Чому виділяється багато слини: можливі причини та наслідки

07 травень 2024
Чому виділяється багато слини: можливі причини та наслідки

Надмірне виділення слини, медично відоме як гіперсалівація або сіалорея, може створити низку незручностей та викликати соціальне та психологічне занепокоєння. Слина, будучи ключовим компонентом в ротовій порожнині, сприяє зволоженню, початковому травленню їжі та захисту від мікробів. Втім, коли її виробляється більше, ніж потрібно для нормального функціонування, це може ускладнити прості щоденні дії, такі як розмова, їжа або навіть сон. Люди з гіперсалівацією можуть відчувати необхідність часто ковтати або витирати слину, що може викликати збентеження в соціальних ситуаціях та вплинути на якість життя. Крім того, надмірна слина може збільшити ризик аспірації, особливо під час сну, що може призвести до проблем з дихальною системою.

В цій статті ми розглянемо, чому може збільшуватися вироблення слини, які існують причини цього явища та які наслідки воно може мати для загального стану здоров'я.

Причини виникнення

До найбільш поширених причин надмірного слиновиділення належать:

 • Неврологічні розлади. Захворювання, такі як хвороба Паркінсона, розсіяний склероз (РС) або інсульт, можуть порушити контроль нервової системи над слинними залозами, спричиняючи гіперсалівацію.
 • Лікарські препарати. Деякі медикаменти, особливо ті, що використовуються для лікування психічних розладів або холінергічні стимулятори, можуть сприяти підвищеному виділенню слини.
 • Інфекційні захворювання порожнини рота. Інфекції, такі як стоматит, пародонтит або тонзиліт, можуть спонукати до того, що залоза виробляє більше слини.
 • Вагітність. Гормональні зміни під час вагітності можуть впливати на роботу слинних залоз, викликаючи тимчасову гіперсалівацію.
 • Алергічні реакції. Алергія на певні продукти, лікарські препарати або інші речовини також може бути причиною збільшення вироблення слини.
 • Гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕРХ). При цьому стані кислота зі шлунку потрапляє назад у стравохід, що може стимулювати слинні залози до більшої активності.

Усвідомлення цих причин є першим кроком на шляху до вирішення проблеми гіперсалівації. Важливо звернутися до лікаря для діагностики та визначення відповідного лікування, яке може включати медикаментозну терапію, фізіотерапію або, у певних випадках, хірургічне втручання. Знання про основні причини дозволить ефективніше управляти симптомами та підтримувати якість життя на належному рівні.

Супутні симптоми

Симптоми, що супроводжують надмірне слиновиділення, можуть включати:

 • Труднощі при розмові. Зайва кількість слини може ускладнювати артикуляцію, роблячи мову невиразною та нерозбірливою.
 • Проблеми з жуванням та ковтанням. Збільшене вироблення слини може перешкоджати нормальному процесу жування та ковтання, спричиняючи задуху або кашель під час їжі.
 • Поява висипань навколо рота. Постійний контакт з вологою може призводити до подразнення шкіри навколо рота, викликаючи почервоніння, свербіж та висипання.
 • Нічне слиновиділення. Протікання слини з кутів рота під час сну, що може викликати дискомфорт і змінити звичний ритм сну.
 • Неприємний запах з рота (галітоз). Стійкий неприємний запах може бути спричинений розмноженням бактерій у надлишковій слині.
 • Проблеми з зубами. Довготривале вплив слини на зубну емаль може сприяти розвитку карієсу та інших стоматологічних захворювань.

Симптоми гіперсалівації можуть бути тимчасовими або хронічними, залежно від основної причини. Розпізнавання цих симптомів є важливим кроком на шляху до встановлення діагнозу та вибору відповідної стратегії лікування.

Діагностика

Діагностика надмірного виділення слини може включати:

 • Анамнез пацієнта. Лікар збирає повну історію хвороби, включаючи початок симптомів, їх тривалість та будь-які інші супутні симптоми. Також можуть бути обговорені можливі фактори, які могли спровокувати збільшення вироблення слини.
 • Клінічний огляд. Включає загальний огляд порожнини рота на предмет аномалій, таких як інфекції, запальні захворювання або неврологічні порушення, які можуть впливати на вироблення слини.
 • Лабораторні аналізи. Можуть бути призначені для виключення інфекційних захворювань, порушень роботи ендокринної системи або ознак системних захворювань.
 • Вимірювання рівня слиновиділення (сіалометрія). Цей тест вимірює об'єм слини, який пацієнт може виробляти за певний період часу, допомагаючи об'єктивно оцінити ступінь гіперсалівації.
 • Зображення слинних залоз. Процедури, такі як ультразвукове дослідження, комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), можуть бути використані для оцінки структури та функції слинних залоз.
 • Неврологічні тести. Для виявлення будь-яких неврологічних порушень, які можуть спричиняти гіперсалівацію, особливо якщо підозрюється захворювання центральної нервової системи.

Після проведення цих діагностичних процедур лікар може встановити точну причину гіперсалівації та розробити відповідний план лікування. Важливо пам'ятати, що своєчасне звернення за медичною допомогою при перших ознаках надмірного виділення слини може запобігти потенційним ускладненням та поліпшити якість життя пацієнта.

Лікування

Лікування гіперсалівації спрямоване на усунення основної причини та може включати наступні підходи:

 1. Застосування спеціалізованих засобів для полоскання рота при захворюваннях ротової порожнини. Це можуть бути антисептичні розчини або засоби, що містять компоненти для зменшення запалення та подразнення слизової оболонки рота, сприяючи нормалізації вироблення слини.
 2. Корекція медикаментозного лікування у випадку побічних ефектів від лікарських засобів. Деякі ліки можуть спричиняти гіперсалівацію як побічний ефект. У таких випадках лікар може скоригувати дозування або призначити альтернативний препарат.
 3. Призначення спеціалізованих препаратів для лікування розладів, що впливають на нервову систему. Наприклад, при хворобі Паркінсона або після інсульту можуть бути застосовані лікарські засоби, що впливають на нейротрансмітери, задіяні в контролі вироблення слини.
 4. Фізіотерапевтичні втручання. В деяких випадках можуть бути рекомендовані фізіотерапевтичні процедури, спрямовані на покращення контролю над м'язами ротової порожнини та підтримку нормальної функції ковтання.
 5. Хірургічне втручання. У рідкісних та складних випадках, коли консервативні методи неефективні, може бути застосована хірургічна процедура для зменшення вироблення слини або зміни напрямку її відтоку.

Адекватне лікування гіперсалівації вимагає комплексного підходу та тісної співпраці з лікарем, щоб знайти найбільш ефективне рішення, виходячи з індивідуальних особливостей та потреб пацієнта. Самолікування може призвести до ігнорування основної причини надмірного слиновиділення та погіршення стану.

Можливі наслідки та ризики

Без належного лікування та контролю надмірне слиновиділення може призвести до низки ускладнень:

 • Ризик аспірації. Підвищена кількість слини може потрапляти в дихальні шляхи, що загрожує аспіраційною пневмонією, особливо у лежачих пацієнтів або осіб зі зниженою свідомістю.
 • Проблеми з мовленням. Збільшення кількості слини у ротовій порожнині може ускладнювати артикуляцію, впливаючи на ясність та розбірливість мовлення.
 • Порушення гігієни порожнини рота. Стале перезволоження ротової порожнини сприяє розвитку бактерій та грибків, що може призвести до стоматитів, пародонтиту та інших захворювань порожнини рота.
 • Шкірні подразнення. Постійне стікання слини з кутів рота може спричиняти подразнення та екзему навколо рота, що вимагає додаткового лікування.
 • Соціальні та психологічні проблеми. Коли проблема стає очевидною, це може негативно вплинути на самооцінку та соціальні контакти, що призведе до почуття збентеження та ізоляції.
 • Утруднення харчування. Надмірна слина може ускладнювати процес прийому їжі, спричиняючи проблеми з ковтанням та поглинанням поживних речовин.

Важливо звернутися до фахівця для визначення причин гіперсалівації та вибору відповідного лікування. Своєчасне втручання допоможе запобігти ускладненням та підвищити якість життя пацієнтів, що страждають від цього стану.

Профілактика

Підтримка оптимального рівня салівації важлива для підтримання гігієни ротової порожнини та комфорту. Нижче представлені стратегії профілактики надмірного виділення слини:

 1. Регулярні візити до стоматолога. Регулярні огляди допоможуть виявити та лікувати стоматологічні проблеми, які можуть сприяти гіперсалівації, наприклад, гінгівіт або карієс.
 2. Правильна гігієна ротової порожнини. Ретельне чищення зубів та використання зубної нитки двічі на день допомагає знизити кількість бактерій у роті, які можуть сприяти надмірному виділенню слини.
 3. Гідратація. Достатнє споживання води допомагає підтримувати оптимальний баланс слини, запобігаючи як її недостатності, так і надмірному виділенню.
 4. Контроль за дієтою. Уникання надто кислих або солоних продуктів, які можуть стимулювати виділення слини.
 5. Вправи для м'язів обличчя та порожнини рота. Спеціальні вправи можуть покращити контроль над м'язами порожнини рота, що може допомогти зменшити надмірне виділення слини.
 6. Корекція дихання. Вдихання через ніс, а не через рот, допомагає зменшити вироблення слини.
 7. Консультація з лікарем. У випадках, коли гіперсалівація пов'язана з певними медичними станами або прийомом лікарських препаратів, слід проконсультуватися з лікарем для корекції лікування або медикаментозної терапії.

Дотримуючись цих рекомендацій, можна значно знизити ризик розвитку надмірного виділення слини та покращити якість життя.

Здоровий спосіб життя та увага до сигналів, які подає ваш організм, допоможуть зберегти здоров'я ротової порожнини та уникнути проблем із слиновиділенням.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування надмірного слиновиділення за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 08.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.