Хронічний нежить або риніт: що це таке, причини виникнення, наслідки і лікування

04 липень 2023
Хронічний нежить або риніт: що це таке, причини виникнення, наслідки і лікування

Риніт є поширеним захворюванням, яке вражає слизову оболонку носа і викликає різні неприємні симптоми, такі як закладеність носа, виділення з носа та чхання. Важливо знати основні види риніту, їх причини та наслідки, а також ефективні методи лікування, щоб забезпечити своєму носу належну увагу та піклування. У цій статті ми розглянемо різні аспекти риніту, що допоможуть вам краще розуміти це захворювання та вживати належних заходів для його попередження та лікування.

Що таке риніт?

Риніт – це запалення слизової оболонки носа, що призводить до різних носових симптомів, таких як закладеність, нежить і чхання. Захворювання може бути гострим, що виникає раптово і триває протягом короткого періоду, або хронічним, що триває довше і потенційно призводить до інших розладів та ускладнень.

Симптоми риніту

До поширених симптомів риніту належать закладеність носа, нежить, чхання, свербіж та постназальний синдром. Ці симптоми можуть суттєво впливати на якість життя людини, призводячи до порушень сну, погіршення концентрації уваги та зниження продуктивності на роботі чи навчанні.

Що викликає нежить: причини запалення слизової оболонки носа

Найпоширенішою причиною риніту є вплив алергенів, таких як пилок, пилові кліщі та лупа домашніх тварин, що призводить до алергічного риніту. Інші причини включають вірусні інфекції, такі як застуда, та подразники, такі як тютюновий дим і забруднення повітря. Гормональні зміни та певні ліки також можуть сприяти розвитку риніту. В деяких випадках можуть допомогти препарати від нежиті, проте в окремих ситуаціях може знадобитися більш складна схема лікування із застосуванням кількох різновидів ліків.

Класифікація риніту

Риніт можна класифікувати на кілька типів, серед яких:

 • Алергічний риніт: викликаний імунною реакцією на специфічні алергени;
 • Інфекційний риніт: викликаний вірусними або бактеріальними інфекціями;
 • Вазомоторний риніт: характеризується аномальною реакцією кровоносних судин слизової оболонки носа на різні подразники, такі як перепади температури, сильні запахи або емоційний стрес;
 • Гормональний риніт: пов'язаний з гормональними змінами, такими як вагітність або прийом оральних контрацептивів.

Діагностика та лікування риніту

Зазвичай медичний працівник діагностує риніт на основі історії хвороби пацієнта, його симптомів та фізичного огляду носа. Для виявлення конкретної причини запалення можуть знадобитися додаткові дослідження, такі як алергопроби або ендоскопія носа.

Лікування риніту спрямоване на полегшення симптомів і запобігання ускладненням. Варіанти лікування включають:

 • ліки від риніту, такі як антигістамінні, протинабрякові та кортикостероїдні назальні спреї;
 • заходи контролю навколишнього середовища, такі як зменшення впливу алергенів та подразників;
 • імунотерапія, яка передбачає поступове збільшення впливу алергенів для формування толерантності;
 • хірургічне втручання, якщо причиною нежитю є структурні аномалії в носі.

Чому нежить може бути небезпечним?

Хоча риніт сам по собі не є небезпечним для життя, він може призвести до ускладнень, якщо його не лікувати. До них належать:

 1. Синусит – бактеріальна або вірусна інфекція носових пазух, що викликає біль в обличчі, лихоманку і виділення з носа.
 2. Інфекції середнього вуха – запалення середнього вуха, що може призвести до болю, лихоманки та втрати слуху.
 3. Загострення астми – у пацієнтів з алергічним ринітом неконтрольовані симптоми можуть погіршити контроль над астмою.
 4. Порушення сну – хронічна закладеність може призвести до хропіння та апное уві сні – стану, що характеризується короткими паузами в диханні під час сну.

Профілактика хронічного риніту

Щоб запобігти розвитку або погіршенню перебігу хронічного риніту, необхідно:

 • визначити та уникати тригерів, таких як алергени та подразники;
 • підтримувати чисте та вільне від алергенів середовище проживання;
 • використовувати повітряні фільтри та зволожувачі для покращення якості повітря в приміщенні;
 • дотримуйтесь належної гігієни рук, щоб запобігти поширенню вірусних інфекцій;
 • проконсультуватися з медичним працівником щодо належних методів лікування.

Риніт є поширеним, але потенційно небезпечним захворюванням, яке може суттєво вплинути на якість життя людини. Рання діагностика, відповідне лікування та профілактичні заходи мають вирішальне значення для контролю захворювання та мінімізації ускладнень. Розуміючи різні типи риніту, їх причини та потенційні наслідки, люди можуть вжити необхідних заходів для підтримки здоров'я носа та загального самопочуття. Пацієнтам важливо тісно співпрацювати зі своїми лікарями, щоб розробити індивідуальний план лікування та забезпечити найкращі результати.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.