Гіпертиреоз: симптоми, лікування, профілактика і дієта

17 квітень 2024
Гіпертиреоз: симптоми, лікування, профілактика і дієта

Гіпертиреоз – це медичний стан, коли щитовидна залоза виробляє надмірну кількість тиреоїдних гормонів, що має вплив на різні органи й системи організму. Розуміння особливостей гіпертиреозу, процесу діагностики, вибору методів лікування, а також усвідомлення важливості профілактичних заходів і змін у харчуванні є критичним для ефективного контролю над цим станом. У даній статті ми розглянемо ключові аспекти гіпертиреозу, зосереджуючись на питаннях лікування, профілактики та дієти.

Причини виникнення

Гіпертиреоз, може бути спричинений кількома факторами. Розуміння цих причин є важливим для призначення найбільш ефективного лікування. Основні причини гіпертиреозу включають:

 1. Базедова хвороба, дифузний токсичний зоб або хвороба Грейвса. Найбільш поширена причина гіпертиреозу, яка є аутоімунним захворюванням. В цьому випадку імунна система помилково атакує щитовидну залозу, що призводить до надлишкової секреції гормонів.
 2. Надмірне споживання йоду. Надлишок йоду в раціоні може стимулювати щитовидну залозу до надмірного вироблення гормонів.
 3. Хвороба Пламмер. Відома також як токсична аденома щитовидної залози, є однією з причин гіпертиреозу, характеризується надмірною продукцією тиреоїдних гормонів функціонально автономними вузлами.
 4. Прийом гормональних препаратів. Надмірний прийом тиреоїдних гормонів або інших лікарських препаратів, що містять тиреоїдні компоненти, може призвести до гіпертиреозу.
 5. Загрози довкілля. Деякі хімічні речовини викликають збільшення вироблення тиреоїдних гормонів або руйнують щитовидну залозу.

Розуміння цих причин може допомогти у виборі правильного підходу до лікування та профілактики гіпертиреозу. Важливо також враховувати, що деякі причини можуть бути пов'язані з генетичними факторами або специфічними станами здоров'я, що вимагають індивідуального медичного підходу. Правильна діагностика та лікування можуть значно поліпшити якість життя людей, які страждають від гіпертиреозу, і допомогти уникнути його можливих ускладнень.

Симптоми

Гіпертиреоз, може супроводжуватися симптомами, які впливають на різні функції організму. Основні симптоми гіпертиреозу включають:

 • Надлишок гормонів може призводити до прискореного або нерегулярного серцебиття.
 • Гормональні зміни можуть впливати на нервову систему, спричиняючи емоційну нестабільність.
 • Легке тремтіння, особливо в руках, є одним із частих симптомів.
 • Незважаючи на збільшений апетит, люди з гіпертиреозом часто втрачають вагу.
 • Видиме збільшення в області шиї може бути ознакою змін у щитовидній залозі.
 • У жінок можуть спостерігатися порушення менструального циклу або відсутність менструацій.
 • Труднощі з засинанням або переривання сну.
 • Люди з гіпертиреозом часто відчувають підвищення температури тіла і надмірне потовиділення.
 • Шкіра може стати тоншою і більш вразливою, волосся – тонким і ламким.
 • Незважаючи на підвищену активність, може спостерігатися втома та зниження м'язової сили.

Ці симптоми можуть варіювати від легких до важких і зазвичай розвиваються поступово. Важливо зазначити, що наявність одного або кількох із цих симптомів не обов’язково вказує на наявність гіпертиреозу та вимагає ретельного медичного обстеження. Раннє виявлення та лікування гіпертиреозу може запобігти ускладненням і значно покращити якість життя.

Діагностика

Діагностика гіпертиреозу включає ряд клінічних та лабораторних методів для визначення рівня тиреоїдних гормонів у крові та оцінки функції щитовидної залози. Основні методи діагностики включають:

 1. Медичний огляд та історія хвороби. Лікар збирає історію хвороби та оцінює симптоми гіпертиреозу, такі як тахікардія, тремтіння, втрата ваги, розлади сну тощо. Проводиться фізичний огляд, включаючи перевірку щитовидної залози на наявність збільшення або вузлів.
 2. Лабораторні тести. Основний метод діагностики – це аналіз крові на гормони щитовидної залози. Лабораторний аналіз крові на рівень тиреоїдних гормонів, зокрема тиреотропного гормону (TSH), тироксину (T4) і трийодтироніну (T3), допомагає встановити діагноз.
 3. Ультразвукове обстеження щитовидної залози. Ультразвук використовується для визначення структури, розміру та наявності вузлів у щитовидній залозі.
 4. Радіоізотопне сканування щитовидної залози. Цей метод дозволяє оцінити функцію щитовидної залози та виявити гіперактивні ділянки або вузли.
 5. Інші тести. У деяких випадках можуть бути потрібні додаткові тести, наприклад, кров на антитіла, що допомагають визначити аутоімунні причини гіпертиреозу, такі як хвороба Грейвса.
 6. Оцінка супутніх станів. Важливо також оцінювати будь-які супутні стани або ускладнення, які можуть виникати внаслідок гіпертиреозу, наприклад, проблеми з серцем.

Після постановки діагнозу гіпертиреозу лікар розробляє план лікування, який може включати медикаментозну терапію, радіоактивний йод, хірургічне втручання або комбінацію цих методів. Регулярний моніторинг та коригування лікування є важливими для ефективного контролю захворювання та зменшення ризику ускладнень.

Лікування

Лікування гіпертиреозу залежить від його причини, віку пацієнта, загального стану здоров'я та особливих умов, таких як вагітність. Основні методи лікування включають:

 • Тиреостатичні препарати, такі як метимазол або пропілтіоурацил, використовуються для зниження вироблення гормонів щитовидною залозою.
 • Бета-блокатори можуть бути призначені для контролю симптомів, пов'язаних з високим рівнем гормонів, таких як тахікардія.
 • Прийом радіоактивного йоду, який знищує клітини щитовидної залози, що виробляють гормони. Цей метод часто використовується при хворобі Грейвса.
 • Тиреоїдектомія (видалення всієї або частини щитовидної залози) може бути рекомендована в разі великого зоба або коли інші методи лікування неефективні або не можуть використовуватися.
 • Лікування спрямоване на полегшення симптомів, таких як седативні препарати для зменшення тривожності.

Важливо пам’ятати, що самолікування гіпертиреозу може бути небезпечним і призвести до серйозних ускладнень. Необхідно строго дотримуватися медичних рекомендацій та регулярно консультуватися з лікарем для моніторингу стану.

Тому важливо звертатися за медичною допомогою та дотримуватися призначеного лікування, а також регулярно проходити медичні огляди для моніторингу стану здоров'я.

Профілактика

Хоча повністю запобігти гіпертиреозу може бути складно, особливо якщо є генетична схильність або аутоімунні фактори, існують деякі заходи, які можуть допомогти знизити ризик розвитку або загострення захворювання:

 • Уникання надмірного споживання йоду. Великі дози йоду можуть впливати на функціонування щитовидної залози. Важливо уникати надмірного вживання йодовмісних добавок або продуктів.
 • Включення в раціон продуктів, багатих на селен (наприклад, бразильські горіхи, морепродукти), який може підтримувати здоров'я щитовидної залози.
 • Підтримання оптимальної ваги та регулярні фізичні вправи.
 • Уникнення куріння, оскільки тютюновий дим може впливати на функцію щитовидної залози.
 • Регулярні методи релаксації та стрес-менеджменту, такі як йога, медитація або дихальні вправи.
 • Регулярні перевірки функції щитовидної залози, особливо якщо є сімейний анамнез захворювань щитовидної залози або інші фактори ризику.
 • Переконайтеся, що ваш лікар володіє повною інформацією про всі ваші ліки, включаючи БАДи, для того, щоб уникнути можливих взаємодій між препаратами, які можуть вплинути на функцію щитовидної залози.
 • Обізнаність щодо симптомів гіпертиреозу дозволяє провести ранню діагностику та лікування, що зменшує ризик ускладнень і сприяє швидшому відновленню здоров'я.

Профілактика гіпертиреозу також означає уважне ставлення до власного здоров'я та своєчасне звернення за медичною допомогою у разі виникнення будь-яких змін у самопочутті. Не ігноруйте регулярні медичні обстеження, особливо якщо у вас є фактори ризику або сімейна історія захворювань щитовидної залози.

Дієта

Правильне харчування може відігравати важливу роль у контролі симптомів гіпертиреозу та підтриманні загального здоров'я. Ось деякі рекомендації щодо дієти для людей із гіпертиреозом:

 • Гіпертиреоз часто пов'язаний із надмірним споживанням йоду. Варто обмежити продукти з високим вмістом йоду, такі як морепродукти, водорості, а також йодована сіль.
 • Селен важливий для здоров'я щитовидної залози. Джерела селену включають бразильські горіхи, тунець, індичку, яйця та насіння соняшника.
 • Гіпертиреоз може спричинити зниження щільності кісток. Важливо вживати продукти, багаті на кальцій (молочні продукти, зелені листові овочі) та вітамін D (риба, яєчні жовтки, збагачені харчові продукти).
 • Включення здорових жирів, таких як омега-3 жирні кислоти, які містяться у жирній рибі, горіхах та насінні льону, може підтримувати загальне здоров'я.
 • Цільнозернові продукти багаті на вітаміни групи B, які важливі для гарного метаболізму та енергії.
 • Достатнє споживання рідини є важливим для підтримки гідратації організму, особливо коли підвищене потовиділення може супроводжувати гіпертиреоз.
 • Кофеїн та алкоголь можуть впливати на сон та збільшувати симптоми тривожності, тому їх споживання слід обмежувати.
 • Гіпертиреоз може призводити до втрати ваги, тому важливо підтримувати здорову вагу, забезпечуючи достатнє споживання калорій та поживних речовин.

Пам'ятайте, що перед будь-якими змінами в дієті варто проконсультуватися з лікарем або дієтологом. Вони можуть допомогти скласти індивідуальний план харчування, який враховуватиме всі особливості вашого стану та потреби. Правильне харчування є важливою частиною комплексного підходу до контролю гіпертиреозу та підтримки загального здоров'я.

А для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки при гіпертиреозі за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 18.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.