Чому виникає хламідіоз, які його симптоми, види та методи лікування

11 червень 2024
Чому виникає хламідіоз, які його симптоми, види та методи лікування

Хламідіоз є інфекційним захворюванням, спричиненим бактеріями роду Chlamydia, яке

часто передається через сексуальні контакти. Термін «хламідіоз» походить від грецького слова «χλαμύς», що означає «плащ» або «накидка», що метафорично вказує на здатність бактерій «ховатися» від імунної системи хазяїна. Захворювання може мати як виражені симптоми, так і протікати без видимих ознак, що ускладнює своєчасну діагностику та лікування. Хламідіоз може впливати на різні органи, включаючи урогенітальну систему, очі та респіраторну систему, залежно від штаму бактерій. Медичне значення хламідіозу полягає в його потенціалі спричиняти ускладнення, такі як інфекції сечовивідних шляхів, проблеми з репродуктивним здоров'ям, якщо його не лікувати.

У цій статті ми детально розглянемо хламідіоз, одне з найпоширеніших венеричних захворювань, включаючи його симптоматику, основні шляхи передачі та ефективні методи лікування. Також, проаналізуємо важливість профілактичних заходів, які можуть допомогти запобігти поширенню хламідіозу та захистити репродуктивне здоров'я людини.

Причини виникнення

Існує кілька шляхів передачі хламідіозу та факторів ризику, які можуть призвести до зараження цією інфекцією:

 1. Статевий контакт. Найпоширеніший шлях передачі хламідіозу – це незахищений статевий контакт (вагінальний, анальний або оральний) з інфікованою особою.
 2. Вертикальна передача. Інфіковані матері можуть передати хламідіоз своїм новонародженим дітям під час пологів, що може призвести до кон'юнктивіту або пневмонії у немовлят.
 3. Контакт з інфікованими виділеннями. Хоча це менш поширено, інфекція може передаватися через контакт із інфікованими генітальними виділеннями, наприклад, через загальні предмети особистої гігієни.
 4. Недотримання особистої гігієни. Неналежне дотримання правил особистої гігієни, особливо в громадських місцях, таких як спортзали або басейни, може збільшити ризик контакту з інфекцією.
 5. Незахищені сексуальні контакти з численними партнерами. Множинні сексуальні партнери збільшують ризик інфікування хламідіозом та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Важливо пам'ятати про застосування бар'єрних методів контрацепції, таких як презервативи, для зниження ризику інфікування під час статевих контактів, а також про значення регулярного медичного обстеження для своєчасного виявлення та лікування хламідіозу.

Симптоми

Симптоми хламідіозу варіюють від м'яких та ледь помітних до значно виражених, що може ускладнити своєчасне виявлення та лікування цієї інфекції. Нижче перераховані типові симптоми хламідіозу, які можуть вказувати на необхідність медичної консультації та обстеження:

 • Підвищене виділення з уретри. Цей симптом може проявлятися у вигляді незвичайних виділень з пеніса у чоловіків або вагінальних виділень у жінок, які можуть бути прозорими, білими або жовтуватими.
 • Біль під час сечовипускання. Відчуття печіння або болю під час сечовипускання є частим симптомом, що вказує на можливе інфекційне ураження сечовивідних шляхів.
 • Біль у нижній частині живота. Жінки можуть відчувати біль або дискомфорт у нижній частині живота, що також може свідчити про прогресування інфекції.
 • Кров'янисті виділення між менструаціями або після статевого акту. Цей симптом може бути ознакою ураження шийки матки або інших частин репродуктивної системи.
 • Біль або набряклість яєчок у чоловіків. Хламідіоз може спричинити епідидиміт (запалення придатка яєчка), що призводить до болю, набряку та дискомфорту в області яєчок.

Окрім основних симптомів хламідіозу, існують супутні ознаки, які також можуть вказувати на присутність цієї інфекції:

 • Біль під час статевого акту. Жінки можуть відчувати біль або дискомфорт під час або після статевого акту, що може бути пов'язано з ураженням шийки матки або вагінальної інфекцією.
 • Набряклість або біль у області промежини. Це може бути результатом запалення уражених тканин або розповсюдження інфекції на навколишні ділянки.
 • Поява висипу або подразнення на статевих органах. Хоча це менш поширений симптом, подразнення або висип можуть вказувати на реакцію організму на інфекцію.
 • Підвищення температури тіла або лихоманка. Це може бути ознакою системної інфекційної відповіді організму на хламідійну інфекцію.
 • Неприємний запах виділень. Зміна запаху виділень з піхви та пеніса може свідчити про наявність інфекції.

Важливо враховувати, що багато симптомів хламідіозу можуть бути спільними з іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), тому диференціальна діагностика є ключовим елементом у виявленні хламідіозу. У разі появи будь-яких із зазначених симптомів, слід звернутися до медичного фахівця для проведення необхідних аналізів та отримання відповідного лікування.

Види

Хламідіоз може бути спричинений різними видами бактерій роду Chlamydia, кожен з яких викликає певні клінічні прояви та вражає різні органи та системи організму. Ось деякі з найпоширеніших видів хламідіозу:

 1. Хламідіоз, спричинений Chlamydia trachomatis:
  • Генітальний хламідіоз. Найбільш поширена форма хламідіозу, що передається статевим шляхом і вражає урогенітальну систему чоловіків і жінок.
  • Трахома. Захворювання очей, що може призвести до сліпоти. Це одна з провідних причин інфекційної сліпоти у світі, особливо в країнах, що розвиваються.
  • Хламідійна лімфогранульома, хвороба Дюрана-Ніколя-Фавра. Інфекція, що передається статевим шляхом, яка характеризується ураженням лімфатичних вузлів та судин.
 2. Хламідіоз, спричинений Chlamydia pneumoniae. Зазвичай вражає дихальні шляхи і може викликати пневмонію, бронхіт або синусит. Цей вид хламідіозу передається повітряно-крапельним шляхом.
 3. Хламідіоз, спричинений Chlamydia psittaci. Відомий як «пситакоз» або «папужача хвороба». Ця форма хламідіозу передається від інфікованих птахів до людини і може викликати тяжкі форми пневмонії.

Кожен вид хламідіозу вимагає специфічного підходу до діагностики та лікування. Важливо своєчасно виявляти та належно лікувати хламідіоз, щоб запобігти розвитку ускладнень та передачі інфекції іншим особам.

Діагностика

Діагностика хламідіозу включає застосування різноманітних лабораторних тестів, які дозволяють ідентифікувати наявність Chlamydia у організмі. Нижче наведені ключові методи діагностики, які використовуються для підтвердження діагнозу хламідіозу.

 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Цей тест дозволяє виявити генетичний матеріал хламідій у зразках сечі або мазках з уретри, шийки матки, ректуму або горла.
 • Цитологічний аналіз – мікроскопічне дослідження мазків. Матеріал для аналізу збирається спеціальним аплікатором або щіточкою, що дозволяє отримати зразки клітин для подальшого лабораторного аналізу.
 • Пряма імунофлюоресценція (ПІФ або РІФ). Цей іммуноцитологічний метод дозволяє прямо виявити антигени хламідій. Матеріалом для дослідження є зішкріб, оброблений спеціальними антитілами.
 • Імуноферментний аналіз з використанням мічених моноклональних антитіл (ІФА). Цей метод використовує венозну кров. Він базується на здатності імунної системи виробляти імуноглобуліни у відповідь на введення чужорідних агентів. ІФА дозволяє встановити факт інфікування як у сучасному моменті, так і у минулому, а також визначити стадію захворювання.
 • Культуральний метод. Бактеріальна культура дозволяє виростити хламідії з зразка, що є золотим стандартом для діагностики, але використовується рідше через високу вартість та складність процедури.

Важливо проводити обстеження при мінімальній підозрі на інфекцію, оскільки хламідіоз часто протікає безсимптомно або з мінімальними проявами, що збільшує ризик недіагностування та подальшої передачі інфекції.

Лікування

Лікування хламідіозу передбачає комплексний підхід, заснований на використанні антибактеріальних препаратів для знищення збудника інфекції, а також заходів для запобігання повторному інфікуванні та передачі хвороби статевим партнерам.

 1. Антибіотикотерапія. Основою лікування хламідіозу є прийом антибіотиків, з класу тетрациклінів або макролідів. Лікар призначає конкретний препарат, дозу та тривалість курсу лікування.
 2. Лікування обох партнерів. Рекомендується лікувати всіх сексуальних партнерів, які могли бути в контакті з інфікованою особою, навіть якщо вони не мають симптомів. Цей крок є ключовим для ефективного лікування та запобігання повторній інфекції.
 3. Утримання від статевих контактів. Під час лікування рекомендується утримуватися від статевих відносин або використовувати бар'єрні методи контрацепції (наприклад, презервативи) для запобігання поширенню інфекції.
 4. Перевірка на інші ІПСШ. Оскільки хламідіоз часто виявляється разом з іншими статевими інфекціями, комплексне тестування дозволяє ідентифікувати та лікувати будь-які інші інфекції, запобігаючи їх ускладненням.
 5. Проведення повторного тесту на хламідіоз після завершення курсу лікування є важливим для підтвердження ерадикації інфекції. Це особливо важливо для жінок через ризик розвитку ускладнень, таких як запалення органів малого таза.

Самолікування хламідіозу, включаючи використання антибіотиків без призначення лікаря, може призвести до неправильного вибору медикаментів, недостатнього дозування або неповного курсу лікування, що збільшує ризик розвитку стійкості до антибіотиків, тривалого перебігу захворювання та розвитку ускладнень.

Профілактика

Профілактичні заходи, що включають як особисті зусилля, так і медичні процедури, мають на меті захистити людину від зараження та зменшити поширення інфекції серед населення.

 1. Використання бар'єрних методів контрацепції. Презервативи, які мають високу ефективність у запобіганні передачі хламідіозу та інших ІПСШ, повинні використовуватися під час кожного статевого контакту, включаючи оральні та анальні стосунки. Правильне використання презервативів значно знижує ризик передачі інфекцій.
 2. Обмеження кількості сексуальних партнерів. Зниження кількості партнерів зменшує ймовірність контакту з інфікованою особою. Встановлення стабільних і взаємовідповідальних сексуальних відносин може слугувати ефективним засобом профілактики.
 3. Регулярне тестування на ІПСШ. Періодичне обстеження дозволяє ідентифікувати хламідіоз на ранній стадії, сприяючи своєчасному лікуванню та запобіганню передачі інфекції. Рекомендується проходити тестування принаймні раз на рік для осіб, які ведуть активне сексуальне життя.
 4. Освітня робота. Інформування людей про шляхи передачі хламідіозу, його потенційні ускладнення та значення профілактики є важливим засобом боротьби з розповсюдженням цієї інфекції. Шкільні програми з сексуальної освіти, публічні кампанії та доступ до надійної інформації можуть відігравати ключову роль у цьому процесі.
 5. Вакцинація проти інших ІПСШ. Хоча прямої вакцини проти хламідіозу наразі не існує, вакцинація проти інших ІПСШ, таких як гепатит B та ВПЛ (вірус папіломи людини), може зменшити загальний ризик інфекційних ускладнень та сприяти підвищенню загальної обізнаності та відповідальності щодо сексуального здоров'я.

Реалізація цих профілактичних заходів допомагає не лише в індивідуальному захисті від хламідіозу, але й сприяє загальному здоров'ю суспільства шляхом зменшення розповсюдження цієї інфекції. Важливо підкреслити, що відповідальне ставлення до сексуального здоров'я є ключовим фактором в профілактиці хламідіозу та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування та попередження хламідіозу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 13.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.