Дизентерія: симптоми, збудник, лікування і профілактика

08 квітень 2024
Дизентерія: симптоми, збудник, лікування і профілактика

Дизентерія є серйозним інфекційним захворюванням, що вражає кишечник, і може викликати ряд небезпечних симптомів. Збудниками дизентерії зазвичай є бактерії (наприклад, Shigella) або найпростіші (наприклад, Entamoeba histolytica). Часто симптоми включають сильні болі в животі, діарею та появу крові у випорожненнях. Лікування залежить від конкретного збудника та ступеня тяжкості захворювання, але зазвичай включає антибіотики та підтримуючу терапію. Профілактика дизентерії охоплює гігієну харчування, очищення води та вакцинацію у певних випадках. У цій статті ми розглянемо основні симптоми, збудники, сучасні методи лікування, а також ефективні заходи профілактики дизентерії. Важливо підкреслити, що своєчасне виявлення симптомів та лікування може значно знизити ризик ускладнень, пов'язаних із цим захворюванням.

Причини виникнення

Дизентерія може виникнути з різних причин, найчастіше через інфекційні агенти. Основні причини виникнення дизентерії включають:

 1. Бактеріальна інфекція. Найчастішою причиною бактеріальної дизентерії є бактерії роду Shigella. Інші бактерії, такі як Campylobacter, Salmonella, та деякі штами Escherichia coli, також можуть викликати симптоми, схожі на дизентерію.
 2. Амебіазна інфекція: Викликається паразитом Entamoeba histolytica, який колонізує кишечник людини. Цей вид дизентерії спостерігається переважно в країнах з низьким рівнем санітарії.
 3. Погана гігієна. Недотримання особистої гігієни і санітарних норм, особливо у районах з низьким рівнем чистоти або перенаселенням, сприяє поширенню збудників дизентерії.
 4. Забруднена вода і їжа. Передача бактерій через споживання забрудненої їжі або води, особливо у місцях з недостатнім санітарним контролем. Збудники можуть потрапляти у воду та їжу через фекальні забруднення.
 5. Подорожі в регіони з високим ризиком. Люди, які подорожують у країни з високим рівнем захворюваності на дизентерію, мають підвищений ризик інфікування.
 6. Слабка імунна система. Люди з ослабленою імунною системою більш схильні до інфекцій, включаючи дизентерію.

Розуміння цих причин може допомогти в розробці ефективних заходів профілактики та лікування.

Симптоми

Симптоми дизентерії можуть варіювати в залежності від збудника, але зазвичай включають наступні клінічні ознаки:

 • Діарея. Часто є основним симптомом, може бути водянистою або містити кров та слиз.
 • Кров у випорожненнях. Характерна ознака бактеріальної дизентерії, особливо коли спричинена інфекцією Shigella.
 • Біль у животі та спазми. Гострий біль у животі та спазми є поширеними симптомами, часто посилюються під час дефекації.
 • Висока температура та лихоманка. Зазвичай супроводжуються іншими ознаками інфекції.
 • Втома та загальне нездужання. Часто відчувається слабкість та зниження працездатності.
 • Нудота та блювання. Можуть супроводжувати дизентерію, особливо у дітей.
 • Втрата апетиту. Часто спостерігається через нездужання та болі у животі.
 • Дегідратація. Втрата рідини через діарею може призвести до зневоднення організму, що проявляється сухістю у роті, зменшенням кількості сечі, затримкою рідини та іншими симптомами.
 • Судоми та м'язова слабкість. Виникають через втрату електролітів з рідинами організму.
 • Головний біль. Може супроводжуватися загальною втомою та зневодненням.

Симптоми можуть варіювати від легких до важких, і важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою, особливо якщо присутні кров у стільці, висока температура або ознаки дегідратації.

Види

Дизентерія класифікується на основі її збудників. Існують два основних типи дизентерії:

 1. Бактеріальна дизентерія. Цей тип дизентерії зазвичай викликається бактеріями роду Shigella, відомий як шигельоз. Інші бактерії, які можуть викликати симптоми, схожі на дизентерію, включають Salmonella, Campylobacter, та певні штами Escherichia coli (наприклад, E. coli O157:H7). Бактеріальна дизентерія часто характеризується кров'янистими випорожненнями, гострими болями в животі, та лихоманкою.
 2. Амебіаз (протозойна дизентерія). Викликається амебою Entamoeba histolytica. Цей тип дизентерії більш поширений у тропічних та субтропічних регіонах, особливо у місцях із поганою санітарією. Амебіаз може становити велику загрозу для здоров'я, оскільки амеби можуть проникати в стінки кишечника, спричиняючи формування абсцесів та інших серйозних ускладнень.

Обидва типи дизентерії передаються переважно фекально-оральним шляхом, тобто через споживання їжі або води, забруднених фекаліями, що містять відповідні патогени. Діагностика та лікування кожного типу дизентерії можуть відрізнятися, тому точне визначення збудника є важливим для ефективного лікування.

Діагностика

Діагностика дизентерії здійснюється на основі клінічних симптомів, анамнезу пацієнта та лабораторних тестів. Основні методи діагностики включають:

 • Медичний анамнез та фізикальний огляд. Лікар оцінює симптоми пацієнта, включаючи частоту та характер діареї, наявність крові в стільці, історію подорожей, контакт з іншими хворими, і спосіб харчування.
 • Лабораторне дослідження калу. Це основний метод діагностики, який допомагає ідентифікувати збудник захворювання. Зразки калу перевіряють на наявність патогенних бактерій, вірусів, найпростіших або паразитів. Мікроскопічне дослідження, культура та ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) можуть використовуватися для ідентифікації конкретних збудників.
 • Аналіз крові. Можуть бути проведені для оцінки загального стану здоров'я пацієнта, наявності запалення, ознак зневоднення або анемії.
 • Колоноскопія. У деяких випадках, особливо при тривалій або важкій діареї, може бути рекомендована колоноскопія для візуальної оцінки кишечника.
 • Серологічні тести. Вони можуть використовуватися для діагностики протозойних інфекцій, як наприклад амебіазу.
 • Візуалізація внутрішніх органів. У складних випадках може бути використана комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ) для виявлення ускладнень, таких як абсцеси.

Точна діагностика дозволяє призначити найбільш ефективне лікування, залежно від конкретного збудника і тяжкості захворювання.

Лікування

Лікування дизентерії залежить від її причини та тяжкості симптомів. До основних аспектів лікування належать:

 1. Регідратація. Одним з основних наслідків дизентерії є зневоднення через втрату рідини організмом. Важливо відновити водно-електролітний баланс. Це можна зробити за допомогою розчинів для пероральної регідратації (ORS) або, у важких випадках, за допомогою внутрішньовенних рідин.
 2. Антибіотики. Для лікування бактеріальної дизентерії часто використовуються антибіотики. Вибір конкретного антибіотика залежить від збудника та його чутливості до ліків.
 3. Протипротозойні препарати. Для лікування амебіазу застосовують спеціальні протипротозойні препарати.
 4. Симптоматичне лікування. Щоб полегшити симптоми, можуть бути призначені ліки, які знімають біль у животі, знижують температуру та покращують загальний стан здоров’я.
 5. Дієта. Під час відновлення рекомендується легка, нежирна їжа, що не подразнює кишечник. Важливо уникати молочних продуктів, жирної їжі та спиртних напоїв.
 6. Пробіотики. Іноді можуть бути рекомендовані для відновлення нормальної кишкової мікрофлори після антибіотикотерапії.
 7. Відпочинок. Достатній відпочинок є важливим для відновлення організму.

Важливо підкреслити, що самолікування може бути небезпечним. При появі симптомів дизентерії слід звернутися до лікаря для отримання точного діагнозу та призначення адекватного лікування.

Профілактика

Профілактика дизентерії включає низку заходів, спрямованих на запобігання інфекції та її поширенню. Основні рекомендації для профілактики дизентерії:

 • Покращення гігієни. Регулярне миття рук з милом, особливо після відвідування туалету, перед приготуванням та споживанням їжі, є одним з найефективніших способів запобігти інфекції.
 • Безпечне харчування і вживання питної води. Уникайте споживання сирої або недостатньо термічно обробленої їжі. Вживайте воду тільки з надійних джерел; у місцях із сумнівною якістю води краще використовувати бутильовану воду або кип'ятити воду перед споживанням.
 • Безпечне зберігання та обробка їжі. Зберігайте їжу в гігієнічних умовах, уникайте перехресного забруднення між сирими та готовими продуктами.
 • Вакцинація. У деяких випадках, особливо під час подорожей у регіони з високим ризиком інфекції, може бути рекомендована вакцинація.
 • Обережність під час подорожей. Дотримуйтеся правил безпечного харчування та споживання води під час подорожей, особливо у країнах з низьким рівнем санітарії.
 • Використання туалетів з належним санітарним обладнанням. Це допомагає запобігти поширенню інфекції через фекально-оральний шлях.
 • Освіта та інформування. Знання про шляхи передачі та методи профілактики дизентерії є важливими для запобігання поширенню цієї хвороби.

Застосування цих заходів профілактики може значно знизити ризик зараження та поширення дизентерії. Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати при дизентерії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 15.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.