Ангіна: профілактика та лікування захворювання

11 жовтень 2023
Ангіна: профілактика та лікування захворювання

Ангіна, або гострий тонзиліт, є однією з найбільш поширених і неприємних інфекційних хвороб верхніх дихальних шляхів. Це захворювання часто спричиняє незручності, дискомфорт та болісні симптоми, що впливають на загальний стан здоров'я і якість життя. Ангіна може трапитися в будь-якому віці, і вона особливо небезпечна для дітей та людей з ослабленим імунітетом. У цій статті ми розглянемо основні аспекти ангіни, включаючи її причини, симптоми, методи діагностики та можливості лікування. Розкриємо важливі питання щодо запобігання цьому захворюванню та надання відповідної допомоги при виявленні його ознак.

Причини виникнення ангіни

Особливу увагу слід приділити факторам, які можуть спричинити виникнення ангіни:

 1. Бактеріальна інфекція. Однією з найпоширеніших причин ангіни є бактеріальна інфекція, зокрема викликана бета-гемолітичним стрептококом групи А (Streptococcus pyogenes). Ця форма ангіни відома як стрептококовий гострий тонзиліт.
 2. Вірусна інфекція. Ангіну також може спричинити вірусна інфекція, зокрема аденовіруси, респіраторний синцитіальний вірус, віруси грипу та інші.
 3. Збудники дифтерії. Дифтерійна ангіна викликається бактерією Corynebacterium diphtheriae. Ця форма ангіни відома характерним слизовим нальотом на мигдалинах.
 4. Віруси Епштейна-Барра та цитомегаловіруси. Ці віруси можуть також спричиняти ангіну, особливо у підлітків та молодих людей.
 5. Віруси Герпесу. Вірус герпесу типу 1 (HSV-1) може спричинити ангіну, зазвичай відому як герпетичний гострий тонзиліт.
 6. Абиофільні бактерії. Деякі бактерії, такі як Haemophilus influenzae та Moraxella catarrhalis, також можуть бути причиною ангіни.
 7. Зараження грибками. Рідко, але ангіну може викликати зараження грибками, такими як Candida albicans.
 8. Загострення хронічних захворювань. У деяких випадках ангіна може бути спричинена загостренням хронічних захворювань, таких як хронічний тонзиліт.
 9. Контакт з хворою особою. Ангіною можна заразитися при контакті з хворою особою, особливо під час кашлю, чхання чи спільного вживання посуду.

Важливо розуміти, що ангіна може бути викликана різними причинами, і точне визначення джерела інфекції допоможе призначити правильне лікування і запобігти можливим ускладненням.

Симптоми та ознаки ангіни

Хоча симптоми можуть варіюватися в залежності від причини ангіни, є загальні ознаки, які допомагають ідентифікувати захворювання:

 1. Біль у горлі. Це основний симптом ангіни. Біль може бути гострим, ріжучим або пекучим, іноді посилюється при ковтанні.
 2. Запалені та збільшені мигдалики. Мигдалини можуть почервоніти, опухнути і покритися білим або жовтим нальотом.
 3. Висока температура. Зазвичай гостра форма ангіни супроводжується підвищенням температури, яке може досягати 38-40 градусів.
 4. Збільшені шийні лімфовузли. Лімфовузли на шиї можуть стати більшими та болючими на дотик через інфекційний процес.
 5. Головний біль. Зазвичай пов'язаний із загальною інтоксикацією організму.
 6. Труднощі при ковтанні. Через біль і запалення ковтання може ставати болючим.
 7. Загальна слабкість, втрата апетиту. Інтоксикація тіла може значно погіршувати самопочуття, провокувати втому та відсутність бажання їсти.
 8. Голос може стати хрипким або приглушеним. Це відбувається через запалення глотки.
 9. Симптоми застуди. Якщо ангіна є вірусною, її може супроводжувати насморк, кашель, чхання.
 10. Неприємний запах з рота. Це може бути пов'язано із наявністю патогенних мікроорганізмів у глотці.

При виникненні симптомів ангіни важливо консультуватися з лікарем для встановлення правильного діагнозу та вибору методу лікування. Особливо це стосується випадків, коли можливо бактеріальне походження ангіни, так як для таких випадків може знадобитися прийом антибіотиків.

Види ангіни

Є кілька видів ангіни, які класифікуються за зовнішніми проявами, глибиною ураження тканини мигдаликів та збудником захворювання.

 1. Катаральна ангіна: поверхневе ураження мигдаликів, вони червоні і дещо збільшені. Легкий біль у горлі, незначний підйом температури, загальна слабкість.
 2. Лакунарна ангіна: на мигдаликах формуються жовті або білі «острови» гнію, які заповнюють лакуни (впадини) мигдаликів. Висока температура, сильний біль у горлі, інтоксикація.
 3. Фолікулярна ангіна: на мигдаликах з'являються видимі як білі або жовті крапки гнійні виразки, які розташовані у вигляді «зірок». Важка інтоксикація, висока температура, різкий біль у горлі.
 4. Гнійно-некротична ангіна: значна частина мигдаликів покривається гнійним нальотом, можливий некроз тканини. Дуже висока температура, сильний біль, інтоксикація, ризик ускладнень.
 5. Герпетична ангіна: зазвичай спричинена вірусом Коксакі. На мигдаликах та в глотці з'являються водяністі «бульбашки», які швидко лопаються, формуючи вразливі ерозії. Підйом температури, слабкість, біль у горлі, можливі болі в животі.

Звертаючись до лікаря з підозрою на ангіну, дуже важливо правильно визначити її вид, так як методи лікування можуть відрізнятися.

Діагностика ангіни

Правильна та своєчасна діагностика ангіни є ключем до ефективного лікування та запобігання можливим ускладненням. Для визначення типу та збудника захворювання можуть використовуватися різні методи.

Зовнішній огляд

 1. Лікар вивчає стан мигдаликів, їхній колір, наявність нальоту, виразок або «бульбашок».
 2. Оцінюється стан регіонарних лімфовузлів (підщелепних, підмандібулярних).

Аналіз мокротиння

 1. Може бути взято мазок з поверхні мигдаликів.
 2. Допомагає визначити тип збудника: бактеріальний, вірусний або грибковий.

Тест крові

 1. Загальний аналіз крові (може виявити збільшення кількості лейкоцитів, зміну формули лейкоцитів).
 2. При бактеріальній інфекції часто спостерігається підвищення рівня С-реактивного білка.

Бактеріологічне дослідження

 1. Мазок з мигдаликів висівається на спеціальному живильному середовищі.
 2. Дозволяє точно визначити збудника і його чутливість до антибіотиків.

Інструментальні методи

 1. У випадках сумніву може проводитися УЗД органів шиї.
 2. Для диференціації з іншими захворюваннями може бути показаний ендоскопічний огляд глотки.

Серологічні тести

 1. Дозволяють виявити антитіла до певних вірусів або бактерій.
 2. Важливі при вірусній ангіні, особливо при підозрі на мононуклеоз.

Медикаментозне та немедикаментозне лікування

Лікування ангіни може бути поділене на медикаментозне та немедикаментозне. До медикаментозного належать:

 1. Антибіотики при ангіні. Якщо ангіну викликали бактерії, особливо стрептококи, антибіотики – основний метод лікування. Найчастіше призначаються препарати з групи пеніцилінів.У разі алергії на пеніциліни можуть застосовуватися макроліди (наприклад, азитроміцин).
 2. Антисептики. Препарати для місцевого лікування: спреї, пастилки, розчини для полоскання. Ці засоби допомагають знищити мікроорганізми на поверхні мигдаликів і зменшити біль під час ковтання.
 3. Знеболюючі. Препарати на основі парацетамолу, ібупрофену або ацетилсаліцилової кислоти. Ці ліки допомагають знизити температуру та зменшити біль.
 4. Антигістамінні препарати. Допомагають зменшити набряк.

Самолікування ангіни (гострої запальної інфекції горла) може мати неочікувані наслідки, оскільки ця хвороба може бути серйозною і вимагає лікування під наглядом лікаря. Для забезпечення вашого здоров'я важливо обрати якісні ліки від захворювання горла. Купити онлайн препарати за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 03.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.