Чому сверблять вуха та як з цим боротися

03 травень 2024
Чому сверблять вуха та як з цим боротися

Свербіж у вухах – це неприємне відчуття, яке спонукає до потреби почесати внутрішню чи зовнішню частину вушного проходу. Особливість цього стану полягає в тому, що вушний канал має високу чутливість через велику кількість нервових закінчень, що робить свербіння особливо неприємним та іноді важким для ігнорування.

У цій статті ми розглянемо, що представляє собою свербіж у вухах, які фактори можуть його спровокувати та які є методи лікування.

Причини виникнення

Свербіння у вухах може не просто приносити дискомфорт, але й бути симптомом різноманітних станів, що вимагає уваги медичних фахівців для визначення його причини та вибору адекватного лікування. Цей симптом може бути пов'язаний з зовнішніми, так і внутрішніми факторами, кожен з яких має свою специфіку впливу на стан вушного каналу та внутрішнього вуха. Розглянемо декілька основних причин виникнення свербежу у вухах:

 • Зовнішній отит – запалення зовнішнього слухового каналу, часто викликане інфекцією. Вода, потрапляючи в вухо під час купання або душу, може сприяти росту бактерій або грибків, що веде до свербежу, почервоніння та болю.
 • Екзема або псоріаз – шкірні захворювання, які можуть вражати вушні раковини та зовнішній слуховий прохід, спричиняючи свербіж, лущення та подразнення.
 • Алергічна реакція – може бути викликана різними алергенами, включаючи косметику, мило, шампуні, а також матеріали виробів, що контактують з вушною раковиною або входять в слуховий канал (наприклад, навушники).
 • Скупчення сірки – надмірна кількість або затвердіння вушної сірки може блокувати слуховий канал, спричиняючи свербіж, дискомфорт та зниження слуху.
 • Інфекції середнього вуха – хоча прямо не викликають свербіж у зовнішньому слуховому каналі, але можуть сприяти відчуттю дискомфорту та свербежу через зміну тиску або накопичення рідини.
 • Використання ватних паличок – неправильне або надмірне очищення вух може пошкодити шкіру слухового каналу, видаляючи захисний шар сірки та спричиняючи подразнення.

При постійному або сильному свербінні необхідно звернутися до лікаря для діагностики та визначення оптимального лікування.

Супутні симптоми

Свербіння у вухах може супроводжуватися іншими проявами, що допомагають лікарям встановити точний діагноз і вибрати оптимальний план лікування. Симптоми, які часто зустрічаються разом із свербежем у вухах, включають:

 1. Почервоніння та подразнення шкіри вушного каналу. Це може бути ознакою зовнішнього отиту – запалення зовнішнього вушного каналу, часто спричиненого інфекцією.
 2. Виділення з вуха. Може вказувати на інфекцію або наявність інородного тіла. Виділення можуть мати різний характер – від прозорих до гнійних.
 3. Біль у вусі. Часто супроводжує запалення і може бути як легким, так і досить інтенсивним, посилюючись при ковтанні або жуванні.
 4. Зниження слуху. Накопичення сірки або рідини в середньому вусі може призвести до тимчасового зниження слуху.
 5. Почуття закладеності вуха. Може виникати через набряк або накопичення секрету, створюючи відчуття закупорки.
 6. Головний біль. Іноді може бути пов'язаний з інфекцією вуха або збільшенням тиску в середньому вусі.
 7. Лихоманка. Особливо у дітей, лихоманка може супроводжувати інфекційний процес у вусі.
 8. Запаморочення. Запалення внутрішнього вуха може призводити до запаморочення або відчуття обертання.

Важливо не ігнорувати ці симптоми і звернутися за медичною допомогою для встановлення діагнозу та визначення відповідного лікування.

Види

В залежності від місця виникнення, свербіж може бути класифікований на три основні типи, кожен з яких має свої специфічні причини та методи лікування.

Свербіж зовнішнього вуха включає такі прояви:

 • Дерматологічні стани. Екзема, себорейний дерматит, і псоріаз можуть спричинити запалення і свербіж шкіри, у тому числі і в області вушного проходу.
 • Зовнішні інфекції шкіри. Бактеріальні та грибкові інфекції можуть призводити до свербіння, почервоніння та інших симптомів.
 • Накопичення вушної сірки. Блокування вушного каналу вушною сіркою може викликати свербіж та дискомфорт.

Свербіж середнього вуха проявляється:

 • Інфекційними процесами. Отит середнього вуха, спричинений бактеріями або вірусами, може супроводжуватися свербежем, болем і зменшенням слуху.
 • Наявністю стороннього тіла. Іноді свербіж може бути викликаний потраплянням сторонніх предметів або комах у вушний канал.

Свербіж внутрішнього вуха відрізняється:

 • Алергічними реакціями. Алергія на певні речовини може викликати свербіж не тільки в носі та горлі, але й у внутрішньому вусі.
 • Порушенням нервової системи. Деякі неврологічні захворювання можуть спричинити відчуття свербіння вуха без видимих зовнішніх причин.

Кожен тип свербежу вух вимагає індивідуального підходу до лікування, яке може включати медикаментозну терапію, зміну звичок гігієни або виключення алергенів. Важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та вибору ефективного методу лікування.

Діагностика

Ефективна діагностика цього симптому вимагає комплексного підходу, щоб визначити його причину та розробити відповідний план лікування. Нижче представлено кілька ключових кроків, які використовують для діагностики причин свербіння у вухах:

 1. Анамнез. Збір детальної медичної історії пацієнта, включаючи тривалість симптому, наявність алергій, використання вушних пристроїв або слухових апаратів, а також будь-які домашні засоби, які пацієнт міг застосовувати.
 2. Фізичний огляд. Візуальний огляд зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки за допомогою отоскопа для виявлення ознак інфекції, запалення, екземи, чужорідних тіл або пошкоджень.
 3. Лабораторні аналізи. Мазок з вуха може бути взятий для бактеріологічного або мікологічного аналізу, щоб виявити наявність патогенних мікроорганізмів, таких як бактерії або грибки.
 4. Алергологічні тести. У випадках, коли свербіж у вухах може бути пов'язаний з алергією, можуть бути рекомендовані шкірні проби або кров на алергени для визначення специфічної чутливості.
 5. Аудіометрія. Якщо є підозра на порушення слуху, може бути проведено аудіометричне тестування для оцінки слухової функції.

Після збору всієї необхідної інформації лікар аналізує отримані дані для встановлення діагнозу та розробки плану лікування. Важливо пам'ятати, що своєчасне звернення за медичною допомогою при перших симптомах свербіння у вухах може запобігти розвитку більш серйозних ускладнень і сприяти швидкому одужанню.

Лікування

Ефективне лікування залежить від точного визначення причини свербежу та застосування відповідних терапевтичних методів.

 • Підтримка гігієни вух. Регулярне та обережне очищення зовнішнього слухового проходу може допомогти усунути накопичення сірки та інших подразників, які можуть викликати свербіж.
 • Використання спеціальних крапель. У випадку діагностики грибкової інфекції або бактеріального отиту, лікар може рекомендувати краплі, що містять антибіотики або протигрибкові засоби.
 • Зволоження шкіри. Сухість шкіри вушного каналу може спричинити свербіж. Зволожуючі краплі та мазі допомагають підтримувати оптимальний рівень гідратації.
 • Уникнення алергенів. Якщо свербіж вух викликаний алергією, важливо ідентифікувати та уникати контакту з алергенами, що можуть включати певні продукти, пилок рослин або домашній пил.
 • Контроль за використанням слухових апаратів або навушників. Неправильне використання або надмірне носіння слухових апаратів та навушників може спричинити подразнення вушного каналу.
 • Медикаментозне лікування. У деяких випадках, для усунення свербежу та запалення, можуть бути призначені стероїдні препарати у формі крапель або мазей.

Лікування свербежу вух вимагає комплексного підходу та часто починається з визначення та усунення причини його виникнення. Самолікування без консультації з лікарем може призвести до погіршення стану і розвитку ускладнень.

Профілактика

Профілактика свербіння у вухах є важливим аспектом підтримання здоров'я органів слуху. Дотримання наступних рекомендацій може допомогти уникнути дискомфорту та зберегти здоров'я вух:

 1. Обережне очищення. Регулярне і обережне очищення вушних проходів зовні допомагає уникнути накопичення вушної сірки та інших забруднень. Використовуйте м'яку тканину або ватний диск, уникаючи глибокого проникнення в вушний канал.
 2. Уникання використання ватних паличок. Введення ватних паличок або інших предметів у вушний канал може пошкодити ніжну шкіру і викликати свербіж, а також сприяти формуванню вушних пробок.
 3. Захист від води. Вода, що потрапляє в вушний канал під час купання або плавання, може спричинити розвиток інфекцій. Використання спеціальних беруш допоможе уникнути цього.
 4. Уникнення алергенів. Якщо ви схильні до алергій, уникайте контакту з алергенами, які можуть викликати свербіж у вухах, наприклад, з пилком рослин або домашнім пилом.
 5. Використання зволожувачів повітря. Сухе повітря, особливо в опалювальний сезон, може спричинити сухість шкіри, включаючи шкіру вушного каналу. Зволожувачі повітря допоможуть підтримувати оптимальний рівень вологи.
 6. Консультація з лікарем при появі симптомів. У разі появи постійного свербежу, виділень або болю у вухах слід звернутися за медичною допомогою для встановлення причини та отримання відповідного лікування.

Дотримуючись цих простих, але важливих правил профілактики, можна значно знизити ризик розвитку свербіння у вухах та інших пов'язаних з цим станів. Регулярний догляд за вушними проходами та увага до стану свого організму допоможуть зберегти здоров'я ваших вух та комфортне самопочуття.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн вушні краплі за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.