Ентерит: симптоми і методи лікування

01 листопад 2023
Ентерит: симптоми і методи лікування

Ентерит – це запальний процес, який відбувається у слизовій оболонці тонкого кишечника. Він може бути викликаний різними факторами, включаючи інфекції, стрес, алергії та інші чинники. Ентерит може призвести до порушень всмоктування поживних речовин та рідини в кишечнику, що може призвести до дефіциту поживних речовин у організмі. У нашій статті ми розглянемо важливість вивчення ентериту для збереження вашого здоров'я та розглянемо симптоми та методи лікування цієї хвороби.

Причини ентериту

Вірусні та бактеріальні інфекції

Однією з основних причин ентериту є вірусні та бактеріальні інфекції. Найпоширенішими збудниками є ротавіруси, аденовіруси та бактерії, такі як Salmonella та Escherichia coli.

Причини гострого ентериту

 • інфікування небезпечними мікробами (бацила холери, сальмонели, ешерихії, стафілококи та ін.),
 • інфікування вірусними агентами (ротавіруси, ентеровіруси),
 • ушкодження алергенами харчового і лікарського плану,
 • отруєння отрутами продуктів (гриби, ягоди та ін.),
 • вживання алкоголю,
 • вплив важких металів,
 • хімічних речовин,
 • зловживання жирним, гострим, пряним і т.д.

Причини хронічного ентериту

 • ураження кишечника глистами,
 • лямбліоз кишечника,
 • переїдання гострої, жирної, грубої їжі,
 • шкідливі звички (нікотин, алкоголь),
 • інтоксикації на виробництві (важкі метали, хімічні сполуки, променева дія),
 • ураження кишечника внаслідок прийому деяких медикаментів,
 • аутоімунні захворювання,
 • спадкові ентеропатії і ферментопатії,
 • операції на кишці.

Симптоми ентериту

Характерними симптомами ентериту є:

 • Діарея. Це один з основних симптомів ентериту. Діарея може бути дуже сильною і супроводжуватися частими відвідуваннями туалету.
 • Біль у животі, що триває кілька хвилин. Пацієнти можуть відчувати біль у животі, що є досить неприємним. У деяких випадках цей біль може бути слабким і тимчасовим.
 • Лихоманка та загальна слабкість. Ентерит може супроводжуватися лихоманкою та загальною слабкістю.
 • Погіршення апетиту та втрати ваги. У пацієнтів може спостерігатися втрата апетиту та втрата ваги, особливо якщо хвороба триває тривалий час.

Діагностика ентериту

Діагностика ентериту, запалення слизової оболонки кишечника, може включати в себе різні методи, залежно від природи захворювання та симптомів пацієнта. Основні методи діагностики включають:

 • Збір медичної історії. Лікар розпочинає діагностику ентериту з детального опитування пацієнта щодо симптомів та медичної історії. Важливо повідомити лікаря про можливі фактори ризику, такі як подорожі або споживання підозрілих продуктів.
 • Фізичне обстеження. Лікар може провести фізичне обстеження для оцінки стану пацієнта, включаючи перевірку температури тіла, пульсу, тиску, оцінку гідратації та огляд живота для виявлення будь-яких ознак запалення.
 • Аналіз крові. Може вказати на наявність запалення або інфекції у пацієнта. Підвищені рівні білих кров'яних клітин можуть свідчити про запалення.
 • Аналіз калу. У калі можна виявити наявність інфекційних агентів, бактерій, паразитів або прихованої крові. Це допомагає встановити причину ентериту.
 • Колоноскопія або гастрофіброскопія. Ці процедури дозволяють лікарю оглянути внутрішню оболонку кишечника та взяти біопсійні проби для подальших досліджень. Вони можуть бути корисними для визначення природи запалення та виключення інших захворювань.
 • Обстеження на наявність паразитів. Виключення паразитарних інфекцій може здійснюватися шляхом аналізу калу на яйця паразитів або іншими методами діагностики.
 • Також успішно діагностувати ентерит дозволяє УЗД порожнини шлунка та посів на патогенну кишкову флору. Перелік методів діагностики може змінюватися в залежності від призначення лікаря.

Діагностика ентериту спрямована на визначення причини інфекції або запалення кишечника, щоб розробити оптимальний план лікування. Після діагностики лікар зможе підібрати лікування, яке може включати в себе антибіотики для бактеріальних інфекцій, протимікробні препарати, сорбенти, регідратацію та симптоматичні засоби для полегшення стану пацієнта.

Лікування ентериту

Лікування ентериту, запалення слизової оболонки кишечника, зазвичай залежить від причини захворювання та важкості симптомів. Основні методи лікування включають:

 1. Гідратація. Головною метою лікування є уникнення дегідратації (втрати рідини) через блювоту та діарею. Пацієнти повинні пити багато рідини, такої як звичайна вода, пероральні розчини або спеціальні сольові розчини. У випадках тяжкого зневоднення може знадобитися лікування внутрішньовенними інфузіями.
 2. Дієта. Під час активної фази ентериту може бути корисною дієта, яка не навантажує кишечник. Слід дотримуватися легкої дієти, уникати важкої і грубої їжі, обмежити вживання молока і молочних продуктів, жирних і солоних страв.
 3. Антибіотики. Якщо причиною ентериту є бактеріальна інфекція, лікар може призначити антибіотики для боротьби зі збудниками. Важливо вживати антибіотики лише за рецептом лікаря.
 4. Стероїдні гормони, негормональні протизапальні препарати.. Деякі стероїдні гормони та протизапальні препарати можуть допомогти зменшити запалення та симптоми ентериту.
 5. Ліки проти діареї та розладів травлення. У деяких випадках лікар може рекомендувати протидіарейні лікарські засоби для зниження частоти та інтенсивності дефекацій. Однак вони повинні бути використані з обережністю, оскільки можуть утруднити видалення інфекції з організму.
 6. Симптоматична терапія. Для зменшення симптомів можуть бути призначені анальгетики, засоби для зменшення блювоти та нудоти, адсорбенти, вітрогонні засоби, вітамінні комплекси, спазмолітики, пробіотики та ін.;
 7. Лікування основної причини. Якщо ентерит спричинений іншими медичними станами, такими як інфекції паразитами або захворюваннями імунної системи, лікування спрямоване на лікування цих основних причин.

Важливо пам'ятати, що лікування ентериту має бути індивідуальним і залежить від багатьох факторів. Зверніться до свого лікаря для встановлення точного діагнозу та призначення оптимального лікування. Не самолікуйтеся, особливо якщо ви маєте серйозні симптоми або високу температуру.

Профілактика

Профілактика ентериту, який є запальним захворюванням кишечника, передусім спрямована на запобігання зараженню та поширенню інфекцій. Ось деякі важливі кроки для профілактики ентериту:

 • Гігієна. Ретельна особиста гігієна є ключовою у запобіганні ентериту. Мийте руки з милом і теплою водою перед їжею та після відвідування туалету. Дотримуйтеся правил гігієни під час приготування їжі.
 • Чиста вода та їжа. Переконайтеся, що вода, яку ви споживаєте, є безпечною для пиття. Вода повинна бути очищеною або гарною якості. Уникайте споживання споживання сирої забрудненої води, немитих овочів та фруктів.
 • Їжа правильної температури. Варіть м'ясо, рибу і яйця до готовності, щоб вони були безпечними для споживання. Уникайте залишків їжі, які лежали при кімнатній температурі довше двох годин.
 • Профілактика хронічних захворювань кишечника. Якщо у вас є певні хронічні захворювання кишечника, такі як виразковий коліт або хвороба Крона, дотримуйтеся лікування та порад свого лікаря, щоб запобігти рецидиву.
 • Щеплення. У деяких випадках, щеплення може бути рекомендоване для захисту від конкретних видів інфекцій, які можуть спричинити ентерит.
 • Уникайте контакту з хворими. Уникайте близького контакту з людьми, які мають діарею або інші симптоми ентериту, особливо якщо ви вже маєте підвищений ризик зараження.
 • Чистота у громадських місцях. У громадських місцях, таких як ресторани, басейни та громадські туалети, слід дотримуватися правил гігієни та користуватися відповідними заходами безпеки.
 • Співпраця з медичними фахівцями. Якщо ви маєте хронічні захворювання, які збільшують ризик зараження ентеритом, консультуйтеся з медичними фахівцями щодо заходів профілактики та лікування.

Пам'ятайте, що ентериту можна уникнути, дотримання простих правил гігієни та обережність щодо якості їжі і води можуть значно знизити ризик захворювання.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для відновлення мікрофлори за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.