Ішурія: про що свідчить затримка сечі та як лікуватися

10 травень 2024
Ішурія: про що свідчить затримка сечі та як лікуватися

Ішурія, або затримка сечі, є медичним станом, який характеризується неможливістю або утрудненням випорожнення сечового міхура, що може супроводжуватися відчуттям дискомфорту, тиску або переповнення в нижній частині живота. Це може бути як тимчасовим, так і хронічним станом, що потребує ретельного медичного обстеження для визначення його причин. Ішурія вимагає комплексного підходу до діагностики та лікування, оскільки може бути симптомом різноманітних урологічних, неврологічних або інших внутрішніх захворювань, що впливають на функціонування нижніх сечових шляхів.

В цій статті ми детально розглянемо основні причини ішурії, ефективні методи її лікування та профілактики, щоб забезпечити належну функціональність сечовидільної системи.

Причини виникнення

Серед причин виникнення ішурії можна виділити:

 • Гіпертрофія передміхурової залози. Збільшення простати є типовою проблемою у чоловіків похилого віку, що може вимагати медикаментозного лікування або хірургічного втручання для полегшення симптомів.
 • Стриктури уретри. Лікування цього стану часто передбачає розширення уретри або хірургічну операцію для відновлення нормального проходження сечі.
 • Камені у сечовому міхурі або сечоводах. Камені можуть вимагати літотрипсії – дроблення каменів за допомогою ультразвуку, або їх хірургічного видалення.
 • Неврологічні розлади. Неврологічні проблеми, які впливають на контроль над сечовипусканням, наприклад, спинномозкова травма, розлади нервової системи або мозковий інсульт.
 • Інфекції сечовивідних шляхів. Цей стан часто лікується антибіотиками для усунення інфекції та зняття запального процесу.
 • Медикаментозний вплив. Якщо причиною ішурії є побічна дія ліків, можлива зміна препарату або корекція його дозування.
 • Пухлини сечовивідних шляхів. Лікування залежить від типу та стадії пухлини та може включати хірургію, радіаційну або хіміотерапію.

Усвідомлення цих причин ішурії дозволяє більш цілеспрямовано підходити до діагностики та лікування, спрямованого на усунення первинного захворювання або стану, що спричинив цей симптом. Важливо не ігнорувати утруднене сечовипускання та своєчасно звертатися до лікаря для обстеження та призначення адекватної терапії, щоб уникнути потенційних ускладнень.

Симптоми

Симптоми, що супроводжують ішурію, можуть включати:

 1. Труднощі з початком сечовипускання. Пацієнти часто зазначають, що відчувають необхідність у сечовипусканні, але зіштовхуються з труднощами при спробі ініціювати процес. Це може бути пов'язано з блокуванням сечовивідних шляхів або дисфункцією м'язів сечового міхура.
 2. Слабкий або переривчастий струмінь сечі. Струмінь може бути слабким або переривчастим навіть при сильному напруженні. Такий стан може вказувати на часткове блокування уретри або зниження м'язової сили сечового міхура.
 3. Відчуття неповного випорожнення сечового міхура. Після сечовипускання може здаватися, що сечовий міхур не повністю порожній. Це може призвести до частих позивів до сечовипускання та дискомфорту.
 4. Біль або дискомфорт у нижній частині живота. Пацієнти можуть відчувати тиск, тяжкість або навіть гострий біль у надлобковій ділянці, особливо під час спроб сечовипускання.
 5. Непрохідність сечі. У важких випадках може виникнути повна непрохідність сечі, коли сеча не може бути виділена з сечового міхура. Цей стан вимагає негайного медичного втручання для запобігання ускладненням.
 6. Невеликі порції сечі під час сечовипускання. Характеризується виділенням лише невеликих об'ємів сечі за один акт сечовипускання, що може спонукати до частих відвідувань туалету.
 7. Нетримання сечі. Іноді ішурія може супроводжуватися мимовільним витіканням невеликих кількостей сечі при фізичному напруженні, кашлі або чханні, що може бути пов'язано з переповненням сечового міхура.
 8. Нічне нетримання сечі. Це може включати неконтрольоване сечовипускання під час сну, що є результатом нездатності повністю контролювати функцію сечовипускання.

Розпізнавши один або декілька з цих симптомів, необхідно без зволікань звернутися до медичного фахівця для діагностики та призначення відповідного лікування. Своєчасне втручання може запобігти розвитку серйозних ускладнень та покращити якість життя пацієнта.

Види

Нижче представлені основні види ішурії, кожен з яких характеризується своїми специфічними особливостями:

 • Акутна ішурія. Це раптова нездатність до сечовипускання, що супроводжується болем і дискомфортом. Акутна ішурія вимагає негайного медичного втручання, оскільки може бути викликана серйозними умовами, такими як гострий уретрит, закупорка сечовипускного каналу камінням або здавленням ззовні.
 • Хронічна ішурія. Це довготривала або постійна затримка сечовипускання без гострого болю. Хронічна ішурія часто асоціюється з хронічними захворюваннями сечовивідних шляхів, такими як доброякісна гіперплазія простати або цистит.
 • Функціональна ішурія. Виникає внаслідок психологічних чинників або порушення нервової регуляції сечовипускання. Часто спостерігається у пацієнтів з неврологічними захворюваннями, такими як інсульт або міелодисплазія.
 • Паралітична ішурія. Виникає внаслідок паралічу м'язів сечового міхура або сечового каналу. Часто спостерігається у пацієнтів з ушкодженнями спинного мозку або після операцій на сечовивідних шляхах.
 • Механічна ішурія. Обумовлена механічними перешкодами на шляху виходу сечі, такими як злоякісні новоутворення в області малого таза, стриктури уретри або пролапс тазових органів у жінок.

Ці види ішурії відрізняються за причинами, симптомами та методами лікування, тому важливо отримати професійну консультацію для точної діагностики та лікування.

Діагностика

Для встановлення причини ішурії лікарі можуть призначити ряд діагностичних заходів, які допоможуть виявити основну проблему та обрати відповідне лікування.

 • Анамнез. Детальний збір інформації про симптоми, тривалість їх виникнення, наявність супутніх захворювань, а також лікарські засоби, які пацієнт приймає, оскільки деякі медикаменти можуть спричиняти ішурію.
 • Фізичний огляд. Включає оцінку сечового міхура, простати у чоловіків і стану малого тазу у жінок. Лікар може провести пальпацію нижньої частини живота для визначення розміру сечового міхура.
 • Урофлоуметрія. Вимірювання швидкості та об'єму сечовипускання за допомогою спеціального апарату, що дозволяє оцінити функціональний стан нижніх сечових шляхів.
 • Ультразвукове дослідження. Дозволяє визначити об'єм залишкової сечі в сечовому міхурі після сечовипускання, а також оцінити стан нирок та сечоводів.
 • Цистоскопія. Внутрішнє обстеження сечового міхура та уретри за допомогою гнучкого оптичного приладу для виявлення ушкоджень, стриктур або інших аномалій.
 • Неврологічне обстеження. Важливе для виявлення неврологічних причин ішурії, таких як порушення іннервації сечового міхура.

Після проведення всебічної діагностики лікар може розробити індивідуальний план лікування, який допоможе зменшити симптоми ішурії та покращити якість життя пацієнта.

Лікування

Лікування ішурії, або затримки сечовипускання, вимагає індивідуального підходу, оскільки цей стан може бути спричинений різними медичними причинами. Розуміння основних принципів терапевтичних стратегій допоможе пацієнтам краще орієнтуватися в доступних варіантах лікування.

 1. Медикаментозне лікування ішурії включає застосування різноманітних лікарських засобів залежно від причини та типу ішурії. Лікар може призначити антибіотики для лікування інфекційної ішурії, спричиненої бактеріальними інфекціями сечовивідних шляхів або засоби, що розслаблюють м'язи сечового міхура для лікування паралітичної ішурії, при якій порушується контроль м’язів сечового міхура. Альфа-блокатори часто використовуються для лікування ішурії, спричиненої збільшенням передміхурової залози у чоловіків.
 2. Катетеризація. У випадках гострої ішурії, коли необхідно негайно звільнити сечовий міхур від сечі, може бути застосована катетеризація. Цей метод передбачає введення тонкої трубки через уретру до сечового міхура для виведення сечі.
 3. Фізіотерапія. Спеціалізовані вправи для м'язів тазового дна можуть покращити контроль над процесом сечовипускання та зменшити симптоми ішурії. Фізіотерапія може включати вправи Кегеля та інші техніки для зміцнення м'язів тазового дна.
 4. Хірургічне втручання. У випадках, коли ішурія спричинена структурними аномаліями або серйозними захворюваннями, такими як збільшена передміхурова залоза, камені у сечовому міхурі чи пухлини, може знадобитися хірургічне лікування.

Кожен варіант лікування має свої показання та потенційні ризики, тому важливо обговорити всі доступні методи з лікарем, щоб визначити найбільш ефективний та безпечний план лікування. Самолікування може призвести до неправильної діагностики, вибору неефективних або навіть шкідливих методів лікування, затримки в отриманні кваліфікованої медичної допомоги та, як наслідок, до погіршення стану здоров'я та розвитку ускладнень.

Профілактика

Профілактика ішурії є важливою частиною здорового функціонування сечовидільної системи. До основних профілактичних заходів відносяться:

 • Регулярне споживання рідини. Підтримання належного рівня гідратації допомагає уникнути згущення сечі та сприяє її нормальному виведенню. Рекомендується дорослим вживати близько 1,5-2 літрів чистої води на день.
 • Дотримання здорового способу життя. Регулярні фізичні вправи сприяють нормалізації кровообігу в органах малого таза, що позитивно впливає на функціонування сечовидільної системи.
 • Збалансоване харчування. Дієта, багата клітковиною, допомагає запобігти запорам, які можуть вплинути на нормальне виведення сечі. Важливо уникати надмірного споживання продуктів, що можуть подразнювати сечовий міхур, таких як кофеїн, алкоголь та гострі спеції.
 • Регулярне спорожнення сечового міхура. Важливо уникати тривалого утримання сечі, оскільки це може призвести до розтягування сечового міхура та зниження його тонусу. Рекомендується відвідувати туалет кожні 3-4 години.
 • Обмеження стресу. Стрес і тривожність можуть негативно впливати на сечовипускання. Техніки релаксації, такі як йога, медитація або дихальні вправи, можуть допомогти знизити рівень стресу.

Застосування цих профілактичних заходів сприяє підтримці здоров'я сечовидільної системи та запобігає розвитку ішурії та інших урологічних проблем.

Купити препарати для лікування ішурії за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 15.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.