Чому немає сил і постійно хочеться спати

12 березень 2024
Чому немає сил і постійно хочеться спати

Постійна втома та підвищена сонливість можуть значно впливати на якість життя людини та обмежити її здатність ефективно функціонувати у повсякденному житті. В статті ми розглянемо ряд потенційних причин цих симптомів. Вони можуть варіюватися від простих і легко коригувальних факторів, таких як недостатній сон або високий рівень стресу, до більш складних медичних станів, таких як анемія, депресія, гіпотиреоз або хронічні захворювання.

Причини виникнення

Постійна втома та непереборне бажання спати можуть бути викликані різними факторами. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 1. Хронічна нестача сну, розлади сну або нерегулярний сон можуть призвести до втоми.
 2. Високий рівень стресу, депресія, тривожність або інші психічні розлади часто впливають на рівень енергії та якість сну.
 3. Нестача заліза або інші форми анемії можуть зменшувати кількість кисню, що досягає тканин та органів, викликаючи втому.
 4. Гіпотиреоз (низька активність щитовидної залози) може зменшити енергію та призвести до втоми.
 5. Такі стани здоров’я, як діабет, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), серцева недостатність та інші, можуть впливати на рівень енергії та викликати втому.
 6. Нестача важливих поживних речовин, таких як вітаміни групи B, вітамін D, залізо та інші, може впливати на рівень енергії.
 7. Стани, що викликають хронічний біль, можуть перешкоджати нормальному сну та спричиняти втому.
 8. Деякі медикаменти можуть мати побічні ефекти, що включають втому або сонливість.
 9. Синдром хронічної втоми (CFS), складний розлад, що характеризується надзвичайною втомою, яка не зменшується під час відпочинку та не має видимої причини.
 10. Розлади сну, такі як обструктивне апное сну, можуть перешкоджати нормальному циклу сну та викликати втому.

Щоб визначити відповідне лікування, важливо зрозуміти основну причину втрати сил і сонливості. Якщо ви занепокоєні або ці симптоми впливають на ваше повсякденне життя, радимо звернутися до лікаря.

Супутні симптоми

Симптоми, що супроводжують постійну втому та непереборне бажання спати, можуть бути різноманітними та залежати від підґрунтя причини цих станів. Ось деякі з них:

 • Складнощі з концентрацією та пам'яттю. Труднощі з концентрацією на завданнях, розсіяність, проблеми з короткочасною пам'яттю.
 • Зниження працездатності. Труднощі у виконанні звичайних робочих або домашніх завдань через втому.
 • Зміни настрою. Роздратування, неврівноваженість або навіть симптоми депресії.
 • Фізичні симптоми. Головний біль, м'язові болі, зниження апетиту.
 • Складнощі з пробудженням. Важкість прокидатися вранці незалежно від тривалості сну.
 • Порушення сну. Неспокійний сон, часті пробудження вночі або раннє прокидання.
 • Зниження імунітету. Підвищена схильність до інфекцій, повільне одужання від застуди та інших хвороб.

Якщо ви відчуваєте ці або схожі симптоми, важливо звернутися до лікаря для оцінки вашого стану та визначення можливих причин. Це допоможе уникнути серйозних наслідків та вибрати відповідне лікування.

Діагностика

Діагностика станів, що проявляються постійною втомою і підвищеною сонливістю, включає ряд оцінок та обстежень, спрямованих на виявлення можливих причин. Ось ключові етапи діагностичного процесу:

 • Збір анамнезу. Лікар ретельно збере вашу медичну, сімейну історію та інформацію про спосіб життя, у тому числі звички сну, рівень стресу, харчові звички, фізичну активність, поточне медичне лікування, вживання алкоголю та тютюну.
 • Фізичний огляд. Проводиться з метою виявлення будь-яких фізичних ознак, які можуть вказувати на підґрунтя проблеми.
 • Лабораторні тести. Аналіз крові, включаючи загальний аналіз крові (для виявлення анемії), рівня глюкози (для перевірки діабету), функцію щитовидної залози та дослідження на дефіцит певних вітамінів і мінералів.
 • Обстеження сну. Оцінка звичок сну та можливе полісомнографічне дослідження (студія сну) для виявлення порушень сну, як-от апное сну.
 • Психологічна оцінка. Оцінка на наявність симптомів депресії, тривожності або інших психічних розладів, які можуть спричиняти втому.
 • Діагностичне зображення. У деяких випадках можуть бути рекомендовані КТ або МРТ головного мозку для виключення структурних патологій.
 • Спеціалізовані тести. Залежно від підозрюваної причини, можуть бути призначені додаткові спеціалізовані тести.

Після збору всієї необхідної інформації лікар зможе розробити план лікування або рекомендувати подальші обстеження. Важливо звернутися за медичною допомогою, якщо ви відчуваєте постійну втому та сонливість, оскільки це можуть бути ознаки серйозних медичних станів.

Лікування

Лікування постійної втоми і підвищеної сонливості залежить від виявленої причини цих симптомів. Ось деякі загальні напрямки лікування:

 1. Підтримання регулярного режиму сну, уникнення кофеїну та електронних пристроїв перед сном, забезпечення комфортного спального середовища.
 2. Техніки розслаблення, як-от медитація, дихальні вправи, йога або арт-терапія, можуть допомогти знизити рівень стресу.
 3. Регулярні вправи покращують загальний тонус організму та якість сну.
 4. Збалансована дієта, багата на свіжі фрукти, овочі, цільні зерна і білки, підвищує рівень енергії.
 5. Лікування основних медичних станів, таких як анемія, гіпотиреоз, діабет або депресія, згідно з рекомендаціями лікаря.
 6. Якщо втому викликають побічні ефекти лікарських препаратів, необхідно обговорити з лікарем можливість їх корекції.
 7. Якщо є психологічні причини, такі як депресія або тривожні розлади, потрібна консультація психотерапевта.
 8. Підтримання достатнього рівня гідратації організму.

Важливо пам'ятати, що самолікування без консультації з лікарем може бути небезпечним. Якщо ви відчуваєте постійну втому і підвищену сонливість, важливо звернутися за медичною допомогою для встановлення точної причини та отримання відповідного лікування.

Профілактика

Профілактика постійної втоми та підвищеної сонливості зосереджена на здорових звичках та загальному добробуті. Ось деякі рекомендації, які можуть допомогти запобігти цим станам:

 • Регулярний і якісний сон. Намагайтеся спати 7-8 годин на ніч і дотримуйтеся регулярного режиму сну, лягаючи та прокидаючись у один і той же час щодня.
 • Здорове харчування. Збалансована дієта, багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та білком, допомагає підтримувати енергію та загальний стан здоров’я.
 • Регулярні фізичні вправи. Фізична активність покращує настрій, знижує стрес та сприяє кращому сну.
 • Управління стресом. Техніки розслаблення, як-от медитація, дихальні вправи або йога, допомагають знизити рівень стресу.
 • Обмеження кофеїну та алкоголю. Ці речовини можуть впливати на якість сну та викликати втому.
 • Підтримання здорової ваги. Зайва вага збільшує ризик розвитку захворювань, що викликають втому.
 • Регулярні медичні огляди. Допомагають вчасно виявити та лікувати захворювання, які можуть викликати втому.
 • Підтримує водний баланс організму і своєчасно поповнює його. Вода важлива для підтримки обмінних процесів і запобігання зневоднення.
 • Уникнення тютюнопаління. Куріння може погіршити якість сну та вплинути на загальний стан здоров'я.

Зверніть увагу, що ці рекомендації носять загальний характер і можуть бути не повністю ефективними для всіх. Важливо прислухатися до сигналів свого організму та звернутися до лікаря за індивідуальною порадою.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.