувати обережно та після консультації з лікарем.

Основні етапи проведення клізми

Проведення клізми – це медична процедура, яка включає введення рідини в пряму кишку через анальний отвір. Це може бути необхідно з різних причин, включаючи очищення кишечника перед медичним обстеженням або у разі закрепів. Ось основні етапи проведення клізми.

Підготовка

 • Вибір розчину для клізми. Використовуйте рекомендований лікарем розчин або чисту воду кімнатної температури.
 • Підготовка інструментарію. Підготуйте клізму, переконавшись, що вона чиста і безпечна для використання.
 • Температура розчину. Температура розчину повинна бути комфортною, близько до температури тіла.
 • Обсяг розчину. Дотримуйтесь рекомендацій щодо обсягу розчину, який потрібно використовувати.

Виконання процедури

 • Підготовка простору. Проведіть процедуру у ванній кімнаті або на легко миючій поверхні.
 • Захисні засоби. Використовуйте медичні рукавички для гігієни.
 • Правильне положення. Пацієнт повинен лежати на лівому боці з колінами, притягнутими до грудей, або в іншому комфортному положенні.
 • Введення розчину. Акуратно введіть кінчик клізми в анальний отвір і поступово введіть розчин у пряму кишку, слідкуючи за комфортом та повільно контролюючи тиск.
 • Тримання розчину. Пацієнту може бути рекомендовано утримувати розчин в кишечнику протягом певного часу.

Після процедури

 • Виведення рідини. Після утримання виведіть рідину, знаходячись в туалеті.
 • Очищення та гігієна. Очистіть інструментарій після використання та дотримуйтеся правил гігієни після процедури.
 • Спостереження за станом. Уважно спостерігайте за станом пацієнта після процедури, особливо якщо це викликає дискомфорт або біль.

Застосування клізми в різних випадках

Клізма – це процедура, яка може використовуватися в різних медичних і немедичних ситуаціях. Ось деякі випадки, коли клізма може бути застосована:

 • Очищення організму від токсинів та накопичених відходів. Клізми іноді використовуються для видалення токсинів з кишечника, особливо в рамках деяких детокс-програм або "очисних" курортних процедур.
 • Лікування закрепів. Важливе застосування клізм – це лікування закрепів, особливо коли вони стають хронічними або медикаментозне лікування не приносить полегшення.
 • Підготовка до медичних обстежень. Клізми використовуються для очищення кишечника перед проведенням діагностичних процедур, таких як колоноскопія або рентген кишечника.
 • Відновлення водного балансу. У випадках отруєнь чи дегідратації можуть використовуватися розчини через клізму.
 • Відновлення нормальної роботи кишечнику після операцій або захворювань. У післяопераційний період або після деяких захворювань клізма може допомогти відновити нормальну роботу кишечника.

Важливо пам'ятати, що хоча клізма може бути корисною в деяких ситуаціях, її використання повинно бути виваженим і під наглядом лікаря, оскільки неправильне застосування може мати негативні наслідки..

Потенційні проблеми та як їх уникнути

При проведенні клізми важливо бути обізнаним про потенційні проблеми та ризики, щоб уникнути їх або мінімізувати їхній вплив. Ось кілька з них із рекомендаціями щодо їх запобігання:

 • Пошкодження слизової оболонки. Надмірно гарячий або холодний розчин, грубе або неправильне введення кінчика клізми може пошкодити слизову оболонку.

Як уникнути: Використовуйте розчин кімнатної температури та вводьте кінчик клізми обережно, змастивши наконечник вазеліном.

 • Дегідратація та порушення балансу електролітів. Часте використання клізми може виводити з організму значну кількість рідини та електролітів.

Як уникнути: Уникайте частих клізм і дотримуйтеся рекомендацій лікаря.

 • Перфорація кишечника. Надто глибоке або сильне введення кінчика може привести до перфорації стінок кишечника.

Як уникнути: Використовуйте м'який кінчик і не вводьте його занадто глибоко.

 • Алергічні реакції. У деяких людей можуть бути алергічні реакції на розчини, які використовуються в клізмах.

Як уникнути: Уникайте використання розчинів з додатковими інгредієнтами без консультації з лікарем.

 • Інфекція. Недостатньо чисті інструменти можуть стати причиною інфекції.

Як уникнути: Завжди використовуйте стерильні інструменти та дотримуйтеся правил гігієни.

Як уникнути: Обмежте використання клізми до необхідних випадків.

Пам'ятайте, що клізма – це медична процедура, яка повинна використовуватися обережно та з урахуванням індивідуального стану здоров'я.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.