Болять вуха: що робити та які можливі причини

06 лютий 2024
Болять вуха: що робити та які можливі причини

Біль у вухах – це проблема, з якою стикаються люди різного віку, від малюків до літніх осіб. Це може бути не тільки неприємним відчуттям, але і сигналом більш серйозних проблем зі здоров'ям. У цій статті ми розглянемо, що робити, якщо у вас болить вухо, і які можуть бути причини цього часто неприємного відчуття. Від правильного розуміння причин до ефективних способів лікування – ми дослідимо, як краще діяти в разі болю у вухах, а також як цьому запобігти в майбутньому.

Причини виникнення

Причини виникнення болю у вухах можуть бути різноманітними, і їх розуміння є ключовим для вибору правильного методу лікування. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 1. Інфекції середнього вуха (отит). Це одна з найчастіших причин болю у вухах, особливо у дітей. Інфекція може виникати через віруси або бактерії, що проникають у середнє вухо і викликають запалення.
 2. Запалення зовнішнього вуха (зовнішній отит). Часто виникає через довге перебування у воді («вухо плавця»), що призводить до розмноження бактерій у вушному каналі.
 3. Накопичення вушної сірки. Іноді сірка може накопичуватися і створювати пробку, що спричиняє біль та проблеми із слухом.
 4. Зміни тиску. Наприклад, під час польоту в літаку або підводного плавання може виникати біль через різкі зміни тиску.
 5. Інфекції верхніх дихальних шляхів. Простудні захворювання або грип можуть призвести до болю у вухах, оскільки інфекція може поширюватися на вушні канали.
 6. Травми вуха. Пошкодження, викликані неправильним використанням ватних паличок або підручних засобів для чищення вуха або впливом гучних звуків, також можуть викликати біль.
 7. Хвороби щелепно-лицьової області. Проблеми з зубами або щелепою (наприклад, ТМД – темпоромандибулярний дисфункційний синдром) можуть віддавати болем у вухах.
 8. Невралгія. Нервові захворювання, такі як невралгія трійчастого нерва, можуть викликати гострий біль, що іррадіює до вуха.

Важливо звернути увагу на супутні симптоми та отримати професійну медичну допомогу для встановлення точної причини болю у вухах та вибору відповідного лікування.

Симптоми

Симптоми, які супроводжують біль у вухах, можуть значно варіюватися залежно від причини їх виникнення. Розпізнавання цих симптомів є важливим для визначення потреби у медичній допомозі. Ось деякі з них:

 • Біль у вусі. Це може бути гострий або тупий біль, постійний або періодичний. У деяких випадках біль може погіршуватися при ковтанні або жуванні.
 • Зниження слуху. Це може включати відчуття закладеності вуха та утруднене сприйняття звуків.
 • Виділення з вуха. Це можуть бути прозорі, гнійні або кров'янисті виділення, залежно від причини.
 • Свербіж у вусі. Особливо це характерно для зовнішнього отиту або алергічних реакцій.
 • Почервоніння або набряклість зовнішнього вуха. Це може свідчити про зовнішнє запалення або інфекцію.
 • Лихоманка та загальне нездужання. Часто супроводжують інфекційні процеси, такі як середній отит.
 • Вертиго або запаморочення. Можуть бути пов'язані з внутрішнім вухом або проблемами рівноваги.
 • Шум у вухах (тинітус). Дзвін або інші незвичайні звуки у вухах.

Якщо ви відчуваєте один або декілька з цих симптомів, особливо якщо вони посилюються або не проходять протягом декількох днів, важливо звернутися до лікаря для діагностики та відповідного лікування.

Діагностика

Діагностика болю у вухах зазвичай включає кілька ключових етапів, які допомагають лікарю визначити причину болю і відповідно підібрати лікування. Ось основні діагностичні методи:

 • Медичний анамнез. Лікар збирає інформацію про симптоми, їх тривалість, наявність схожих випадків у минулому, а також про загальний стан здоров'я.
 • Фізичний огляд. Включає огляд зовнішньої частини вуха, вушного каналу та барабанної перетинки за допомогою отоскопа.
 • Аудіометричні тести. Використовуються для оцінки слуху та виявлення можливих проблем із слуховими каналами або барабанною перетинкою.
 • Тимпанометрія. Вимірює рухливість барабанної перетинки і може виявити проблеми з середнім вухом, такі як наявність рідини.
 • Лабораторні аналізи. Може бути призначено, якщо є підозра на інфекцію, наприклад посів із слухового проходу.
 • Томографія або рентген. В деяких випадках можуть бути потрібні для детального вивчення структури вуха і прилеглих тканин, особливо при підозрі на серйозні внутрішні пошкодження.
 • Консультації з іншими спеціалістами. Якщо існує підозра, що біль у вухах пов'язаний з іншими захворюваннями (наприклад, проблеми з щелепою або зубами), може бути рекомендовано звернутися до відповідних фахівців.

Своєчасна та точна діагностика є ключовою для ефективного лікування болю у вухах і запобігання можливих ускладнень.

Лікування

Лікування болю у вухах значною мірою залежить від його причини. Наступні методи часто використовуються для лікування різних умов, які спричиняють біль у вухах:

 • Медикаментозне лікування. Антибіотики: якщо біль у вухах спричинений бактеріальною інфекцією. Протизапальні та знеболювальні препарати: для зменшення болю та запалення. Краплі для вуха: протизапальні, антибактеріальні або комбіновані, в залежності від причини болю.
 • Фізіотерапія. Фізіотерапевтичні процедури. Такі як УВЧ-терапія або магнітотерапія, можуть бути рекомендовані в деяких випадках.
 • Хірургічне втручання. Міринготомія. Робиться невеликий розріз у барабанній перетинці для виведення рідини в разі середнього отиту.
 • Видалення вушної сірки. Механічне видалення. Лікар може видалити накопичення сірки за допомогою спеціальних інструментів.
 • Лікування супутніх захворювань. Консультації з іншими спеціалістами. Якщо біль у вухах пов'язаний з проблемами щелепно-лицьової області, неврологічними або іншими захворюваннями.

Самолікування може призвести до подальших ускладнень, особливо якщо приймати невідповідні або неперевірені ліки. Неправильне лікування може посилити інфекцію, спричинити пошкодження барабанної перетинки і навіть призвести до втрати слуху. Тому при перших ознаках болю у вухах рекомендується звернутися до лікаря для отримання кваліфікованої допомоги.

Профілактика

Профілактика болю у вухах передбачає вживання ряду заходів, спрямованих на зменшення ризику розвитку інфекцій, запалень та інших проблем, які можуть спричинити біль. Ось деякі ключові рекомендації:

 • Підтримання гігієни вух. Регулярно мити вушні раковини та навколишні області, але уникати введення ватних паличок або інших предметів в слуховий канал.
 • Захист від води. При купанні або плаванні використовувати спеціальні вушні беруші, щоб запобігти потраплянню води в слухові канали.
 • Уникайте гучних звуків. Захищайте свої вуха від надмірного шуму, особливо в ситуаціях, пов’язаних з гучним транспортом або музичними пристроями.
 • Збалансоване харчування. Підтримка імунної системи через здорове харчування, багате вітамінами і мінералами.
 • Уникайте куріння та пасивного куріння. Тютюновий дим може збільшити ризик респіраторних інфекцій, які можуть негативно вплинути на здоров'я вуха.
 • Регулярний медичний огляд. Особливо для людей, які схильні до вушних інфекцій або мають проблеми зі слухом.
 • Зменшення стресу. Стрес може вплинути на загальний стан здоров'я та збільшити ризик інфікування.
 • Вакцинація. Вакцини, особливо проти грипу та пневмококових інфекцій, можуть допомогти запобігти інфекціям, які можуть викликати ускладнення у вухах.

Застосування цих простих, але ефективних профілактичних заходів може значно зменшити ризик розвитку болю у вухах та інших пов'язаних із ними проблем.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби від болі у вухах за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.