Харчове отруєння: ознаки, можливі наслідки і перша допомога

06 липень 2023
Харчове отруєння: ознаки, можливі наслідки і перша допомога

Харчове отруєння належить до поширених захворювань, які виникають після вживання зараженої їжі або напоїв. Цей стан спричинений потраплянням в організм бактерій, вірусів або інших шкідливих речовин, які можуть спричинити пошкодження роботи шлунково-кишкового тракту. У цій статті ми розглянемо основні ознаки харчового отруєння, можливі наслідки та заходи першої допомоги, які можна вжити для полегшення стану.

Що таке харчове отруєння і як воно виникає?

Харчове отруєння – це захворювання, спричинене вживанням зараженої їжі або напоїв. Його можуть спричинити такі бактерії, як сальмонела, кишкова паличка, кампілобактер та лістерія. Віруси, такі як норовірус і ротавірус, також можуть викликати харчове отруєння. Крім того, деякі токсини та хімічні речовини також можуть спричинити харчове отруєння.

Забруднення їжі може статися під час її приготування, переробки, транспортування або зберігання. Сире або недоварене м'ясо, птиця, риба та яйця є поширеними джерелами бактеріального забруднення. Свіжі фрукти та овочі також можуть бути заражені бактеріями або вірусами під час вирощування, збирання або зберігання.

Як розпізнати харчове отруєння?

Ознаки харчового отруєння можуть відрізнятися залежно від типу бактерії або вірусу, який його викликав. До найпоширеніших симптомів харчового отруєння належать:

  • нудота;
  • блювання;
  • діарея;
  • біль у животі;
  • лихоманка;
  • зневоднення.

Ці симптоми зазвичай з'являються від кількох годин до кількох днів після вживання зараженої їжі або напоїв.

У важких випадках харчового отруєння у людини може спостерігатися кривава діарея, сильні спазми в животі та температура вище 40°C. Якщо не лікувати, харчове отруєння може призвести до сильного зневоднення, ниркової недостатності і навіть смерті.

Як довго триває харчове отруєння?

Тривалість харчового отруєння може варіюватися залежно від типу бактерії або вірусу, який його викликав. У більшості випадків симптоми харчового отруєння тривають 1-3 дні і поступово зникають. Однак у деяких випадках симптоми можуть зберігатися до тижня і більше.

Як допомогти при харчовому отруєнні?

Якщо ви підозрюєте, що у когось харчове отруєння, важливо надати йому першу допомогу, щоб полегшити симптоми. Насамперед, необхідно заохотити людину пити багато рідини, щоб запобігти зневодненню. Вода, прозорі бульйони та електролітні напої допоможуть поповнити втрачену рідину та електроліти.

Крім того, сорбенти, такі як активоване вугілля, можуть допомогти поглинути токсини і зменшити вираженість симптомів. Ліки від діареї, такі як лоперамід, можуть допомогти зменшити частоту та тяжкість діареї. Однак ці препарати варто застосовувати лише під наглядом лікаря.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Якщо симптоми харчового отруєння не зникають більше трьох днів або якщо людина відчуває сильний біль у животі, криваву діарею чи високу температуру, важливо звернутися за медичною допомогою. Крім того, якщо людина зневоднена або має ослаблену імунну систему, може знадобитися госпіталізація для подальшого лікування.

Профілактика харчових отруєнь

Профілактика – це ключ до уникнення харчового отруєння. Щоб запобігти забрудненню їжі, важливо ретельно обробляти та готувати їжу. Завжди мийте руки до і після роботи з їжею, а також слідкуйте за тим, щоб їжа була приготована при відповідній температурі. Використовуйте окремі обробні дошки та посуд для сирого м'яса та птиці, щоб уникнути перехресного забруднення.

Крім того, важливо дотримуватися базових принципів належного зберігання продуктів харчування. Зберігайте сире м'ясо, птицю та рибу в окремих контейнерах у холодильнику, щоб уникнути перехресного зараження. Також будьте обережні, коли їсте їжу у вуличних торговців або в ресторанах, оскільки їхнє поводження з продуктами харчування можуть бути не достатньо суворим та скурпульозним.

Харчове отруєння може бути серйозним захворюванням, яке може спричинити значний дискомфорт, а у важких випадках навіть загрожувати життю. Однак за умови своєчасного лікування та профілактичних заходів ризик розвитку харчового отруєння можна зменшити, а симптоми – полегшити. Якщо ви підозрюєте, що у вас або у когось іншого може бути харчове отруєння, негайно зверніться до лікаря, щоб отримати відповідне лікування та медичний догляд.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.