Абулія: чому виникає порушення волі та як з ним боротися

10 червень 2024
Абулія: чому виникає порушення волі та як з ним боротися

Абулія, термін, що в корені має грецьке слово «a-» (без) та «boulē» (воля), описує психологічний стан, при якому особа втрачає здатність до самостійних дій та прийняття рішень. В медичному контексті, це вважається порушенням волі, яке може серйозно вплинути на повсякденне життя та соціальну адаптацію людини. Абулія займає місце в спектрі подібних порушень, розташовуючись між апатією, що є легшою формою відсутності мотивації, та акінетичним мутизмом, який представляє собою ще більш виражену втрату волі до будь-якої дії.

У цій статті ми розглянемо причини, клінічні прояви та сучасні методи лікування абулії. Також, ми проаналізуємо ефективність різних терапевтичних підходів, спрямованих на покращення вольових функцій, мотивації та здатності до прийняття рішень, щоб допомогти пацієнтам краще адаптуватися до повсякденного життя та подолати прояви абулії.

Причини виникнення

Абулія може мати різноманітні причини, які часто пов'язані з порушеннями у роботі головного мозку. Ось декілька ключових факторів, які можуть спричинити цей стан:

 1. Неврологічні захворювання. Ураження фронтальних долей мозку, які відповідають за планування, мотивацію та прийняття рішень, може викликати абулію. Це може бути результатом хвороби Паркінсона, де пошкоджуються допамінергічні шляхи, або інсульту, який призводить до раптового порушення кровообігу в мозку.
 2. Психічні розлади. Важкі форми депресії можуть супроводжуватися значним зниженням інтересу або задоволення від усіх або майже всіх діяльностей, що призводить до абулії. У випадку шизофренії, абулія може бути частиною негативних симптомів, які включають втрату мотивації та емоційну відсутність.
 3. Побічні ефекти ліків. Деякі медикаменти, особливо ті, що впливають на нейромедіатори в мозку, можуть мати побічний ефект у вигляді абулії. Це може стосуватися антипсихотичних препаратів або медикаментів для лікування неврологічних захворювань.
 4. Захворювання головного мозку. Пухлини мозку, особливо ті, що локалізовані у фронтальних долях, можуть порушувати нормальну функцію мозку і спричиняти абулію. Пухлини можуть тиснути на оточуючі тканини мозку, порушуючи нейронні зв'язки.
 5. Дегенеративні зміни мозку. Захворювання, які призводять до дегенерації нейронів, такі як хвороба Альцгеймера або інші форми деменції, можуть включати абулію серед своїх ранніх симптомів. Пошкодження нейронів у фронтальних долях мозку знижує здатність індивіда до планування та ініціації дій.

Визначення точної причини абулії є важливим для вибору оптимальної стратегії лікування, яка може включати медикаментозну терапію, психотерапію або інші втручання, залежно від основного захворювання.

Супутні симптоми

Супутні симптоми абулії можуть включати ряд психологічних, емоційних та когнітивних змін, що суттєво впливають на якість життя особи, а саме:

 • Зниження мотивації. Цей симптом проявляється у відсутності бажання займатися активностями, які раніше доставляли задоволення або викликали інтерес. Людина може відчувати втрату інтересу до хобі, соціальних взаємодій або професійної діяльності, що веде до відчуття порожнечі або нікчемності.
 • Апатія. Це стан глибокої байдужості до навколишнього світу, коли особа не відчуває ні позитивних, ні негативних емоцій до подій у своєму житті. Апатія може вплинути на здатність підтримувати особисті стосунки та виконувати повсякденні обов'язки.
 • Емоційна плоскість. Люди з абулією часто демонструють обмеженість емоційних проявів, що може бути помітно іншим як відсутність емоційної реакції на події, які зазвичай викликали б радість, смуток або злість. Їх обличчя можуть залишатися нерухомими навіть у відповідь на значні життєві події.
 • Складнощі у прийнятті рішень. Навіть прості рішення, такі як вибір страви в ресторані або планування денних задач, можуть стати непереборною перешкодою. Це відбувається через нездатність оцінити альтернативи та вибрати найкращий варіант.
 • Зниження ініціативності. Особи можуть показувати небажання або нездатність розпочати будь-яку діяльність. Навіть з зовнішньою мотивацією або стимуляцією, вони можуть не мати внутрішнього пориву до дії, що робить їх залежними від допомоги інших для виконання базових завдань.

Ці симптоми вимагають від лікарів індивідуального підходу у лікуванні та підтримці, оскільки вони впливають на здатність пацієнта до самообслуговування, соціальної взаємодії та повсякденного функціонування. Розуміння та належна увага до цих симптомів можуть суттєво покращити якість життя людей з абулією.

Діагностика

Діагностика абулії вимагає глибокого розуміння її симптомів та потенційних причин. Процес оцінки включає різноманітні методи та інструменти:

 1. Клінічний огляд. Лікар проводить детальний збір анамнезу, уважно вивчаючи медичну, психіатричну та соціальну історію пацієнта. Це допомагає визначити, коли вперше з'явилися симптоми абулії, їхній вплив на повсякденне життя пацієнта та потенційні фактори, які можуть бути їх причиною.
 2. Неврологічне обстеження. Лікар оцінює неврологічний статус пацієнта, включаючи рухливість, координацію, силу м'язів, відчуття, рефлекси та функцію кінцівок. Це допомагає виявити будь-які неврологічні ознаки, що можуть бути пов'язані з абулією.
 3. Психіатрична оцінка. Важливою складовою є детальний психіатричний огляд для виявлення ознак депресії, тривоги, шизофренії або інших психічних розладів, які можуть супроводжуватися абулією або маскуватися під неї.
 4. Нейрофізіологічні дослідження. МРТ або КТ головного мозку допомагають виявити структурні зміни в мозку, такі як пухлини, інсульти або атрофічні процеси в фронтальних долях, які можуть спричиняти абулію. Ці методи дають змогу отримати детальні зображення мозкових структур і виявити аномалії, які можуть впливати на поведінкові функції.
 5. Нейропсихологічне тестування. Включає ряд тестів, спрямованих на оцінку когнітивних функцій, зокрема пам'яті, уваги, мови, виконавчих функцій та здатності до планування. Це допомагає оцінити, як абулія впливає на когнітивні здібності пацієнта та диференціювати її від інших когнітивних порушень.

Враховуючи, що абулія може бути проявом різних захворювань, важливо виключити інші медичні та психіатричні причини перед постановкою кінцевого діагнозу. Тісна співпраця між неврологами, психіатрами та нейропсихологами може забезпечити найбільш точну діагностику та вибір ефективного плану лікування.

Лікування

Лікування абулії передбачає комплексний підхід, що може включати медикаментозне лікування, психотерапію та втручання, спрямовані на відновлення когнітивних функцій. Основною метою терапії є покращення мотивації та активності особи, збільшення її залученості в повсякденне життя.

 • Медикаментозне лікування. У деяких випадках можуть застосовуватися ліки, що підвищують рівень мотивації та активності, такі як антидепресанти, стимулюючі препарати або ліки для лікування психозів.
 • Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Цей вид психотерапії допомагає пацієнтам ідентифікувати та змінити деструктивні думки та поведінку, що сприяють абулії, та розвивати стратегії для підвищення мотивації.
 • Ерготерапія. Метод реабілітації, що використовує різноманітні активності і заняття для поліпшення фізичного та психічного здоров'я. Ці заняття можуть включати роботу руками (наприклад, робота з деревом або ткацтво), творчість (малювання, ліплення), фізичні вправи, які покращують рухливість та координацію, а також активності, спрямовані на соціальну адаптацію та самообслуговування.
 • Фізіотерапія. Може бути корисною для покращення загального фізичного стану, що, в свою чергу, може позитивно вплинути на психологічний стан особи.
 • Соціальна підтримка. Важливий елемент у лікуванні абулії, включає в себе роботу з соціальними працівниками, психологами, сім'єю та іншими фахівцями, які надають підтримку, поради та допомогу у вирішенні соціальних аспектів життя пацієнта.

Важливо підкреслити, що самолікування абулії може бути не тільки неефективним, але й небезпечним, оскільки невірно підібрані методи лікування можуть погіршити симптоми або спровокувати розвиток нових проблем зі здоров'ям. Тому, перед початком будь-якого виду лікування необхідна консультація з кваліфікованим медичним фахівцем.

Профілактика

Профілактика абулії включає заходи, спрямовані на зниження ризику розвитку цього стану, особливо у людей, які мають підвищений ризик через неврологічні або психіатричні захворювання.

 1. Здоровий спосіб життя. Підтримка здорового способу життя, включаючи збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та достатній сон, сприяє здоровому функціонуванню мозку і може знизити ризик розвитку абулії.
 2. Профілактика та контроль хронічних захворювань. Профілактика та лікування хронічних захворювань, таких як діабет, високий кров'яний тиск і холестерин, є важливими чинниками у зниженні ризику виникнення умов, які можуть спричинити апатію та зниження мотивації.
 3. Мінімізація стресу. Розробка стратегій для управління стресом, включаючи техніки релаксації, медитацію або йогу, може допомогти підтримувати психічне здоров'я та запобігти розвитку абулії.
 4. Регулярні неврологічні огляди. Особливо для осіб з історією неврологічних захворювань, регулярні відвідування невролога можуть допомогти своєчасно виявити зміни, що можуть призвести до абулії.
 5. Застосування когнітивної стимуляції. Регулярні вправи для мозку, такі як кросворди, головоломки або навчальні ігри, можуть стимулювати когнітивні функції та підтримувати активність мозку, потенційно допомагаючи уникнути розвитку абулії у вразливих груп.

Важливо пам’ятати, що абулія часто є симптомом інших захворювань, тому профілактика цього стану тісно пов'язана з попередженням основних захворювань та підтримкою загального стану здоров'я.

Купити препарати для полегшення проявів та лікування абулії за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 13.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.